Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Mjehurici na rukama

Mirela

Povremeno mi se javljaju sitni mjehurici na prstima ruku, nadlanici ili na zapescu. Prvi put mi je nakupina mjehurica nastala preko noci - ujutro su bili crveni i svrbili su. Probala sam mazati Belodermom i nakon nekoliko dana su nestali. No, primijetila sam da takve mjehurice imam na skoro svim prstima desne ruke (posebno na kaziprstu) - ili samo jedan ili nekoliko mjehurica zajedno, a ponegdje i na lijevoj ruci. Nalaze se s gornje i bocne strane prstiju, a nekoliko i na nadlanici.
Sljedece izbijanje vece nakupine mjehurica desilo se opet preko noci, a izbili su na vanjskom donjem dijelu palca i u produzetku na nadlanici desne ruke. Kad nastanu, crveni su i jako svrbe, kasnije ponekad svrbuckaju, a obicno ih, ako nisu izlozeni vlazi ili toplini, gotovo
ni ne osjecam. U principu se ne razlikuju po boji od ostatka koze, nekad je koza oko njih crvena, ponekad su izboceniji, a nekad se skoro ni ne vide.
Nakon par dana mazanja Belodermom se povuku ili vjerojatno samo pritaje, a kad prestanem mazati, opet se pojave na istim mjestima, a buknu tamo gdje ih nije bilo.
Izgledom i svrbezom podsjecaju me na jaku alergijsku reakciju koju sam ljetos imala radi doticaja s listovima patlidjana u vrtu, a radi polozaja takodjer sam sklona zakljuciti da je to reakcija na nesto sto diram rukom, samo ne mogu otkriti na sto.
Mozete li mi reci kakvi su to mjehurici i trebam li ih nastaviti mazati Belodermom, te koliko dugo.

Hvala

Mr.sc.dr. Branka Marinović

Prema opisu kod vas se najvjerojatnije radi o dishidrozi, koja je najvjerojatnije posljedica začepljenje izvodnih kanala žlijezda znojnica. Sam proces može biti uzrokovan alergijskom rekacijom (na pr. kontaktni dermatitis) ali i nekom drugom dermatozom. Savjetovala bih vam da obustavite mazanje Belodermom, te da se obratite na pregled dermatovenerologu. U slučaju da sumnjate na alergijsku reakciju savjetujem pregled u Ambulanti za alergologiju, kliničku imunologiju i profesionalne bolesti kože Klinike za kožne i spolne bolesti KBC-a i MF-a na Šalati 4.