cista i ciklus

ancetod

46 godina, nisam radjala.
Od 08.2016, kada sam bila na moru, ciklusi mi se poremetili. Do tada su bili 26-29 dana, od tada 34, 23, 32d. U 09.2016 uradjen PAP (upala) I bris (negativan, normalna mikroflora otsutna). UZV uredan, 1 folikul.
Juce, 28.11 na 35 d ciklusa, obzirom da nisam dobila (trudnoca iskljucena), uradjen mi je UZV, i dijagnosticirana paucinasta cista velicinom 25mm. Endometrijum 9mm.
D-rica ipak nije sigurna oko ciste I salje me kod specijaliste 13.12. U vezi menstruacije, prepisala Orgametril 2x1 15 dana.
Obzirom da mi je sve ovo novo, protivnik sam hormona, a cista me uzasno plasi, molim, koliko je u Vasoj moci, da mi o navedenom date svoje misljenje. Koliko je cista opasna? Kako bi Vi ordinirali u vezi hormonske terapije, I da li je zaista neophodna? Imam sve znakove kao da cu dobiti.
Hvala na dokazanoj profesionalnosti.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte gestagene za izazivanje menstruacije a potom kad ista završi napravite kontrolni UZV:

ancetod

Dobar dan,
Da se nadovezem:
Cak i pre terapije orgametrilom ciste nije bilo na kontrolnom pregledu. Ipak sam uzela orgametril 10 dana 2X1 da bih izazvala menstruaciju.
Nakon toga, sledeca menstruacija je dosla na 26d.c. i traje vec 10 dana; zadnjih 3-4 dana jako slabo krvavrenje koje vidim na toalet papiru, a samo jednom kao mrlje na ulosku.
Gyn mi je telefonski predlozila da koristim ergometrin kapi. Da li je terapija prava i neophodna? Sto ako ipak odlucim da cekam da prestane sama od sebe, obzirom da sam protiv hormonska, a orgametril sam jako lose podnela?
Hvala na odgovoru,
pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nije jako krvarenje ne trebate koristiti taj preparat.