Asfiksija

Mirkolo

Postovani,
Supruga se porodila u terminu, druga trudnoca, beba 3.850, trudnoca protekla ok bez ikakvih problema, samo je beba svo vrijeme karlicno okrenuta.
Prije poroda pregledana dva puta i sve je bilo ok, kako su doktori rekli sve je spremno i krenuli su carski rez na insistiranje supruge,zato sto beba ide karlicno...
Doktor me zvao posle poroda i rekao da je beba zaplakala i nakon toga stala i morali su da pristupe davanju kiseonika i reanimacije...Apgar pri rodjenj 4/4/6 dijagnoza periteralna asfikasija bilo je i konvulzivnih napada...
Moje pitanje je jeli m9guce da je beba trpila u stomaku ili je to greska pri porodu, jos jednom navodim da je trudnoca bila idealna sem karlicno okrenute bebe...
Unaprijed Vam zahvalan

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani,
moguće je da je došlo do asfiksije još tijekom trudnoće. To što je dijete bilo okrenuto na zadak nema veze s asfiksijom. Jedan od razloga zbog čega se išlo na carski rez kod djeteta okrenutog na zadak je baš taj da tijekom poroda (koji je pri takvom stavu rizičan) ne dođe do asfiksije (nedostatka kisika).