Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Tm colli

siemens22

Poštovani. Supruga mi je sa lijeve strane vrata odstranila neku tvorbu, da li je to madež ili što drugo, ne znamo.

Povijest bolesti 09.06.2014. god.

Dijagnoza: Tm colli

Anamneza: Operacija Excisio Tm La PHD
Kontrola i previjanje u nadležnoj ambulanti za 2 dana.
ORL kontrola za 9 dana pp ranije.
Terapija Analgetika po potrebi.
Ung Bivacyn lokalno po potrebi.

Povijest bolesti: Kontrolni pregled 17. 06. 2014. god.

Tijekom boravka u ambulanti bolesnica je primila: suturae ex

Zaključak: Postop. rana urednog izgleda. Phd in tractu.

NALAZ BIOPSIJE 24. 06. 2014. god.

Klinička dijagnoza: Tm. colli
Materijal: Isječak kože

Patološka dijagnoza: CARCINOMA BASEOCELLULARE.

Opis: Primljen je isječak kože veličine 2 x 0,8 x 0,4 cm, na čijoj se površini u razini kože nalazi
tamnosivkasta tvorba promjera 0,8 cm.
Histološki opisana tvorba je od solidnih nakupina atipičnih mitotski aktivnih bazaloidnih
stanica koje se palisadno redaju na periferiji nakupina, uz nalaz tumorski retrakcijskih pukotina.
U dermisu se oko tumorskih nakupina nalazi žarišno srednje obilni mononuklearni upalni infiltrat.
Na površini se nalazi žarišno stanjen epidermis.

Opisana tvorba ne dopire do pregledanih i tkivnom bojom obilježenih rubova ekscizije, a
najmanja udaljenost od lateralnog ruba je 2 mm dok je najmanja udaljenost od baze ekscizata 3 mm.

Molim Vas za stručno mišljenje te koji je daljnji postupak.

Unaprijed puno Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vaše supruge je riječ o bazaliomu (bazocelularnom karcinomu). Bazaliom je najčešći maligni tumor kože i najčešći maligni tumor bijele rase uopće. On je operativno odstranjen u cijelosti i time je terapijski postupak završem. Potrebne su kontrole dermatologa svakih 6-12 mjeseci tijekom 5 godina.