Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

sumnjiv mladez

uplasena mama

Dobar dan! Imam madez na butini velicine je 3 mm otprilike, smedje je boje, ali ima i crnu flekicu na sebi. Primjetila sam da se okolna koza oko madeza guli i sada se vidi mlada koza oko tog mladeza. Kad predjem preko njega je hrapav, i to crno kao da je malo izdignuto. Kad osvjetlim sa baterijom vidi se kao suho. Planiram se sutra svakako naruciti na pregled, ali necu bas brzo doci na red, a u strahu sam jer u obitelji imam osobu koja je bolovala od zlocudne bolesti madeza. Zanima me Vase misljenje u vezi tog madeza? Strah me sta ce mi reci na pregledu, bojim se lose vijesti. Hvala Vam unaprijed!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Bez pregleda Vam ne mogu reći nešto preciznije. Svakako je potreban pregled dermatologa, ali veličine nije velika te vjerujem da se neće raditi o nečem ozbiljnijem.

Namik37

Pozdrav imam mladez na glavi koji mi je dijete prilikom tuce malo ispod okrznulo i isla mi je krv mladez je mizda velicine 3mm sirine i 2mm visine krv je stala nakon 5 min i. Sutradan kad sam se uvrijediio jace opet mi je krenula i samo malo jednu minutu je po malo isla krv i stala je i neide vise da li ce mi taj mladez zarasti Lp

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da, taj madež će zarasti.

Maajaa8

Postovani,

Imam 22 godine,
Na obrazu imam sitni (1mm) mladez, na mjestu gdje imam prosirene pore. Brine me to sto se pored mladeza nalazi blago crvenilo, i sve to je blago uzdignuto (jedva da se osjeti pod prstom). Mladez se pojavio prije 3 godine, i od kako se pojavio ima to crvenilo pored. Da li imam razloga za brigu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Na to pitanje Vam ne mogu odgovoriti napamet, bez pregleda.

uplasena mama

Dobar dan! Pisala sam Vam nedavno o sumnjivom madezu. Madez je uklonjen i poslan na analizu. Molim Vas ako mi mozete ocitati nalaz koji glasi ovako:

Primljen vretenast isjecak koze velicine 1,3:0, 5:0,2 cm. Blize jednom vrhu preparata vidljiva tamnosmedja sitna tvorba ostroogranicenih rubova promjera 0,2 cm. Uz drugi vrh preparata vidljiva jos jedna slicna tvorba koja je u razini koze promjera do 0,1 cm. Histoloski, na oba preparata plocastoslojeviti epitel sa znacima akantoze, te znacima keratoze. U bazalnom sloju vidljivi nesto brojniji melanociti kao i inkontinencija melaninskog pigmenta u dublje slojeve papilarnog i retikularnog derma. U jednom dijelu vidljiv umjereno gust kronicni upalni infiltrat.

Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Uklanjanjem madeža riješili ste problem. Madež je uredan.

uplasena mama

Dobra vecer! Evo mene opet, nadam se da mi necete zamjeriti! Od rodjenja imam pogolem madez na unutrasnjoj strani butine duzina 5 cm, a sirina 3,5 cm. Madez je normalne boje kakav je i bio, niti je veci sto je bio, samo sam danas primjetila da je mali dio njega perutav, koza se pomalo guli. Kad predjem preko toga mjesta na madezu nista se ovako ne osjeti sve je normalno. Svakako cu otici na pregled, ali voljela bi cuti Vase misljenje, imam li razloga za zabrinutost? Hvala Vam puno! Lijep pozdrav!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da nemate posebnog razloga za zabrinutost, ali takvi veliki madeži zatjevaju redovite kontrole.

Anchicu

Postovani,

Madez koji imam od rodjenja je narastao i promijenio boju, trebam li ga maknuti?
Hvala

Anchicu

Hvala unaprijed

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Najvjerojatnije da.