Fizikalna medicina i rehabilitacija

cervikalni sindrom

Maja

Poštovani,

molim vas da mi savjetujete koja je najbolja fizikalna terapija za cervikalni sindrom, a koje tjelesne aktivnosti (npr. joga ili aerobic) se ne preporučaju.

Zahvaljujem.

dr. med. Porin Perić

Poštovana gđa ili gđica Maja!

Generalno je teško reći koje su fizikalne terapije najbolje za cervikalni sindrom, budući svaki bolesnik ima svoje specifičnosti i liječenje se provodi strogo individualno, nakon uzete anamneze i obavljenog kliničkog pregleda te eventualno dodatnih laboratorijskih i dijagnostičkih pretraga. Pri tome primarno mislim na rendgensku snimku vratne kralježnice. Način života, uvjeti radnog mjesta, bavljenje sportom i rekreacijom imaju također veliki utjecaj na simptome cervikalnog sindroma. Stoga Vam savjetujem da se obratite najbližem liječniku fizijatru-reumatologu, koji će nakon tako obavljenog pregleda odrediti pravu fizikalnu terapiju za Vas.
Općenito se ipak može reći da različiti vidovi medicinske gimnastike imaju centralno mjesto u liječenju cervikalnog sindroma. Osobito važne su tzv.ekstenzijske vježbe, kojima nastojimo osnažiti i istodobno relaksirati muskulaturu vrata koja zapravo održava glavu u uspravnom položaju. Za smanjenje bolova koristimo i različite druge fizikalne procedure, među kojima posebno apostrofiram primjenu moduliranih struja, interferentnih struja, te primjenu ultrazvučne terapije na obično jako napete mišiće trapeziuse.
Što se tiče sportova i aerobike, korisno je bavljenje različitim sportovima, naravno ne u akutnoj i subakutnoj fazi cervikalnog sindroma.Kasnije se preporuča osobito plivanje radi relaksirajućeg učinka na svu muskulaturu i lakšeg izvođenja određenih vježbi u vodenom mediju. Preporučaju se i različiti tipovi vježbi istezanja, koje su čini mi se sastavni dio i različitih aerobic i jogga vježbi.

S poštovanjem, Porin Perić, dr.med. spec.fizijatar