Ascus i gljivice

LanaEve

Postovani nisam nasla odgovarajicu temu novijeg datuma pa eto nova happy

Imam 33 godine nisam nikad radala, imam stalnog partera vec 4 godine te 7 godina pijem logest. Unazad zadnjh 10 godina svi nalazi papa testa bili su savrseno uredni. Prosle gpdine u 8 mj pojavio se prvi put ascus. Kontrolni papa test u 12 mj je bio potpuno uredan. Ponovljeni papa ove godine u 7 mj ppnovno ascus puno leukocita nesto krvi promjene povezane uz hpv nisu uopcene. Takoder bilo je naznaceno upala na papa testu plus gljivice. Prilikom papa testa imala sam jaku upalu candidom za koje sam tjedan dana prije papa testa koristila lactogyn. Zadnju vaginaletu sam uzela dva dana prjje papa testa. Privatna ginekologica mi je rekla da naoravim bris cervikalni al da ne brinem za hpv. Obzirom da se gljivice cesto vracaju i zbog upale. Ginekologica u domu zdravlja me odmah uplasila s hpv. Moze mi ascus biti od upale, gljivica i koristenja vaginaleta? Ici cu na sve briseve al me zanima jos jedno misljenje.

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ASCUS su blage (granične) promjene na stanicama vrata maternice. Taj nalaz zahtjeva kontrolni papa test kroz 6 mjeseci. U većini slučajeva taj se nalaz spontano povuče. Ukoliko ASCUS perzistira tada se preporučaju cervikalni brisevi i tipizacija na HPV. Ako je HPV negativan nastavlja se redovita godišnja kontrola (iz toga se neće razviti CIN), a u slučaju pozitivnog HPV-a visokog rizika potrebna je kontrola svakih 4 - 6 mjeseci i kolposkopija.