Cudna menstruacija

Postovani,
imam 22 godine i dosad su mi sve menstruacije bile redovne i normalne, za razliku od ovog mjeseca... dobila sam menstruaciju na vrijeme, ali je bila oskudna i trajala je samo tri dana, kolicina krvarenja je bila jednaka onoj pred kraj menstruacije... krv je bila tamnosmedje boje, popracena sa sluzavim komadima... sa deckom sam imala kontakata preko kondoma (diranje vagine preko kondoma), ali nismo imali pravi spolni odnos... takodjer me bole grudi i bradavice su jako osjetljive i bolne na dodir, iako je menstruacija zavrsila... sve dosadasnje menstruacije su bile popracene uzasnim bolovima i lezanjem par dana, a ovu nisam ni osjetila...ovaj mjesec sam dosta hodala bosa po mramornim stepenicama, pa me zanima da li se radi o nekoj upali ili postoji sansa da sam na taj nacin ostala trudna, iako smatram da je to nemoguce, plase me tekstovi na raznim forumima u kojima se moji simptomi navode kao simptomi lazne menstruacije u trudnoci...
I jos nesto- da li se preko uzv moze utvrditi nevinost djevojke?

Unaprijed HVALA...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako je menstruacija došla na vrijeme mislim da niste trudna.
Ne moraju menstrualna krvarenja biti jednaka svaki mjesec. Ima mjeseci kad su mentruacije skroz oskudne a oskudne su zato jer taj mjesec je razina spolnih hormona nešto niža, pa ni takvo krvarenje ne može biti obilno.
Ako kanite imate redovito odnose preporučam Vam oralne kontraceptive.
UZV se ne može vidjeti da li je himen cijeli ili nije već ginekološkim pregledom.

Pozdrav doktore,
opet ja... samo da se nadovezem na prethodnu poruku... malo ste me smirili sa konstatacijom da se ne radi o trudnoci, medjutim sinoc sam se jako uplasila... vratila sam se sa bazena, istusirala i prije spavanja, poslije nuzde, na papiru je bila crvena krv... mislila sam da je oskudno krvarenje oznacavalo spotting, pa da ce uslijediti prava mjesecnica, ali nista od toga... krv se kasnije nije javila... sad me jako strah.... da li je to znak trudnoce ili moze biti neki zdravstveni problem? Ponekad osjetim i mucnine, ali one se javljaju i kod stresa, a ja sam od mjesecnice pod stresom non-stop... vec sam u prethodnoj poruci rekla da nisam nikad imala spolni odnos, ali mi je himen ostecen ili pukao jedanput prilikom petinga, jer je na gacam bila krv... svaki nas kontakt je sa kondomom, jedini propust moze biti peting... da li je moguce ostati trudan ako se na prstu prenese predejakulat, jer ejakulacija je uvijek u kondom... cijelo vrijeme iskljucujem trudnocu, jer nije doslo do spolnog odnosa, ali vec me hvala prevelika panika... mislila sam kupiti test za trudnocu, ali s obzirom da sam u maloj sredini, to bi moglo doci do mame, a to nikako ne bih htjela... nadam se da me razumijete...

Unaprijed hvala...

Zaboravila sam dodati da mi se jutros javila i bol, ali ne u trbuhu, nego u vagini... dodje povremeno, nije nesto jaka, ali je osjetim, pa mozda i ovaj podatak bude koristan...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da senzacije koje navodite su znak da trebate dobiti mentruaciju svaki čas.
Ako imalo sumnjate na trudnoću učinite test na trudnoću iz prvog jutarnjeg urina. Pozdrav.

Postovani doktore,
rekli ste mi da cu dobiti menstruaciju, sto mi se cinilo veoma cudnim, medjutim bili ste u pravu... menstruaciju sam dobila 18.07. (jucer), a oskudno krvarenje sam imala 01.07... samo me jos zanima, nije li to prevelik razmak i da li je potrebno raditi pregled, jer mi je ovo prvi put da sam dobila dvije menstruacije u jednom mjesecu, jer uvijek su mi bile redovne i tacne... i zanima me, kad da ocekujem iducu menstruaciju, 01.08. (kao sto je dosad bio slucaj) ili 18.08. s obzirom da mi je tek sad krvarenje normalno???

