Bakterijska vaginoza i antibiotici

ida222

Poštovani, imam 22 godine i već se skoro godinu dana mučim sa učestalim bakterijskim vaginozama. Budući da ne studiram u svom mjestu stanovanja, trenutno nisam u mogućnosti posjetiti ginekologa. Na prošlom pregledu prepisao mi je 4 vagitorija Arilin rapid (1000mg) za preventivnu uporabu, tj. staviti u rodnicu 3 dana prije menstruacije kako bi se spriječio pretjeran rast gardnerelle i ta terapija treba trajati 4 ciklusa. Ja sam to i učinila (sad sam na drugom vagitoriju) 3 dana prije menstruacije (u srijedu, 15.1), menstruaciju sam dobila u subotu 18.1, no danas, u utorak 21.1., imam simptome bakterijske vaginoze. Je li moguće da sam zbog učestalih primjena antibiotika postala otporna na njega?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće. Savjetujem napraviti cervikalne briseve jer imate opetovane infekcije.

Akica98

Postovani,
Sumnjala sam da imam gljivicnu infekciju,canesten sam koristila od koje mi je bilo boljee al mi se opet vracalo.Mazala sam ga spolja i svaki svrab je nesto.Medjutim juce sam osjetila da cesto idem u wc i imam osjecaj pune besike kao da ne moze da se isprazni.Citala sam dosta o bakterihskoj vaginozi,i takodje da napomenem da sam primijetila da mi je mokraca mutnaa.Uzela sam Uvin caj od kojegg je bolje.Zanima me koje su posledice ove bolesti? I da li se prenosi polnim putem? Jer imam partnera par mjeseci ali on nema nikakve simptome.Koji su nacini lijecenja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u rodnici normalno žive mnogobrojne bakterije i gljivice. Kada se naruši mikrovaginalna flora (pad imuniteta, nakon terapije antibioticima, prekomjerne uporabe higijenskih preparata, kod žena koje uzimaju kontraceptive) dolazi do porasta bakterija i/ili gljivica i simptoma upale. To se ne smatra spolno prenosivom bolešću, iako se može prenijeti i tim putem. Potrebna je terapija nekim od vaginaleta šireg spektra (Geonistin, Macmiror, Polygynax)

Lana998

Postovani, javljam Vam se u nadi da cete mi bar malo pomoci s obzirom da nisam trenutno u prilici da posjetim svog ginekologa. Naime, radila sam gyno test koji je pokazao da imam gardnerella vaginalis kao sto sam i sumnjala. Zadnjih 5-6 godina imam vaginalni iscjedak koji je bijele boje, ali nije imao miris, u zadnjih godinu dana dodju periodi kada jako mirise na ribu, narocito nakon menstruacije. U vezi sam 4 godine, moje pitanje je da li je moguce da mi je to prenio partner, iako on tvrdi da nije ranije imao odnose bez zastite i ako je on prenosioc kako je moguce da se pojavilo tek sad? Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Gardnerella vaginalis je bakterija koja prirodno obitava u organizmu i sastavni je dio fiziološke flore rodnice i debelog crijeva. Prilikom njenog prekomjernog razmnožavanja (pad imuniteta, stres, narušavanje prirodne mikroflore rodnice, promjena pH rodnice) nastaje bakterijska vaginoza (upala) i u tom slučaju potrebno je liječenje.