Endokrinologija i dijabetologija

Holesterol+trigliceridi

Dragan

Postovanje, molio bih da mi pomognete ,ovo su vrednosti nalaza: ukupan holesterol - 6.95, trigliceridi - 2.1, hdl - 1.27, ldl - 4.73. Zeleo bih da znam da li mogu dijetom popraviti vrednosti, i ako moram sta smem jesti? Napominjem da imam 37 god., visina 190 , tezina 82 kg, krvni pritisak je 130/80. Ponekad imam blage vrtoglavice. Kada uraditi,tj. posle koliko vremena ponovnu analizu posle dijete? hvala unapred!!!

Dr. sc. Ivana Pavlić-Renar, dr. med.

Temelj liječenja je dijeta: izbjegavati namirnice koje sadrže kolesterol. Tos u prije svega masne namirnice živtinjskog podrijetla. Najveću količinu kolesterola imaju žumanjca: potpuno ih izostvite iz prehrane (minimalnu količinu ćete dobiti recimo uz tjestenine, zato cijela jaja treba potuno izostaviti). Meso općenito reducirajte, jedite više ribe i nemasne piletine (odstranite kožu). Potuno izostavite iznutrice i suhomesnate proizvode. Od mliječnih proizvoda izostavite punomasne sireve i maslac. S obzirom da ni trigliceridi nisu sasvih uredni, pazite na količinu i sastav ugljikohidrata: rafinirane izbjegavajte, preferirajte grube (crno i integralno brašno, integralnu rižu). Izbjegavajte alkoholna pića, ali i voćne sokove i kola-pića (osim dijetnih). Uzimajte što više vlaknaste hrane: grah i druge sočivice, te lisnato povrće. Nakon 3-4 mjeseca takve dijete , pogotovo ako je praćena tjelovjžbom, možete očekivati rezultate.