Anovulatorni ciklus

alexandrah

Postovani dr. Skaronja,
inace sam pacijentica sa MPO. Ovo mi je treci ciklus na klomifenu. Folikulometrije sam radila do 12.dc i jos se nije izdvojio vodeci folikul. Tada sam morala otputovati. 40dc sam pocela krvariti uz jake menstrualne bolove. Krvarenje je trajalo jedan dan tako da sam zakljucila se nije radilo o menstruaciji. Test na trudnocu je negativan nekoliko dana nakon krvarenja.Prije krvarenja grudi su mi bile jako bolne i jako napuhane a nakon tog krvarenja grudi i dalje bole cak i jacim intenzitetom i do danas ne prestaju. 15 dana nakon krvarenja odlazim na UZV kod primarne ginekologice koja je vrlo zbunjena nalazom: naime endometrij je trolinijski debljine 6.6mm a na desnom jajniku anehogena cisticna lezija velicine 22x14mm. Doktorica pise na nalazu da se radi o zutom tijelu?! Posto su svi doktori s MPO i dalje na godisnjem a ja se nalazim u inozemstvu zanima me da li vi mislite da se radi o anovulatornom ciklusu i cisti kao posljedici klomifena ili o necem drugom? I da li mislite da je potrebna u ovom trenutku terapija gestagenima? Napominjem da uzimam klomifen 50 mg od 5.-9.dc i da su mi ciklusi oduvijek produzeni( PCOS uz inverziju LH/FSH, uredna velicina jajnika, uredan PRL, uredan testosteron i uredna tezina). U ovom cudnom ciklusu sam preskocila klomifen jer sam vjerovala da se nije radilo o menstruaciji.
Unaprijed zahvaljujem na vasem odgovoru. LP, A.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako vam je doktorica rekla da se radi o žutom tijelu ne vidim problem kod vas. Dakle imali ste ovulaciju.
Klomifen se i prakticira uzimati svaki drugi ciklus da se spriječi prejaka stimulacija jajnika.
NE treba vam Duphaston jer će menstruacija doći nakon 14 dana od ovulacije.

sb34

Poštovani,
jučer sam obavila pregled i uzv, bio je 16. dan ciklusa. Sve je u redu, moji ciklusi su dosad bili uredni, oko 26 dana s krvarenjem od 4 dana. Svako jutro mjerim bazalnu temperaturu, te vidim da ista, sad na 17. d.c., nije nimalo povišena, točnije jutros je iznosila 36,4. I doktorica mi je rekla da je vjerojatno anovulatorni ciklus i to je to. Imam slike s uzv, te je na lijevom jajniku označeno "nešto" 0,63 cm. Ponavljam, rekla je da je s jajnicima sve u redu.
Budući da uvijek imam uredne cikluse, zanima me što slijedi iza anovulatornog ciklusa? Znači li to da je nepredvidivo kad će doći menstruacija? I znači li što za mene "to" na jajniku označeno na 0,63 cm?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je ciklus anovulatoran ne možemo predvidjeti menstruaciju. Moguće da se radilo o folikulu (jajnoj stanici) koja nije dosegla stadij ovulacije.