Biopsija

Sanjad

Postovani,
Prilikom kontrole nakon poroda u Papa nalaz mi je pokazao Acsus,a CB eserihiju..radila sam kolposkopiju na nalazu pise prosirena vaskularna sara,ponovo mi je uzet papa i pokazao Acsus,sada bih trebala raditi biopsiju,dali mogu odraditi biopsiju ako dojim bebu,dali se uzimaju neki lijekovi prilikom i nakon zahvata..Hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ASCUS je granični nalaz, dakle ne radi se o patologiji. Većina takvih nalaza spontano se povuku u roku 6 mjeseci. Budući da se kod Vas ponovio (niste naveli koliko je prošlo od prethodnog) bilo bi dobro učiniti tipizaciju na HPV virus. Ukoliko je HPV negativan nema opasnosti da će ASCUS prijeći u neko ozbiljnije stanje. Ukoliko se odlučite za biopsiju slobodno možete dojiti dijete. Nikakvi lijekovi nisu potrebni.

Sanjad

Postovani,
Hvala Vam puno,papa nalaz sam radila 23.10.2017,a ponovila sam 15.01.2108 sto znaci nekih 2,5mjeseca..doktorica kaze mozda je to radi bakterija u cerikvalnom brisu,a da naglasim da jos nisam pocela dobijati ciklus posto mi je od porodjaja proslo 4,5mjeseca..jedino mi nije objasnila sta znaci kolposkopski prosirena vaskularna sara i jod negativno.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, abnormali epitel (stanice) ne primaju jod i stoga ostaju bijele boje (jod negativne). Vaskularna sara je samo opis krvnih žila i sam po sebi ne predstavlja ništa opasno. Savjetujem kontrolni papa test.

Sanjad

Hvala Vam na savjetima..poslije kolposkopije uradila sam papu i ponovo je pokazala ASCUS imam zakazanu biopsiju za 15dana.Ginekolog kaze mozda je to i jaka infekcija posto sam u Cerikvalnom brisi imala Eserihiju coli,Enterokok i ponovo Eserihiju,sad zadnji mi je radjen Cerikvalni bris s urealplasmom i bio je uredan.porod je takodje bio skoro a i ciklus jos ne dobijam.

Ivo Balenović, dr. med.

Možda je onda najbolje da učinite biopsiju, iako nalaz sam po sebi nije apsolutna indikacija za biopsiju.

Sanjad

Postoani
Juce sam odradila biopsiju i cekam rezultate.ali me zanima dali je pocetak karcinoma ako papa test pokaze Ne moze se iskljuciti HSIL(ASC-H).Sta to ustvari znaci?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, taj nalaz nije početak karcinoma, ali on pokazuje skvamoznu intraepitelnu leziju visokog stupnja koja indicira daljnju kliničku obradu: kolposkopiju i biopsiju. Nalaz biopsije pokazati će o kolikom stupnju promjene se radi i prema tom nalazu će se provesti daljnja terapija.

TheMissTea

postovani, ostala si mi na oba zgloba crvenkaste flekice od vaskulitisa, a imam i dve biopsije na nogama isto zbog vaskulitisa. u trenucima kad sam imala vaskulitis molila sam Boga samo da ,,prezivim" koliko su mi noge bile bolne i otecene, a sad kad me je proslo, brinu me oziljci, interesuje me sta je najbolje mazati? oziljci su od novembra 2017

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, contratubex je učinkovit za sve ožiljke nastale nakon operacija, opeklina i slično.