Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Seboreicni dermatitis

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da je terapija ok. Možete koristiti Bepanthen umjesto Belobaze.

gerda02

Poštovani,
u prosincu mi se javilo crvenilo (nesto poput mrlja koje su se jace vidjele nakon pranja) i perutanje kože oko usta i nosa te na kapku i iza uha, Koristila sam canesten kremu i kokosovo ulje i sve se dosta brzo povuklo. Canesten kremu mi je preporucila doktorica opce prakse, nisam nista na svoju ruku koristila. Sve je bilo u redu do prije dva tjedna kad se sve ponovilo, blaze doduse, ali ovaj put mi cansten ne pomaze. Bila sam danas kod dermatologa, navodno se radi o seboreicnom dermatitisu, dobila sam kremu kelual ds. Promjene nemam na vlasistu. Zanima me hoce li mi dermatitis zahvatiti i vlasiste? Znam da ne mozete znati, ali jel moguce imati promjene samo na licu? Trebam li se prestati farbati? Uzrokuje li farba za kosu dermatitis na licu? Jel moguce da je dermatitis povezan s "leaky gut" sindromom i trebam li ici na pretrage? Nemam neke zdravstvene poteskoce. Imate li neki savjet oko ljustenja koze, kako to sanirati? Taj dio mi je najgori. Hvala

gerda02

u prosincu mi se javilo crvenilo (nesto poput mrlja koje su se jace vidjele nakon pranja) i perutanje kože oko usta i nosa te na kapku i iza uha, Koristila sam canesten kremu i kokosovo ulje i sve se dosta brzo povuklo. Canesten kremu mi je preporucila doktorica opce prakse, nisam nista na svoju ruku koristila. Sve je bilo u redu do prije dva tjedna kad se sve ponovilo, blaze doduse, ali ovaj put mi cansten ne pomaze. Bila sam danas kod dermatologa, navodno se radi o seboreicnom dermatitisu, dobila sam kremu kelual ds. Promjene nemam na vlasistu. Zanima me hoce li mi dermatitis zahvatiti i vlasiste? Znam da ne mozete znati, ali jel moguce imati promjene samo na licu? Trebam li se prestati farbati? Uzrokuje li farba za kosu dermatitis na licu? Jel moguce da je dermatitis povezan s "leaky gut" sindromom i trebam li ici na pretrage? Nemam neke zdravstvene poteskoce. Imate li neki savjet oko ljustenja koze, kako to sanirati? Taj dio mi je najgori. Hvala

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, seborojički dermatitis je upalna bolest koja zahvaća seborojičke dijelove tijela (područja bogata žlijezdama lojnicama - dijelovi lica, vlasište, prsa itd.). Nemoguće je predvidjeti hoće li se promjene širiti na vlasište ili na druga područja, ali moguće je da su promjene ograničene samo na lice ili samo na vlasište.
Bolest je nepoznatog uzroka, stoga ne trebate prestati bojiti kosu niti boja uzrokuje bolest. Također, nije dokazana povezanost s "leaky gut" sindromom te dodatne pretrage u tom smislu nisu potrebne.
Za sanaciju ljuskanja i upale preporuča se primijenjivati neutralne kreme koje su prilagođene za kožu sklonu crvenilu i ljuskanju (obično imaju DS u nazivu), a uz njih se mogu dati i protuupalne kreme u jako izraženim slučajevima (slabije potentni kortikosteroidi ili imunomodulatori) i antimikotici u slabije izraženim slučajevima (ketokonazol ili mikonazol krema).

Medo123

Postovani,

Zadnjih tjedan dana me svrbe ramena i gornji dio prsnog kosa a i ponekad ruke...
Inace mi se javi samo nekoliko tockica u ravnini s kozom ali sada sam primjetila da na ramenima imam vece podrucje crvene boje i podsjeca na opekotinu od koprive ali je u ravnini s kozom..

Sto dq koristim? Imate li ideja sto bi to moglo biti

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,

prema opisu je nemoguće postaviti točnu dijagnozu. Možete probati sa neutralnim kremama protiv svrbeža tipa Bepanderm ili nekim kortikosteroidnim preparatom kroz par dana. Ukoliko se ne smiri, svakako je potreban klinički pregled dermatologa.

