Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Zabrinutost

ja657

Poštovana, ne znam gdje da se obratim pa sam odlučila ovako anonimno. Imam 20 godina, ali problem traje godinama. Ja već godinama trgam kožu oko noktiju, bilo rukama ili nogama, sve nepravilnosti na koži noktom oderem makar znam da će biti krvi, vec dva mjeseca imam krasticu u nosu koju svakodnevno trgam, a vec više od godinu i pol imam krastu na glavi koju iznova i iznova trgam, vec mi se promjenila koža na tom mjestu i manje je vlasi, a uz tu najstariju napravila sam si još nekoliko krasta u kosi koje grebem i trgam. Uglavnom to radim od nervoze, dosade i nesvjesno. Ponekad imam snažnu želju i drugima nešto otrgnuti takvo ako imaju, istisnuti prištić ili otrgnut zanokticu, nebitno.. Nedavno sam pročitala da postoji takav problem, tj ppremećaj i pronašla sam se u simptomima.. Molim Vas recite, što da radim i da li trebam biti zabrinuta? Hvala

ja657

Ali poštovana gospođo moram napomenuti da moje trganje kože oko noktiju nije onako kako to ljudi znaju iz nervoze ili slično, već nerijetko do krvi i mesa.. I u vodi mi nabreknu te rane, eto toliko jako.. Ako ne postoji zanoktica kakva ili nesto, ja odgrizem mali komadić i trgam dokle ide... Pokušala sam prestati s tim već nekoliko puta ali nesvjesno počinjem iznova. Ako su prsti na rukama već jako ranjeni, prebacujem se na prste na nogama.. Prištiće i krastice ne mogu izdržati i ubrzo ih sve otrgnem. Evo nisam obraćala pažnju na to dok nisam čitala o takvom poremećaju i pronašla se apsolutno u svemu i sada ne znam što da radim... Hvala Vam još jednom

Hana Hrpka, prof. psih.

Draga ja657,

zahvaljujem se na Vašem javljanju te povjerenju koje ste mi iskazali. Ponašanja koja ste mi opisali zabrinula su me te mi je drago čuti da ste odlučili poduzeti prvi korak kako biste postepeno uspjeli razriješiti navedene simptome.
U svom upitu naveli ste mi kako se već godinama borite s porivima da trgate bilo koji oblik nepravilnosti na koži u obliku izraslina ili krastica te kako nerijetko takve radnje rezultiraju krvarenjem. Isto tako, radnje su se počele događati na nesvjesnoj razini, rezultirane osjećajem nervoze ili dosadom. Opisana ponašanja govore o psihičkim smetnjama koje se očituju kompulzivnim radnjama te nedostatkom kontrole impulsa koji može biti uzrokovan različitim okidačima. S obzirom na trajanje i ozbiljnost navedenih simptoma, posljedice takvih radnji mogu biti razne medicinske promjene na koži, višestruki ožiljci te otežano zacjeljivanje rana i druge moguće komplikacije. Također, ovakve radnje povezane su s psihološkim simptomima poput anksioznosti, depresije te raznih drugih.
S obzirom na to da ste mi se javili na forum dječje psihologije te povezano s prirodom radnji koje ste mi opisali, voljela bih Vas uputiti da se javite stručnjaku mentalnog zdravlja (psihologu ili psihijatru) koji bi Vam mogao pomoći da se riješite navedenih smetnji. Pomoć stručnjaka mogla bi Vam biti od velikog značaja kako biste s vremenom uključenjem u proces psihoterapije razvili nove vještine te strategije suočavanja s teškoćama koje Vas okupiraju te se s navedenim simptomima naučili nositi na prihvatljiv način koji nije štetan za Vaše zdravlje. Iz Vašeg upita osjetila sam Vašu zabrinutost te vjerujem da Vam nije bilo lako prepoznati se u navedenim opisima određenih psihičkih smetnji. No, važno mi je da znate kako Vam može biti bolje te kako je vrlo pohvalno što ste mi se javili te tražite rješenje za teškoće s kojima se nosite. Uputnicu za psihologa ili psihijatra možete zatražiti od svog liječnika opće prakse koji bi Vas mogao uputiti gdje biste se mogli javiti. S obzirom na to da mi niste napisali iz kojeg mjesta dolazite, nisam u mogućnosti ponuditi Vam neke kontakt informacije, stoga ako budete voljni možete mi se ponovno javiti kako bih potražila savjetovališta u Vašem mjestu stanovanja.
Nadam se da će Vam ove informacije biti korisne te Vam želim svu sreću u daljnjim koracima!

Lijepi pozdrav,

Hana Hrpka, prof.

ja657

Poštovana, zahvaljujem na odgovoru.
Stvarno se ne smatram anksioznom, a još manje depresivnom osobom. Imam voljenu obitelj, prijatelje i dečka, sa svima sam bliska i vole i oni mene. Stvarno sam zadovoljna svojim životom i volim život, sve u svemu ja sam jedna vesela osoba koja uživa u malim stvarima! Nisam ovo ni smatrala problemom, već blesavom navikom, dok nisam naišla na članak o tom poremećaju i odlučila Vam se javiti. Radnje su nesvjesne, imam poneki ožiljak ali nisu u principu bolne. Ako ponekad pretjeram i zaboli odmah stanem jer ne volim i ne želim si nanositi bol. Iz kojeg razloga to radim, ja ne znam. Samo znam da volim osjećaj kada pod prstom osjetim neku nepravilnost i priliku da to krenem "čohati". Inače iz Karlovca sam, ali bih ako je ikako moguće prije posjete stručnoj osobi probala to riješiti sama sa sobom, ali nisam još sigurna kako. Htjela sam samo barem ovako izmjeniti koju riječ sa Vama jer vidim da ste izrazito draga i posvećena osoba i to je za svaku pohvalu! Nadam se da ću uspjeti riješiti svoj problem bez posjete psihologu i psihijatru, iako ako se radi o kompulzivom poremećaju morati ću se javiti stručnjacima, samo uživo. Hvala Vam još jednom!

Hana Hrpka, prof. psih.

Draga ja657,

hvala na dodatnom pojašnjenju i odgovoru. Drago mi je čuti da osjećate svoj život ispunjenim i punim ljubavi! To me baš razveselilo.

Čini mi se da zazirete od posjete stručnoj osobi i znam da postoji niz predrasuda prema odlascima psihologu. Svakako ne bih voljela da odete samo zato što Vam je to netko rekao, ako se Vi ne osjećate dobro s tim. No moja je dužnost ukazati na to da kao što biste otišli liječniku opće prakse da primijetite neki osip na koži koji Vam ne izgleda opasno ni bolno, ali postoji, jednako je i sa psihologom – primjećujete da postoji neko ponašanje koje Vam se ne sviđa, a ne znate kako biste ga sami promijenili. S obzirom na to da Vam je i Zagreb blizu, ako bi Vam to bilo draže, ostavit ću Vam kontakt Hrvatskog udruženja za bihevioralno-kognitivne terapije: 01 4827 795, e-mail: tajnistvo.kbt@gmail.com.

Ako se ne odlučite za odlazak psihologu, možete pokušati s nekom literaturom. Nažalost, nisam upoznata s prijevodima na hrvatski jezik literature vezane uz ovu problematiku pa Vam preostaje iščitavanje na internetu i na engleskom jeziku.

Za što god da se odlučite, nadam se da ćete pronaći svoj način da se riješite ovih teškoća te da uz podršku Vama bliskih ljudi ojačate svoju samokontrolu i brigu o svom tijelu.

Želim Vam puno sreće i lijep pozdrav,
Hana Hrpka, prof.