Estetska kirurgija

Ožiljak od operacije kod bebe

dragica333

Dobro jutro. Imam sina, 16 mjeseci. Do nedavno je imao stomu na trbuhu, koja mu je sad zatvorena. Nakon zahvata ostao je ružan i veliki ožiljak. Ima i još jedan veliki ožiljak od PSARP operacije ali on je od anusa do trtice, tako da se u principu ne vidi, ali ovaj na trbuščiću je ogroman.

Na koji način se mogu tretirati ožiljci kod tako male djece u smislu smanjena njegove vidljivosti? Da li ima neka krema? O estetskoj operaciji nismo razmišljali jer je dijete strašno istraumatizirano sa bolnicama i operativnim zahvatima koje je moralo proživjeti, tako da nam je ožiljak u biti najmanji problem. Ali da se ne bi javio kasnije problem u smislu da smo mu nekako morali ožiljak tretirati kad kad je još "svjež".

Hvala na trudu.

Dinko Tončić, dr. med.

Poštovana, kod ovako malog djeteta nebih preporučio nikakve kirurške, pa čak niti nekirurške korekcije ožiljka u estetskom smislu, kako se dijete nebi dodatno istraumatiziralo, kao što i sami kažete. Za korekciju ožiljka će svakako biti vremena u budućnosti, no u ovom trenutku na žalost ne postoji nikakvo sredstvo kojim bi lokalno mogli tretirati ožiljak kako biste prevenirali njegov razvoj. Naprotiv, ožiljak bi sam po sebi s vremenom trebao atrofirati i izblijediti.