Biopsija

puskinova

Poštovani,
Jutros mi je rađena biopsija vrata mateice.Sama intervencija mi nije bila bolna i rađena je bez anestezije.Doktor mi je rekao da mogu očekivati bol u donjem delu stomaka i krvarenje tek nakon 5dana(kad krasta odpadne).Međutim ja nemam bolove,već iscedak koji podeseća na sukrvicu,jel to normalno?I da li mogu neomtano da obavljam ličnu higijenu s obzirom da mi je intervaginalno ispiranje zabranjeno?
I zanima me još jedna stvar,moja uputna dijagnoza je Cervicitis chonica,jel to izlečivo s obzirom da su mi rekli da je to definitivno stanje koje se prati na kontrolama?

Lep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalna je sukrvica. Ne brinite. Može potrajati koji dan.

sanelas

Postovani!
Narucena sam na biopsiju grlica maternice u Vinogradskoj bolnici. Ginekolog je kolposkopijom vidio male promjene na 6 i 12 sati (polozaj na grlicu). Poslao me na biopsiju jer vec posljednjih nekoliko godina imam CIN 1, pa nekada i CIN1/CIN2. Uz to imam hpv visokog rizika i ranicu na grlicu maternice.
Bojim se toga zahvata, odnosno boli. Ginekolog je rekao da se za to vecinom ne daje lokalna anestezija. Boli li to i koliki je oporavak?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može se izvoditi uz lokalnu anesteziju ili bez nje. Ne brinite, zahvat je kratak i malo bolan, uzme se par uzoraka tkiva, tamponira se a sama tamponada se izvadi nakon tri sata.
Boli kao kratkotrajan ubod igle recimo. Oporavka i nema te već nakon par dana možete imati i odnose. Dakle nije nužno bolovanje niti mirovanje.

sanelas

Postovani!
Papa nalaz mi se pogorsao sa CIN 1/CIN2 na CIN2 u roku godinu dana. Uz to, pozitivna sam na hpv visokog rizika (genotip 33) i povecu ranicu na grlicu maternice. Ginekolog me salje na biopsiju u Vinogradsku buduci da mi ju pred godinu dana, kada me isto slao tamo, nisu htjeli raditi jer za njih nije jos bilo potrebe.
Zanima me koliko je opasna ta progresija u CIN 2 u mom slucaju i imam li razloga za zabrinutost sa bi ubrzo moglo prijeci u karcinom? Jako sam uplasena... sad
Da li je to u Vinogradskoj letz biopsija ili obicna biopsija nakon koje se odmah moze doma?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate napraviti kolposkopiju a poptom i biopsiju. Radi se klasična instrumentalna biopsija a nakon phd evaluacije ukoliko je nužno radi se LETZ.
Neće prijeći u karcinom toga se ne morate bojati.

sanelas

Postovani, urađena mi je biopsija pred 4 dana. Biopsija mi je radjena zbog dugotrajnog CIN 2, HPV-a visokog rizika i velike ranice na grliću.
Prvi dan kada mi je obavljena biopsija, nakon sto sam izvadila gazu curila je svjeza krv dosta obilno.
Drugi dan dosta manje, vise nije bila svjeza krv nego smedja, a treci dan skoro pa nista, lagani smedji iscjedak.
Danas, cetvrti dan, kada sam obavlja veliku nuzdu (stolica je bila tvrda pa sam se morala jače napeti), poteklo je dosta opet svjeze krvi. I na wc papiru....svjeza krv sa ugruscima.

Zasto opet puno svjeze krvi kao prvi dan, a vec je skoro prestalo krvarenje? Trebam li se brinuti i posjetiti lijecnika?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Posjetite liječnika svakako čim prije.

sanelas

Molim vas misljenje za nalaz biopsije:

CIN III cum koilocytosi (HSIL).

Tri uzorka tkiva promjera 0,5 cm, od kojih je jedan tračak urednoh višeslojnog pločastog epitela bez strome, drugi je uzorak vrata maternice iz zone transformacije epitela na površini kojega sam epitel iz zone nedostaje. Treci je uzorak vrata maternice iz zone transformacije epitela na površini kojega se nalazi metaplastični pločasti epitel s koilocitima, koji pokazuje poremecaj stratifikacije uz mitoze u više od 2/3 debljine, te spuštanje promijenjenog epitela u žlijezde koje su mjestimice njime i obložene.

