Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Seboreicni dermatitis

hopefaith

Postovani
molim vas za savjet. Posljednjih godinu i pol imam problem sa vlasistem ( konstantno peckanje i iritiranje, povremeni svrbez, masna kosa bez peruti). Bila sam prosli mjesec na pregledu vlasista gdje su mi rekli da imam upaljeno i crveno vlasiste, gljivice i pojacano lucenje loja, za terapiju mi je dan losion FU i FS, ali nisam isjetila poboljsanje. Peckanje je sve ucestalije. Je li moguce da imam seboreicni dermatitis i kako da ublazim ili izljecim svij problem?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Moguće je da je seboroički dermatitis. Najbolje bi bilo da obavite dermatološki pregled, ono što vam je rečeno "o gljivicama itd" baš ne stoji. Nakon toga ćete dobiti točnu dijagnozu i terapiju.

Mrix

Poštovanje,

Dijagnosticiran mi je blagi oblik seboroičnog dermatitisa, zahvaćeno je samo vlasište sa par manjih žarišnih točaka. Također, prisutno je pojačano ispadanje kose.
Bio sam na pregledu kod dvoje dermatologa, jedan mi je preporučio korištenje šampona Oronazol a drugi korištenje šampona Kelual DS.
Budući da oblik ovog stanja nije težak, htio bih koristiti nešto što je manje invazivno na vlasište.

Zanima me djeluju li ovi šamponi na bilokoji način negativno na kosu, u smislu stanjivanja ili prorijeđivanja?
I drugo, koji biste od navedenih preporučili?

mirko88

Postovanje..molim vas moze te mi objasnit sto je ovo?vec 5 dana me svrbi i siri se po tjelu..oko genitalija i na ruci.hvala unaprjed
https://imageshack.com/i/ipkNVXCMj
https://imageshack.com/i/knEviV2cj

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne mogu vam reći o čemu je riječ.

Mrix

Poštovanje,

Dijagnosticiran mi je blagi oblik seboroičnog dermatitisa, zahvaćeno je samo vlasište sa par manjih žarišnih točaka. Također, prisutno je pojačano ispadanje kose.
Bio sam na pregledu kod dvoje dermatologa, jedan mi je preporučio korištenje šampona Oronazol a drugi korištenje šampona Kelual DS.
Budući da oblik ovog stanja nije težak, htio bih koristiti nešto što je manje invazivno na vlasište.

Zanima me djeluju li ovi šamponi na bilokoji način negativno na kosu, u smislu stanjivanja ili prorijeđivanja?
I drugo, koji biste od navedenih preporučili?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Oba dva šampona su ok za Vaš problem. Ipak, prednost bih dao Oronazolu. Niti jedan neće negativno utjecati na kosu.

nara27

Poštovani, imam seboreični dermatitis vec godinama.Na tjemenu,ledjima,prsima,iza ušiju. U zadnje 3 god mi je sve jače izražen i nema razdoblja da mi je nešto bolje. Probala sam sve i svašta mazati. Radim u trgovini, da li mi možda svakodnevna prašina i prljave ruke utjecu na to da stalno bukti? I da li bi mi pomogao test intolerancije na hranu da eventualno izbacim s jelovnika što mi ne paše. Jer od šampona i krema probala sam gotovo sve. Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Prašina i prljave ruke bitno ne utječu na Vašu bolest. Nadalje, test intolerancije na hranu nema smisla raditi.

nara27

U redu. Hvala. Ne znam vise sto da ucinim da se to bar malo povuce.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Riječ je o bolesti koja se može zaliječiti, ali ne i izliječiti. Obavite (ako niste nedavno) dermatološki pregled na kojem će se odrediti terapija prema Vašem trenutnom stanju.

makam

Pozdrav,moje dijete od 11 godina već dvije godine ima crvenilo i ljuštenje vlasišta i područja iza ušiju.Svemu je prethodilo crvenilo i ljuštenje očnih kapaka koje je još uvijek prisutno,pojavi se,prođe,pa se opet vrati...Povremeno se pojave flekice po tijelu(pazuh,oko pupka)koje brzo prođu i ne pojave se više na tom mjestu.Dijagnosticiran joj je seoroični dermatitis.Koristila je Oronazol šampon,Dercos Vichy,Ducray PSO od kojih bude malo bolje ali ne prođe potpuno.Ljuske se najbolje skidaju maslinovim ili bebi uljem.Najgore joj je na stražnjem dijelu glave i vrata gdje je jako crveno i prekriveno bijelim ljuskama,dok na ostalim djelovima vlasišta nije crveno već se samo peruta.Mene interesira dali te promjene mogu biti psorijaza i koji je šampon po vašem mišljenju najbolje koristiti.
Zahvaljujem

