Endokrinologija i dijabetologija

panhypopituitarismus

anamarija

Molim da mi rečete o kakvoj se bolesti radi i kako se i čime liječi?
Hvala.

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Radi se o smanjenom lučenju svih hormona hipofize (pituitarne žlijezde). Ona je "nadređena" štitnoj žlijedi, nadbubrežnim i spolnim žlijezdama tako da luči hormone koji stimuliraju lučenje tih ciljnih žlijezda. Sama osim toga luči i hormon rasta. Liječenje je nadoknada ciljnih hormona: hormona štitnjače, nadbubrežnih i spolnih žlijezda, a u djetinjstvu i hormona rasta.