bol u desnom jajniku

salamanca

Postovani pokusacu da objasnim sto je krace moguce svoj problem i nadam se da cete mi moci pomoci.
Dijagnosticirana mi je endometrioza prije dva mjeseca, endometrij na desnom jajniku 14mm, doktor je rekao da je 100 % endometrioza, jer imam bolove u ledjima, bolan odnos, bol u stomaku i ostale simptome koji me vezu za tu dijagnozu, to sam radila u privatnoj bolnici odakle su me poslali u Centralnu bolnicu gdje sam dobila termin koji je bio prosle sedmice, tacnije prije 6 dana, gdje mi je doktorica uradila ultrazvuk i rekla da nema nista, da ona ne vidi nista, e sada meni to nikako nije jasno kako je moguce da je onaj vidio taj endometrij a ona ne, taj dan su mi radili postupak da vide prohodnost jajovoda i to je bilo uredu, jer ja i muz pokusavamo dobiti bebu vec duze vrijeme i ne uspjevamo, pa su poslali mene da uradim prog. 18 ovog mjeseca i da uradim sve hormone koje treba 2-5 menstruacijskog ciklusa, a muz da uradi spermiogram. E sada sve bi to bilo uredu da ja nisam 4 dan nakon tog preglada dobila krvarenje koje mi se pojavljuje ujutro i prestaje, onda nakon toga isti dan popodne i prestaje, sto ja mislim da je zavrseno al nakon toga opet sljedeci dan i prestaje, e sada ja sam otisla doktoru koji mi je dao tablete za zaustavljanej krvarenja i napisao dijagnozu menoragia, al ja uopste nemam obilno krvarenje to je cista krv nije nalik na mens., popracena bolovima u ledjima i desnom jajniku. Zanima me sta moze biti uzrok tome jer mi se nikada prije nije desilo nikakvo krvarenje, imam redovne cikluse gotovo u dan, i nikako mi nije jasna bol u desnom jajniku koju osjecam, kroz sve moje preglede osjecam samo tu bol,

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, preporučljivo bi učiniti UZV pregled nakon što vam prestane menstruacija.
Endometriom na jajniku ako je bio prisutan ne može samo tako nestati, jer to se u praksi rijetko događa.
Sugeriram da bi bilo dobro učiniti i Ca 125 za početak.

ana-split

Poštovani,
da li je normalno probadanje jednog jajnika oko 6-7 dana prije menstruacije? Prije 8 mjeseci me je taj janik bolio 2 dan ciklusa. Bila sam nakon toga kod ginekologa koji je rekao da je sve uredno iako mu je taj janik bio pomalo sumnjiv, no nakon što je par puta prošao s transvaginalnom sondom i opipao prstima po trbuhu rekao je da je sve u redu. da li trebam svejedno biti zabrinuta jer bolove praktički vise i nemam vec dugo vremena?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hipotetski bi se moglo raditi o upali jajnika.
Savjetujem pregled i uzv po mogućnosti.

marcimarci111

Postovani, imam problema s bolom u lijevom jajniku pa bih vas upitala par stvari. Prije par dana bila sam kod doktorice pregledala me je prvo prstima kroz rodnicu i kasnije ultrazvucnom sondrom, takodje kroz rodnicu i propisala mi Doksiciklin kapsule jednom na dan i Nimulid tablete dva puta na dan zbog uvecanog lijevoj jajnika. Popila sam tih pet Doksiklin kapsula koliko ima u pakovanju kao i po dvije Nimulid tablete na dan kojih imam jos za piti i nisam osjetila nikakvo poboljsanje, bol je i dalje prisutan. Danas sam ponovo bila kod nje s nalazom urina na sta je ona rekla da je nalaz uredan, da ne znaci nesto toliko jer je uradjen pomocu trakica i da nije detaljan, tako sam je ja razumjela. Na moju konstataciju da je bol jos uvijek tu i da ne prolazi odgovorila je da se utopljavam, da pijem cajeve, da je normalno da svaki mjesec jedan jajnik bude uvecan, mislim i meni je to OK, nek on bude uvecan ali samo da me ne boli i da ona tu ne bi davala vise nikakve hemije. Znaci poslala me kuci, nije me cak ni uputila na nekakve dalje pretrage. Jedino je eto rekla za taj urin, posto sam joj donijela nalaz da odem uraditi urino-kulturu ako hocu i da se za to obratim porodicnom doktoru. Na ovom malom ultrazvucnom snimku sto sam dobila s lijeve strane papira pise D 31.9mm a s desne strane pise 5/80 i ispod 5.0 cm. Ne znam sta to znaci, da li je to velicina jajnika? Kakvo je vase misljenje? Da li stvarno trebam ostati kod kuce, ispijati cajeve i cekati da me prodje ili se uputiti na nekakve dalje pretrage? Vise ni sama ne znam sta bi moglo biti. Unaprijed zahvalna happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ja bih napravio cervikalne briseve nakon završene terapije, kks, CRP te urinokulturu da se isključi upala jajnika kao uzrok bolova u maloj zdjelici.

marcimarci111

Da li to znaci da sama moram insistirati na takvim nalazima, posto ih moja doktorica uopste nije spominjala? Sutra idem ponovo pa cu valjda napraviti bar nesto od toga. Hvala vam big-smile

marcimarci111

Postovani, zbog bola u lijevom jajniku danas sam uradila kontrolu krvne slike i urina. Doktor opste prakse mi je usmeno procitao nalaze, i rekao da je sedimentacija odlicna, leukociti da su 10000 kao na granici i ovo ostalo sve da je dobro jedino kao ima nekakve bakterije u urinu i tako ali da cemo sve znati poslije urinokulture koja ce mi biti gotova tek u cetvrtak. Mene je strasno strah spolnih bolesti, njega nisam to mogla pitati ali pitam vas jel postoji mogucnost da su ti leukociti koji su na granici i ta kao nekakva bakterija koja postoji posljedica nekakve spolne bolesti? I da li ce poslije urinokulture biti tacan naziv bakterije koja je prisutna i da li se u rezultat ukljucuju i spolne bolesti ili se one utvrdjuju samo posebnim testovima?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, upala u ginekološkom sustavu daje vrlo rijetko povišenu sedimentaciju, leukocite, crp.
Bakterije koje imate u urinu dokazat će se na urinokulturi.
Upale u ginekološkom sustavu dokazat će se samo putem cervikalnih briseva.
Konzultirajte svog ginekologa.