Cyclo-progynova i produzeno krvarenje

Iskra81

Postovani, vec treci mjesec pijem ove tablete po preporuci endokrinologa, s obzirom na visok FSH i ranu insuficijenciju jajnika. Imam 36 god. i pocelo mi se desavati da preskoci ciklus ili da znacajno kasni, a uvijek je bio uredan. Prvog mjeseca koriscenja Cyclo-progynova, sve je bilo u redu, dobila sam u onoj pauzi od 7 dana, medjutim 2. i evo sad 3. ciklus na cetvrtoj smedjoj tableti mi se javi smedji sekret i oskudno krvarenje, koji traje do menstruacije (7 dana otprilike). Nisam nijednu tabletu preskocila, uvijek ih pijem u isto vrijeme i nisam koristila druge lijekove. Endokrinolog je na godisnjem, tako da se ne mogu posavjetovati oko eventualnog prekida terapije. U uputstvu vidim da je tackasto krvarenje cesta nus pojava ovih tableta, ali me cudi sto je prvi mjesec sve proslo ok, a sad se pojavilo ovo produzeno krvarenje (koje je bilo karakteristicno i za moj prirodni ciklus). Molim Vas za savjet, smatrate li da je u pitanju period privikavanja ili da mi tablete ne odgovaraju? Veliko hvala unaprijed za svaku pomoc happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu, radi se o probojnom krvarenju zbog relativnog manjka hormona. Treba razmisliti o hormonskom nadomjesnom liječenju (ovisno o vrijednostima hormona)

Iskra81

Hvala na odgovoru, postovani doktore. Mozete li mi samo pojasniti zar se Cyclo-progynova ne daje upravo kao hormonsko nadomjesno lijecenje? Endokrinolog mi je prepisao na osnovu analize hormona radjene 3 dc: FSH 21,21 (3,5-12,5), LH 11,59 (2,4-12,6), AMH 0,122 (0,78-5,24), Estradiol 35,3 (25-195), Free testosteron 2,0 (0,2-4,6), Androstendion 1,2 (0,3-3,5), Inhibin B 16,6 (10,0-262), Prolaktin 274,9 (102-496), DHEA-S 180,3 (0-337). Sta bi mi vi savjetovali?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, oprostite, krivo sam se izrazio.Na osnovi hormonskih nalaza ste dobili nadomjesnu terapiju. Uz redovite kontrole treba vidjeti koliko dugo ići sa terapijom.

Iskra81

Zaboravila sam napisati...progesteron 21. dana ciklusa 8,89 (1,5-22,6).

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s terapijom. Prema nalazima hormona funkcija jajnika je oslabljena.

Iskra81

Postovani doktore, ja vjerujem da ima dosta pitanja na forumu, pa da nekad ne stignete ni procitati detaljno neki duzi post. Moje pitanje je bilo vezano za probojno krvarenje 7 dana pred menstruaciju, pa bih vas zamolila da ponovo procitate moje pitanje i eventualno odgovorite. Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju koje je česta nuspojava prilikom uzimanja hormonskog nadomjesnog liječenja. Vremenom bi krvarenje trebalo prestati.

Iskra81

Hvala na odgovoru, doktore. Veliki pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Pozdrav.