Gastroenterologija

Hiatus hernia

Nikola

Kako se liječi Hiatus hernia i Barrettov jednjak?
Zdravstvene tegobe su kronične.
Hvala.

dr. Silvija Čuković-Čavka

Hijatalna hernija označava pojavu protruzije želuca iznad ošita. Vrlo često, hijatalna hernija je prirođen poremećaj ili posljedica traume. U većine bolesnika radi se o kližućoj herniji gdje spoj želuca i jednjaka i dio želuca ulaze u prsnu šupljinu iznad ošita. Liječenje nekomplicirane hernije provodi se konzervativnim mjerama. Bolesnik treba uzimati češće i manje obroke, izbjegavati začine i masna jela, nekoliko sati prije spavanja ne uzimati nikakvu hranu i spavati na uzdignutom uzglavlju. Pretili bolesnici trebali bi pokušati smanjiti tjelesnu težinu redukcijskom dijetom. Ako bolesnik uz herniju ima znakove gastroezofagealnog refluksa treba ga liječiti ovisno o stupnju izraženosti promjena na sluznici jednjaka odgovarajućim lijekovima. Samo u slučajevima težih komplikacija dolazi eventualno u obzir i kirurško liječenje.
Barretov jednjak pripada u skupinu komplikacija refluksne bolesti. Naime upalom razoreni normalni višeslojni pločasti epitel jednjaka bude nadomješten cilindričnim epitelom koji inače normalno nalazimo u kardiji želuca. Barrettov jednjak zahtjeva intenzivnu terapiju lijekovima koji pripadaju u skupinu inhibitora protonske pumpe i redovitu endoskopsku kontrolu s biopsijama zbog mogućnosti maligne alteracije. Preporučam Vam redovitu kontrolu specijaliste gastroenterologa.