Unaprijed hvala... i sve pohvale za Vas rad, veliki ste strucnjak u svom podrucju...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, teško mi je reći kad ćete dobiti iduću menstruaciju. Najbolje da se javite svome ginekologu na UZV pregled. Pozdrav.

Ms. Samsa

Postovani,

danas mi se dogodilo nesto vrlo cudno. Trenutno imam menstruaciju i tijekom tusiranja sam primjetila kao da mi je "ispao" komad mesa iz rodnice. Napominjem da to nije bio ugrusak krvi jer znam da je to sve normalno u menstruaciji. To je bas bilo tkivo dimenzija 4x1 cm i nije se moglo isprati kao obicni ugrusak. Kao komad mesa.
Probala sam pronaci nesto na internetu o tome, i jedino sto sam nasla je da je to tkivo zaostale posteljice koje jos uvijek izlazi.
Ja imam 18 godina, niti sam rodila, niti sam ikad bila trudna. Ni priblizno.
Neki dan mi je stigao nalaz papa testa koji kaze da je sve uredno.
Znate li mozda sto bi to moglo biti i trebam li se brinuti?
Ponavljam jos jednom da ovo nije bio ugrusak krvi vec da je bilo bas tkivo.

Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, prema ovom što se napisali mislim da se ne radi o nikakvom posteljičnom tkivu , a najmanje o trudnoći. Vjerovatno se radi o izljuštenju cijele sluznice maternice u jednom komadu, pa izgleda takve konzistencije. Ne morate se brinuti to se relativno često vidi u kliničkoj praksi. Još jednom ne brinite!

mur_mer

pozdrav doktore.
imam 21godinu i koristim pilule la muna30 ciklus mi je bio redovan sve do ovog mjeseca.
Nime dobila sam normalnu menstruaciju,na vrijeme i trajala je pet dana.Medjutim,nakon 3 dana
opet sam dobila menstruaciju i to obilno krvarenje propraceno jakim bolovima.
Pa vas molim za odgovor da li je to nesto normalno ili bih trebala odmah otici na pregled kod ginekologa.

hvala unaprijed...
s postovanjem mur_mer

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, takvo krvarenje se zna dogoditi tijekom uzimanja kontraceptiva. Teško mi je reći koji je uzrok kod Vas. Mislim da bi bilo dobro da se javite ginekologu.

-mala-

Poštovanje,
imam dosta duge cikluse koji znaju varirati od 30, pa čak do 38 dana. Prije par dana (36 dan cuklusa) sam dobila menstruaciju, ali ona je trajala dan dva i bila je jaako tamna (smeđe-crna). I prije mi se znala pojavit takva mentruacija, al ona bi trajala 5-6 dana, ili bi nakon par dana krenula 'obična' menstruacija. Sada sam vrla zabrinuta jer nakon tih dan-dva menstruacije, već 5 dana ništa. Što je po vašem mišljenu uzrok?
p.s. nisam bila pod nekim velikim stresom

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzroci mogu biti razni od policističnih jajnika, vodenih cista na jajnicima, hormonski poremećaj, anovulacijski ciklus itd.
Svakako bi bilo uputno učiniti UZV pregled nakon menstruacije da se ustvrdi uzrok vašim smetnjama.