Iv_z

Pozdrav,
dijagnosticiran mi je SD, te mi se kosa na području vlasišta prorijedila i stanjila. Dobio sam Oronazol šampon kojeg koristim po potrebi svaka 3-4 tjedna, te Alpicort otopinu koju bih trebao koristiti 2 puta tjedno, 3 mjeseca. Zanima me jel ova uputa o liječenju primjerena, pošto navedeni lijekovi sadrže kortikosteroide. Trebam li strahovati o mogućim neželjenim posljedicama?
Možete li mi nešto preporučiti za jačanje kose i dati pokoji savijet?
Unaprijed Hvala

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,
Oronazol šampon se koristi 2x tjedno kroz 4 tjedna, a potom 1x tjedno za održavanje. Pjenu s vlasišta treba isprati nakon 5-10 min.
Alpicort losion se koristi 1x dnevno kroz 2-3 tjedna. Kortikosteroide sadrži samo Alpicort; a Oronazol je antimikotik, odnosno lijek protiv gljiva.
Za jačanje kose probajter sa nekim od šampona za tu svrhu tipa Dercos energisant ili Ducray anaphase.

thedesigner

Poštovani,

Imam dijagnosticiran seboreični dermatitis/inverznu psorijazu. Bila je prisutna na nekoliko dijelova tijela i sve je uspješno riješeno osim vlasišta na koje se konstatno vraća. Na zadnjem kontrolnom pregledu prepisan mi je Alpicort losion i Kelual DS šampon. Prije toga sam koristio Belosalic (za koji je doktor rekao da mogu i dalje koristiti dok ne potrošim). Alpicort i Kelual nisu pomogli apsolutno ništa, dapače, unutar tih 15 dana korištenja crvenilo i ljuskanje je bilo još jače i vratio sam se na Belosalic. Nakon 3 dana mazanja Belosalicom, sve se povuklo, no kao i prvi put, kroz nekih 15ak dana se ponovno vratilo.

Pošto sad neko vrijeme nisam koristio ništa, ponovno su se povratili simptomi, a ono što me zanima jeste smijem li to ponovno riješiti Belosalicom obzirom da za 3 dana imam termin za cijepljenje protiv COVID-a, pa me brine hoće li ta kombinacija kortekosteroida i cjepiva uzrokovati neke neželjene posljedice?

Hvala!

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,

seborojički dermatitis u vlasištu zna biti rezistentan. Belosalic losion možete koristiti kroz 2-3 tjedna u ciklusima, ali bi bilo poželjno da pauza između 2 ciklusa bude barem 2-3 tjenda.

Sara39

Poštovani, molila bih vas za malu pomoć, naime imam 39 godina, prije par dana suprug mi je na području vlasišta iznad lijevog uha nekih 5 cm iznad primijetio smeđu fleku, koja je okrugla, pravilnog oblika, promjera nekih otprilike pola cm, rub kruga je tamniji a unutrašnjost svjetlija, naime mene to niti svrbi, niti boli, niti pod prstima da ne znam da je tamo ne bih ni osjetila , o čemu bi se moglo raditi s obzirom da sad do utorka ne mogu do doktora doći. Hvala puno na odgovoru.

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,
bez pregleda ili barem slike nemoguće je reći o čemu se radi te je potreban pregled dermatovenerologa.
Moguće da se radi o seborojičkoj keratozi.

thedesigner

Poštovanje,

molio bih za preporuku blagog šampona koji je dobar za odmašćivanje kose nakon uporabe Enstilar pjene, a da mi ne izazove pogoršanje stanja na vlasištu. Također, zanima me kakvu terapiju održavanja provoditi nakon što prođu 4 tjedna korištenja Enstilara? Napominjem da je stanje, za sad, treći dan korištenja Enstilara (a prije toga Belosalic losion 5 dana) izvrsno, ljuskice, crvenilo i svrab su u potpunosti nestali.

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,
preporučam šampon Argeal od Ducraya. Što se tiče terapije održavanja, nije strogo potrebna. Možete koristiti šampon protiv prhuti 1x tjedno ili 1x svaki drugi tjedan za održavanje, a preparate poput Enstilara ili Belosalica nema potrebe.