Je li ovo jako jako los nalaz?Jako sam uplasena.....

Dalje preporucujete Letz?

Bila bih vam zahvalna na vasem misljenju na ovaj nalaz!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može se ponoviti PAPA test nakon 6 -8 tjedana. Ako i taj bude CIN III onda se napravi LETZ.
Neki će vam predložiti LETZ odmah što isto nije loša odluka.

sanelas

Hvala na odgovoru!

Mozete li mi reci nesto na taj nalaz? Koliko je opasan, tj. je li jako zahvaceno?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam koliki je dio zahvačen na vratu maternice ali je promjena visokog stupnja i treba biti oprezan i napraviti kako sam rekao.

TamaraB

Poštovani, nakon nalaza PAPE CIN II/III, radila sam briseve (CB uredni, HPV DNA genotipizacija negativna), rađena mi je kolposkopija i biopsija, nalaz je : oskudni materijal je sluz te uredni tračci i komadići višeslojnog pločastog i cilindričnog cervikalnog epitela - to je oke, i pod 2. materijal je komadić cerviksa maternice većeg promjera 1,5 cm iz područja zone transformacije, na površini egzocerviksa je uredni višeslojni pločasti a na pov endocerviksa uredan cilindrični epitel. U stromi je oskudni do srednje obilni kronični upalni infiltrat. Nema tumorskog tkiva.
e sad, gin veli to je to, ne treba nikakvih ljekova ili sl samo kontrolni papa za 4 mj.
Molim i Vaše mišljenje

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalaz je uredan. Ponovite PAPA test za 4 mjeseca. Postoji šansa da nažalost biopsija nije uzeta s pravog mjesta.

MaunaRea

Postovani,

Danas sam dobila sledeci rezultat biopsije:

-bioptirani deo grlica kiretman iz cervikalnog kanala

9757-Cervicitis chronica, gradus levioris cum dysplasia focalis epitheli squamosi, gradus levioris (low grade SIL) -tri belicasta isecka tkiva, precnika 5-8mm
9758- Krv sa fragmentima, endocervikalnog epitela i jedan isecak displasticnog skvamoznog epitela, bez bazalne membrane i mogucnosti odredjivanja stepena displazije.- oskudan kiretman

Mozete li mi pojasniti rezultate, da li se radi o tumorskoj promeni, sta je u pitanju?

Unapred hvala

MaunaRea

Postovani,

Danas sam dobila sledece rezultate biopsije grlica materice:

Cervicitis chronica, gradus levioris cum dysplasia focalis epitheli squamosi, gradus levioris (low grade SIL)
Krv sa fragmentima endocervikalnog epitela i jedan isecak displasticnog skvamoznog epitela, bez bazalne membrane i mogucnosti odredjivanja stepena displazije.

Mozete li mi reci sta nije u redu samnom? Da li se radi o tumorskoj promeni?

Unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o tumorskoj leziji. Radi se o CIN-u I, II,III jer patolog nije vidio bazalnu membranu pa se ne može odrediti o dubini lezije odnosno CIN-a.
Dakle uzorci kod biosije uzeti su "preplitko". Istu ćete morati ponoviti kroz određeno vrijeme.

Zelenajabuka1111

Poštovani, molim Vas tumačenje nalaza biopsije.
Vrsta materijala:
1.bioptati
Patološka dijagnoza:
./.
Nalaz:
U zaprimljenom materijalu tri sivkasta uzorka tkiva, duljeg promjera do 0,8cm. U dva uzorka je vidljiva stijenka cerviksa uterusa čiju površinu dijelom prekriva VPE, a dijelom endocervikalni cilindrični epitel. U stijenci se ponegdje nalazi nešto mononuklearnih stanica, a dio muralnih kripta/žlijezda je cističan. Treći uzorak je sluz u kojoj se nalazi nešto vrpčastih ulomaka i stanica endocervikalnog cilindričnog epitela te po koji manji ulomak površnog endocerviksa.

Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o normanlo urednom tkivu egzocerviksa.
Dakle nema atipija epitela tj. CIN-ova.

ines9804

Poštovani,
papa test nalaz mi je pokazao cin2 i promjene HPV, radila sam biopsiju te nalazi biopsije potvrđuju nalaz papa testa.
Zanima me da li imam razloga za brigu, te kakvo je liječenje?
Voljela bih čuti Vaše mišljenje prije nego što odem na kontrolu kod svog liječnika.