asena0204

Postovani,

imam 23 godine i dosad su mi sve menstruacije bile redovne i normalne, za razliku od ovog mjeseca... dobila sam menstruaciju na vrijeme, ali je bila oskudna i traje vec 5 dana, kolicina krvarenja je bila jednaka onoj pred kraj menstruacije... krv je bila tamnosmedje boje, popracena sa sluzavim komadima...a prije nego bi dobila to krvarenje,cini mi se da sam imala bijelo pranje.. sa deckom sam imala kontakata bez kondoma . takodjer me bole grudi i bradavice su jako osjetljive i bolne na dodir, vec nekoliko dana, i mislim da su mi grudi porasle..sve dosadasnje menstruacije su bile popracene uzasnim bolovima i lezanjem par dana, a ovu nisam ni osjetila...jesu me bolila ledja,al ni blizu koliko me bole ledja i donji dio stomaka u prethodnim menstruaicjiama..ovaj mjesec sam bila pod mnogo vecim stresom nego inace,i mislim da imam kandidijazu(prema svim simptomima: bol pri odnosu,svrabez,pecenje pri mokrenju,iscjedak na donjem rublju)..ili postoji sansa da sam na taj nacin ostala trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , za svaki slučaj učinite test na trudnoću. Šansa za trudnoćom je mala.

asena0204

Reply: Oprostite uradila sam tets i ispao je pozitivan. mozda je doslo do greske? kao sto ste sami rekli da je mogucnost mala, sta sad?

Postovani,

imam 23 godine i dosad su mi sve menstruacije bile redovne i normalne, za razliku od ovog mjeseca... dobila sam menstruaciju na vrijeme, ali je bila oskudna i traje vec 5 dana, kolicina krvarenja je bila jednaka onoj pred kraj menstruacije... krv je bila tamnosmedje boje, popracena sa sluzavim komadima...a prije nego bi dobila to krvarenje,cini mi se da sam imala bijelo pranje.. sa deckom sam imala kontakata bez kondoma . takodjer me bole grudi i bradavice su jako osjetljive i bolne na dodir, vec nekoliko dana, i mislim da su mi grudi porasle..sve dosadasnje menstruacije su bile popracene uzasnim bolovima i lezanjem par dana, a ovu nisam ni osjetila...jesu me bolila ledja,al ni blizu koliko me bole ledja i donji dio stomaka u prethodnim menstruaicjiama..ovaj mjesec sam bila pod mnogo vecim stresom nego inace,i mislim da imam kandidijazu(prema svim simptomima: bol pri odnosu,svrabez,pecenje pri mokrenju,iscjedak na donjem rublju)..ili postoji sansa da sam na taj nacin ostala trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , za svaki slučaj učinite test na trudnoću. Šansa za trudnoćom je mala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Rekao sam da je šansa mala točno. U praksi se neki put ta mala šansa pokaže velikom.
Pošto Vam je test pozitivan javite se svome ginekologu da trudnoću i dokaže UZV-om.

m1

Poštovani
Imam ciklus 24-28dana, najčešće 26.dan. Dobila sam 7.1.2011, u plodnim danima sam imala nezaštićeni odnos. Točno 20.dan ciklusa 26.1.2011 sam obilno prokrvarila,(a trebala sam tek 1-2.2.2011). Krvarenje je trajalo 6 dana, znači jučer je stalo, ali danas se pojavila lagana sukrvica u tragu. Nikada mi se nije skratio ciklus na 20dana. Možete li mi objasniti o čemu se radi, da li je kem.abortus ili hormonalni poremecaj? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , ovako mi je teško reći, ali vjerovatno se radilo o anovulacijskom ciklusu te ste stoga prije prokrvarili. Ako se to ponovi i idući mjesec konzultirajte se sa svojim ginekolog za terapiju.

m1

Obzirom da imam 28god, i gotovo 2.god nezaštićene odnose, lako moguće da su u pitanju anovulacijski ciklusi. Što se tada može napraviti?Nadalje papa test mi pokazuje samo parakeratoze i to vec godinama, sve stalo je uredno, nema HPV-a i cin-a. Moj ginekolog se na to ne obazire. Dali je to ispravno?
Da li se ureaplasma prenosi isključivo spolnim putem. Imala sam je 2007god, rijesila sam je, a ponovno se pojavila pocetkom prosle god 10X3, al sam ja ipak isforsirala antibiotik. Kako se vratila ako u tom trenu nisam bila spolno aktivna?