ASCUS

Marmar1234

Poštivani,
U 4.mj sam imala jaku upalu jajnuka i jajovida koja je lijecena antibioticima i koristila sam biljne vag. Nakom mjesec dana sam bila na brisevima (aerobi, ureapl, klamidija) te na papa testu. Brisevi su uredni, ali papa test je pokazao ASCUS, dali to moze biti posljedica ove upale ili cega? I dali je sad dovoljna kontrola papa testa za 6mj? Do sad su svi papa nalazi bili potpuno uredni.
Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dovoljna je kontrola za 6 mjeseci. U tom periodu se većina takvih nalaza povuku. Ukoliko bi on i dalje perzistirao preporučljivo bi bilo učiniti tipizaciju na HPV. Ako je HPV negativan, nije potrebna nikakva terapija, nego redovita kontrola. U slučaju pozitivnog HPV - a, treba nastaviti s kontrolama svaka 4-6 mjeseci i eventualno učiniti kolposkopiju.

Marmar1234

Hvala Vam puno na odgovoru, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Sur123

Postovani,
Prije 6 mj pojavio mi se ASCUS na PAPA testu. Znam sto to znaci, ali ga se cesto povezuje s prisutstvom HPV virusa. Sada cekam.nalaz do petka novog papa testa. U panici sam jer se bojim hpva. Mozete li mi reci mora li se nuzno sada razviti hpv ili ne?

Sur123

Takoder moze li to utjecati na plodnost taj ascus s obzirom da planiram trudnocu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ascus označava blagu atipiju (nepravilnost) stanica. Ona nastaje kao posjedica upale i najčešće se spontano povlači (preko 80% slučajeva). Nije nužno povezan s infekcijom hpv virusom. Samo ukoliko bi taj nalaz i dalje (nakon 6 mjeseci) perzistirao preporuča se uraditi tipizaciju na hpv.