Bol u trbuhu i krvavi iscjedak

kismo

Bok svima!
Imam 43 godine, 2 poroda iza sebe ( djeca imaju 13 i 10 godina) i oduvijek neredovite menstruacije.
Povremeno, naročito zadnjih par godina u vrijeme ovulacije (očigledno preburne ovulacije) imam bolove u donjem dijelu trbuha koji ponekad traju do menstruacije.
Zanju menstruaciju sam imala 22.5. i bila je prilično obilna. Prije 3 dana mi se pojavio krvavi iscjedak, samo na papiru dok bi se brisala. Bio je dva dana svijetlo crven, jucer ga nije bilo i danas je smeckast. Praćen je bolovima u trbuhu, prvenstveno u donjem dijelu, čak i bolovima u križima i napuhnutošću.
Početkom ožujka ( dakle, prije 3 mjeseca) sam bila na ginekološkom pregledu i UZV i Papa test je bio uredan.
O čemu bi se moglo raditi?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom najvjerojatnije se radi o ovulacijskom krvarenju i ovulacijskoj boli.

kismo

Hvala na odgovoru.
Jučer mi je opet bio malo i crvenkast iscjedak, a jutros smedjkast s boli u trbuhu i križima.
Može li ta ovulacijska bol i krvarenje trajati i više dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovulacijska bol traje do tri dana. U iznimnim slučajevima može doći do jačeg krvarenja (unutar jajnika i trbušne šupljine) te bol zna biti intenzivnija i duže potrajat. Ako se simptomi ne smire bilo bi dobro učiniti pregled.

kismo

Poštovani,
jucer sam išla vaditi krv i dati urin ( urin dan u 2 laboratorija) i na pregled kod ginekologa.
Ginekološki nalaz glasi:
U rodnici oskudno sekrecije, Stupanj čistoće 1/2, portio epitelizirana, palpacijski nalaz uredan,
UZV: Uterus u RVF, homogene građe, endometrij sekrecijski 8 mm, jajnici uredne građe i veličine, na lijevom jajniku žuto tijelo, nešto slobodne tekužine u c. Douglas.
Nalaz krvi (KKS i CRP) uredan, a nalazi urina totalno različiti. U jednom uredan u drugom:
leukociti 100 /µl; ++ neg. (U)
nitriti neg. µmol/L neg. (U)
(U) urobilinogen norm. µmol/L normalan
proteini neg. g/L neg. (U)
pH 5.0 (U) (o ) 5.0 - 9.0
eritrociti 25 /µl; ++ neg. (U)
spec. težina 1.015 (U) ( o ) 1.002 - 1.030
ketoni neg. mmol/L neg. (U)
bilirubin neg. µmol/L neg. (U)
glukoza norm. mmol/L norm. (U)
(U) boja tamno žuta svijetlo žuta
(U) izgled zamućen bistra
SEDIMENT URINA
(U) eritrociti 4-6 0 - 2
(U) leukociti 10-12 0 - 2
cilindri /
(U)
kristali /
(U)
(U) stanice 8-10 pločastih epitela
(U) nešto bakterija
nešto sluzi
Ginekologica mi je trakicom u urinu provjerila i utvrdila prisustvo leukocita u urinu i zaključila d aje prisutna i uroinfekt i dala mi Ninur 2x2.
Nemam peckanja kod mokrenja ni nekih drugih problema nisam uočila.
Mene trbuh i dalje boli i napuhnuta sam ko žaba.
Ovulacija je definitivno bila ( ili traje).. pa moguće da je bol i dalje od toga?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pošto je na ultrazvuku viđeno žuto tijelo na jajniku to znači da je ovulacija bila. Nalazi leukocita i eritrocita u urinu govore u prilog infekcije. Ninur pokriva većinu uobičajenih bakterija. Bilo bi dobro napraviti urinokulturu.