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ukoliko su promjene samo u vlasištu, vjerojatnost da se radi o psorijazi je mala, ali postoji. Koji će šampon biti najbolji je individulano. Povremeno ih treba mijenjati. Možete probati npr. Kelual DS šampon.

makam

Puno,puno hvala!Osim na tjemenu,crvenilo i perutanje je na očnim kapcima i ponekad ispod oči .Dali psorijaza može biti na očnim kapcima i dali ovo dvoje(očni kapci i tjeme) može biti povezano?Inače po tjelu nema nigdje crvenila ni ljuštenja.Po cjelom tjemenu,osim iznad vrata gdje je jako crveno,može se skidati struganjem noktom ili štapićem i nije upaljeno kao to iza glave.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ljuskanje ("perutanje"blunk na vjeđama često je kod seboroičkog dermatitisa i govori u prilog ove bolesti. Dakle, promjene na vjeđama i u vlasištu su povezane. Kod psorijaze ne nalazimo ovakve promjene.

makam

Poštovani,Potpuno sam izluđena.Danas mi liječnica kaže da psorijaza može biti i na očnim kapcima.(jer sam rekla da je imam u obitelji)Trenutno su mom djetetu očni kapci crveni i ljuskaju se,crveno joj je na potiljku,a cijela glava je prekrivena ljuskicama.Ponekad joj se pojavi mala flekica i na tjelu(nikad se ne pojavljuje na istom mjestu gdje je bila)Napominjem da je sve počelo prije dvije godine na očnim kapcima ,a pola godine kasnije na tjemenu.(do sada je dobila dijagnoze SD,DA,alergijski dermatitis)Perem joj vlasište sa KELUAL DS,kao što ste mi preporučili i čini mi se malo bolje.Jeli istina da psorijaza može biti na očnim kapcima i da tu i počne ?Može li se ovo izliječiti ili dali će iza puberteta situacija biti bolja.HVALA!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za psorijazu nisu karakteristične promjene na vjeđama. Niti psorijaza nit seboroički dermatitis se ne poboljšavaju u pubertetu. Moguće su i obje bolesti zajedno. Bilo bi najbolje da se javite dermatologu koji će postaviti točnu dijagnozu. Ovako možemo samo nagađati.

goran1234

Pozdrav
Bio sam kod svoje doktorice koja mi je prepisala Oronazol sampon i kremu,koristim ih tjedan dana i ne vidim poboljsanje protiv prhutanja.
Inace mi se pojavljuje po cijelom licu,najvise celo,brada.Uz blago crvenilo,kao pjegice.
Savjet?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako se radi o seboroičkom dermatitisu dolazi u obzir i kratkotrajna primjena blagih kortikosteroida (npr. Afloderm krema 2x dnevno kroz 3-4 dana) ili lokalnih inhibitora kalcineurina (npr. Elidel krema 2x dnevno kroz 2-3 tjedna).

m-ivana

Poštovani doktore, prije godinu dana dijagnosticiran mi je seboroični dermatitis lica i vlasišta. Kao terapiju dobila sam: za vlasište neki uljni pripravak i dr. mi je sugerirala Kelual DS šampon, za lice Oronazol kremu. U međuvremenu sam ostala trudna i dermatitis se povukao. Na licu bi se tek povremeno pojavio. Sad nakon poroda još mi je gore. Kremom bih mazala lice 2-3 dana i crvenilo bi se povuklo, pa za mj dana opet. Međutim, sad mažem svaki dan i ono se ne povlači. Znači li to da mi se koža navikla na Oronazol kremu pa ne djeluje više učinkovito? Možete li mi preporučiti neku drugu kremu, a da nije na bazi kortikosteroida. Vidim da za bebe i djecu postoje kreme i šamponi za tjemenicu (a dr. mi je rekla da je tjemenica isto što i seboreja), zanima me da li bi mi pomogle kreme i šamponi, npr kao što su Mustela, A-derma? Hvala na odgovoru.