Candida

Nika

Poštovani,

da li Candida može biti i u ustima i na koji se način sve prenosi?

Unaprijed zahvaljujem.

Nika

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Infekcija candidom albicans može biti i u ustima, a izraz je smanjenog imuniteta, može ukazivati na dijabetes melitus, srazmjerno je česta nakon primjene antibiotskog liječenja , javlja se usporedno s upalom sluznice, , bakterijskim infekcijama , avitaminozama i dr. Candida je naime ubikvitarni mikroorganizam, a do poremećenog omjera u fiziološkoj flori može doći uslijed opisanih poremetnji.

Nika

Poštovana dr. Kupešić,

da li se candida može prenijeti od partnera partneru te kojim testovima se dijagnosticira candida u ustima te kako se liječi.

Unaprijed zahvaljujem

S poštovanjem,

Nika

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Kao što sam decidirano napisala kandida je organizam koji obitava u normalnoj flori vagine, pa i usne šupljine, a javlja se u svim ovim stanjima : avitaminoze, supresije imunološkog sustava, dijabetesa, a veoma je rijetka u zdravih osoba s normalnim imunološkim statusom . Drugim riječium to znači da se kandida u osobe s normalnim imunitetom ne bi smjela prenijeti ukoliko ne postoje neka od predležećih stanja. Katkada se soor susreće i u novorođenčadi koja se isključivo hrani mlijekom, a prepoznaje se kao bjelkaste naslage u usnoj šupljini. Veoma se jednostavno dijagnoza postavlja pregledom usne šupljine kada se na temelju prikaza bjelkastih naslaga može ordinirati terapija mikostaticima (npr Nistatin otopina). Ukoliko liječnik nema dovoljno iskustva i nije siguran u dijagnozu može učiniti obrisak i prikazati gljive i micelije posebnim bojanjem uzorka (kao što sam već prije napisala u svom odgovoru) Ova se infekcija liječi lokalnim i sistemskim mikostaticima, koje u svakom slučaju mora ordinirati liječnik (naročito ukoliko ćete uzimati peroralne preparate prije primjene kojih morate provjeriti jetrenu funkciju)

Mima202

Postovana!

Da li je trudnoca (hormoni) okidac za candidu na jeziku? Ili iskljucivo za vaginalnu?

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije nikakav okidač. Odakle vam to.

Mima202

Tako su mi rekli, da je kandida u trudnoci cesta.
Postovani molim vas savjet!
U 8 mjesecu trudnoce sam, uredna trudnoca. Ono sto me muci je to sto me prije 3 tjedna poceo peci jezik . u jutro je oblozen ali ne naslage , dr misli da je zbog gerba/gastritisa/hernie koja mi je dijagnosticirana prosle godine. Zarenje/zmarci/trenje na tom samo jednom mjestu traje vec 3 tjedna,i osjecaj suhog jezika, bris na candidu negativan, kks i dks i zeljezo i stitnjaca u redu . molim vas, sto bi to moglo biti i da li je moguce da je zbog hormona u trudnoci? I jos jedna vrlo bitna stvar - ne zari dok spavam, dok jedem niti dok zvacem zvakacu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nije pitanje za mene. Konzultirajte otorinolaringologa za početak.