Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

hpv

hjs

Mislim da imam hpv iz odnosa sa bivsom djevojkom kojoj je nadjen hpv. Zanima me koje posljedice musko moze imati od toga, kako i gdje se mogu testirati, postoji li kakva terapija za decke i kojim je sve vrstama spolnog odnosa djevojku moguce, ne daj Boze, zaraziti (npr. oralnim ili analnim seksom koji je bez zastite...itd) Hvala na odgovoru!

dr. Suzana Ljubojević

HPV je spolno prenosiva bolest i može se prenjeti na bilo koji način spolnog odnosa (dakle i oralnim i analnim sekskom). Poslijedice HPV infekcije mogu biti subkliniče (nevidljive) i kliničke u vidu spolnih bradavica ili kondiloma, koji se najčesšće javljaju na spolovilu ili oko anusa. U sluznici usne šupljine također jer moguće naći HPV lezije, ali rijeđe. Kod muškaraca su HPV infekcije često tranzitorne (prolazne) te može postojati mogućnost da se i ne mogu dokazati.
U koliko se na spolovilu pojave bradavice terapija ovisi o njihovoj proširenosti, te obliku. Može se primjenjivati tehnika smrzavanjem tekućim dušikom, premazivanje podifilinom, elektrokauterizacija, laser te primjenjivanje raznih citostatskih krema. U koliko se radi o sumnji na subkliničke (klinički nevidljive) lezije, potrebno je u učiniti HPV genotipizaciju ili peniskopiju (pod velikim povečanjem gledanje eventualno prisustvo promjena uvjetovanih HPV infekcijom), te prema nalazu liječiti.

hjs

Dr. Ljubojević, kako bih mogao doci do vas ili kome da se obratim? Zelim se testirati na HPV. M iz Zagreba.

dr. Suzana Ljubojević

Možete doći na pregled u Ambulantu za spolno prenosive bolesti Klinilke za kožne i spolne bolesti, Šalata 4, Zagreb, ponedjeljak i utorak od 12-15. Potrebno je prvo obaviti pregled te se dogovoriti za HPV genotipizaciju. U koliko su prisutne HPV vidljive promjene (bradavice) uzima se uzorak tog tkiva, a u koliko nema vidljivih promjena uzmaju se uzorci s predilecijskih mjesta (mjesta na kojima se virus najčešće pojavljuje).

hjs

Puno Vam hvala!