Gastroenterologija

gastroskopija

Ana

Je li istina da u toku gastroskopije zbog podražaja vagusa pacijent može umrijeti?

Pozdrav.

dr. Silvija Čuković-Čavka

Gastroskopija, kao i svaka druga endoskopska pretraga ima određeni rizik za bolesnika. Iskustvo i znanje endoskopičara kao rezultati odgovarajuće edukacije nužni su preduvjeti za obavljanje pretrage, a iznimno je važno da endoskopičar prije zahvata ima uvid u opće stanje bolesnika. Osobito je važno identificirani potencijalne rizične činioce za pretragu (alergije na lijekove, aktuelne lijekove koje bolesnik uzima, poremećaje zgrušavanja, infekcije, plućne i srčane bolesti,...). Rezultati velikih prospektivnih studija pokazali su da je rizik značajnih komplikacija kod endoskopije gornjeg probavnog trakta 1:800. Naravno, rizik je veći kod starijih i teških bolesnika. Rezultati nedavno učinjene velike studije u Americi koja je analizirala učestalost kardiovaskularnih komplikacija kod nešto više od 20000 bolesnika kojima je učinjen endoskopski zahvat pokazali su da je 0,14% bolesnika razvilo akutne kardiovaskularne komplikaciije uključujući vazovagalnu reakciju, aritmiju i infarkt miokarda. Dakle, akutne kardiovaskularne komplikacije endoskopskog zahvata vrlo su rijetke, a ozbiljne komplikacije se javljaju u pravilu kod bolesnika s već postojećom srčanom bolešću.