Gastroenterologija

Želudac/crijeva/anemija

dubravka

Poštovani!

Moje tegobe sa želucem su počele prije 1,5 godine sa jakim bolovima u abdomenu i otečenim područjem želuca. Obavila sam ultrazvuk žući (prošao O.K.) i gastroskopiju (utvrđen dug želudac sa vrlo oskudnim naborima, ali PHD nalaz O.K. i bez bakterije). Prepisan mi je Ulzol, ali nije bilo riječi o utvrđenoj dijagnozi.Veoma sam smršavila (43 kg./167 cm) i kako mi se bolovi javljaju kronično tako i dalje mršavim. Meni se čini da mi se uvijek napad javlja uslijed stresne situacije. Tada također imam zatvor, a na desnoj strani, u području ispod rebara, imam oteklinu veličine dlana koja mi se poveća u slučaju napada. Da li je to kila na crijevima ...?
Napominjem da imam anemiju (hemoglobin oko 100, a broj eritrocita < 3 mil., uz smanjeni broj i ostalih sastojaka u krvi). Internist je napomenuo da to može biti u vezi sa gastritisom, ali me nije uputio na daljnju obradu.
Jetrene probe su dale dobre rezultate.
Unaprijed zahvalna,
Dubravka

dr.sc. Željko Krznarić

poštovana,
iako je teško s ovako skromnim informacijama ( životna dob? i dr. )postaviti dijagnozu i riješiti sve navedene probleme, za vjerovati je da se ipak radi o sindromu iritabilnog kolona. No ipak niska tjelesna težina i slabokrvnost zahtjevale bi opsežniju obradu, koju izgleda niste učinili (kolonoskopija, pasaža crijeva, ....).

dubravka

Poštovani doktore,

Velika Vam hvala za odgovor koji sam dobila.
Namjeravam svakako obaviti obradu koju ste vi naveli. Da li se ona može obaviti u KBC Rebro, ako ne - za gdje da tražim uputnicu?
Da li je istina da ne postoji lijek za potpuni nestanak sindroma iritabilnog kolona? Da se cijeli život moram patiti....?
No, vezano za Vaše pitanje o mojoj dobi : 31. god. (kakve to veze ima sa sindromom?).
I na kraju još jednom puno hvala za Vaše vrijeme i trud.

Dubravka

dr.sc. Željko Krznarić

Navedena obrada moze se obaviti i na KBC Rebro, uz predbiljezbu.
problem terapije sindroma iritabilnog kolona nije jednostavan, te za sada stoji konstatacija da prave terapije jos nema. zadnjih godina dogadaju se promjene u ovom segmentu farmakoterapije no ista jos nije etablirana.
zivotna dob vazan je parametar u dijagnostickom i terapijskom pristupu mnogim zdrastvenim smetnjama pa tako i ovom slucaju.