Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

sifilis

marko

ZANIMA ME KOJI SU NACINI PRENOSENJA SIFILISA,NAKON KOLIKO VREMENA BOLEST SE MANIFESTIRA,KOJI SU SIMPTOMI I KAKO SE LIJECI. HVALA

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Bolest se prenosi najcesce spolnim putem preko ostecenja koze ili
sluznice.Od ostalih nacina koji su rjedi : transfuzija krvi, trudnoca,
oralni sex i ljubljenje ukoliko postoji defekt koze ili sluznice.Bolest se javi za oko 3 tjedna na mjestu prodora uzrocnika u vidu ranice koja je
bezbolna, u jako rijetkim slucajevima cesce u zena ranica ne mora biti.
Ranica prolazi za oko 2-6 mjeseci spontano kada izbija kozni osip i promjene na stopalima i dlanovima kao zuljevi, ispadanje kose....
Bolest moze zahvatiti bilo koji organ ili sustav te o tome ovise simptomi.
Od terapije daje se injekcija penicilina u debelo meso 2x kroz 7 dana ili antibiotici kod osjetljivosti na penicilin.

ken123

Pozdravljam.Da li je osoba zarazna u vremenu inkubacije,znaci od momenta zaraze do izbijanja prvih simptoma odnosno cira??Molio bih odgovor ako je moguce sto prije.Hvala unaprijed

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Inkubacija varira od 10-90 dana. Za vrijeme inkubacije bolest se može prenijeti.

ken123

Opet ja postovani doktore.Prije 3 noci sam imao sexualni odnos sa seksualnom radnicom.Koristio sam kondom,osim dok mi je pruzala oralno.Medjutim poslije sam joj primjetio,kad amo zavrsili osip po ledjima,pa me jako strah.Zanima me kolike su sanse da se zarazim,i kada mogu otici da se testiram da li sam sta pokupio od nje.Inace zivim sa djevojkom pa me strah da joj sta ne prenesem..

ken123

Molim vas doktore za odgovor??Kolike su sanse da sam zarazen i kad se mogu najprije testirati??

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Osip sigurno nije od sifilisa, jer se on javlja neposredno nakon odnosa. Šanse ovise o tome je li osoba s kojom ste bili zdrava i ako ima neku spolnu bolest, koja je to. A to vam ja ne mogu reći. Za većinu testova na spolno prenosive bolesti treba proći barem nekoliko tjedana.

ken123

Hvala na odgovoru uvazeni doktore.A kod nje sam taj osip vidio na ledjima poslije,ne kod mene.Posto rekoste da mora proci nekoliko tjedana da se mogu testirati,sto cu naravno i uciniti,zanima me kolike su sanse da sam ga dobio posto nisam koristio kondom dok mi ke pruzala fellatio?Hvala unaprijed

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ima mnogo osipa i to ništa ne znači. Sve što se moglo reći sam napisao.