Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

HPV

Martina

Molim vas da mi napišete nešto o HPV-u kod muškaraca.(koje su opasnost i simptomi i terapija) Hvala vam unaprijed!

prof dr Jasna Lipozenčić

HPV infekcije su promjene kože i sluznice uzrokovane humanim papiloma virusom. Najčešće se infekcije klinički manifestiraju kao šiljati i ravni kondilomi, no mogu se javiti i kao giganntski kondilomi i bovenoidne papule. Danas je izolirano više od 70 tipova virusa koji su podjeljeni u HPV "viskokog", "srednjeg" i" niskog" rizika. HPV lezije kod muškaraca najčešće se manifestiraju kao spolne bradavice (kondilomi), a u žena se osim kondiloma javljaju i promjena na grliću maternice u vidu CIN lezija! Stoga su potrebne redovite ginekološke kontrole uz uzimanje PAPA testa kod žena čiji partneri imaju HPV promjene! Često puta žene imaju promjene u PAPA testu uzrokovane HPV lezijama, a da partneri nemaju vidljivih klinicčkih lezija (tzv. subkliničke promjene koje se ne vide okom, nego se premazuju octenom kiselinom i gledaju pod velikim povecanjem).
Liječenje se provodi prema tipu promjena, ali treba napomenuti da ne postoji specifično protuvirusno liječenje HPV lezija, terapija je dugotrajna i višekratna!

lololo

Poštovani,
molim Vas da mi pomognete oko ove situacije.
Dakle bivši dečko zarazio se hpv-om tip 6, te nakon što mu se pojavio kondilom dobio je tarapiju ( ne znam točno što ali kaže da je mazao nečime) i kondilom se povukao i nikada više nije sa time imao problema. Po onome što sam čitala i što mi je bivši kasnije rekao, pretpostavljam da je virus "zamrznut". No ja za to tada nisam znala i imali smo za vrijeme višegodišnje veze nezaštićen seks. Zanime me, jesam li ja zaražena hpv-om (nisam nikada imala nikakve simptome) i da li ga prenosim dalje?

Unaprijed se zahvaljujem.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Postoji realna mogućnost da ste zaraženi HPV-om. HPV nema subjektivne simptome, te to ne isključuje infekciju. Preporučio bih odlazak ginekologu i PAPA test. Ukoliko je uredan, najvjerojatnije niste zaraženi. Ukoliko ste zaraženi, naravno da ga možete prenijeti spolnim putem.

Sun1623

Poštovani,

dečko mi je rekao da ima HPV (virus dokazan testom, nikad nije imao simptoma). Prije nego sam saznala, dogodila se situacija u kojoj je svojom rukom dirao svoje spolovilo (možda je bilo i presjemene tekućine), a nakon toga je odmah dirao mene po stražnjici. Po Vašem mišljenju, kolika je šansa da je na taj način mene zarazio HPV-om?

Unaprijed hvala!

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,

da bi bili sigurni da li ste zaraženi trebate ići kod ginekologa i napraviti PAPA test, odnosno obrisak vrata maternice na HPV. Bez testiranja se može samo nagađati da li ste se zarazili.