Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Mama u bolnici

krunoslavc

Poštovana prof. Hana,

imamo muško dijete staro 22 mjeseca. Supruga je nažalost doživjela tešku prometnu nesreću i trenutno je hospitalizirana, u komi je u bolnici već tjedan dana, stanje se polako poboljšava i vjerujem da će sve sretno završiti. Zanima me na koji način pristupiti djetetu? Koliko on u toj dobi može razumjeti što se događa i kako to njemu na najbolji način objasniti? Supruga i ja smo dosta povezani sa djetetom i osobno smatram da je razvilo jako dobru privrženost do sada. Dijete je bez problema do sada ostajalo na spavanju kod bake i dide, nema nikakvih problema sa socijalizacijom, nije išao u jaslice, bio je sa tetom čuvalicom dok smo mi radili. Od nesreće do sada ne doziva puno mamu, kao da zna što se događa, iako mu ja nisam do sada ni probao objasniti, govorio sam mu da mama radi i da će doći. U igri slova koju igra sa bakom je uvijek nalazio slovo "M" i rekao "mama", sada ga izbjegava. Na slici gdje je mama na motoru ne spominje mamu nego samo boju motora. Do sada mu nisam spominjao mamu na svoju inicijativu da ne bude tužan, međutim nisam siguran kako dalje postupiti. Trenutno ne radim kako bi bio s njim što više i baka nam je stalno s nama. Posljednji dan, dva je koliko sam primjetio razdražljiviji, uglavnom navečer pred spavanje. Apetit ima dobar. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. Hvala.

Hana Hrpka, prof. psih.

Dragi tata Krunoslave,

s obzirom na to da ste nam upit poslali i putem e-maila, odgovor Vam je poslan tamo.

Lijep pozdrav,

Hana Hrpka, prof.