Gastroenterologija

problem zarastanja

bingo

Moj tata je operiran 5 puta , imao je bulbostenozu, tj odstranili su mu dvanaesterac i odrezali dio želuca, i nakon operacije se 7 dan sve to raspalo i tako je bilo sva 4 puta, pet put su pustili da rana sama od sebe zaraste i hrane ga preko crijevčice i nekoga aparata. Zanima me koliko to dugo može trajati i i zašto to nemože zarasti.
Unaprijed hvala!

dr. sc. Neven Ljubičić

Premalo je podataka da bi se dao nekakav konkretan odgovor. Pod pojmom bulbostenoze podrazumjevamo "stisnuće" početnog dijela dvanaesnika koje nastaje najčešće kao posljedica čira na dvanaesniku. U takvim slučajevima često se pribjegava operativnom zahvatu. Zbog meni nepoznatog razloga očito je u više navrata u slučaju Vašeg oca došlo do tzv. dehiscijencije šavova (raspada) tako da se sada on hrani putem jejunalne sonde (sonda "plasirana" u tanko crijevo - hranu koja se daje putem sonde pokreće mali motor, tzv enteralna pumpa).
Na pitanje koliko spomenuto stanje može trajati nemoguće je dati precizan odgovor.

bingo

Neznam koji je razlog te dehiscijencije šavova, njegova krv je dosta slaba tj, ima malo proteina, bjelančevina i plazme, sada se polako krvna slika popravlja, danas je 21 dan nakon zadnjeg operativnog zahvata i ta rana i dalje polako curi. Znam da niste u mogućnosti precizno odrediti do kada će to trajati, zanima me da li popravljanje krvne slike uvjetuje i brže zarastanje rane?Doktori kažu da je sve pitanje vremena, to može trajati i 1-2 mjeseca.Ustvari koji su još uvjeti za brži oporavak?