Dermoid ili nešto drugo???

sofijaleon

Poštovani, možete li mi reći je li u mom slučaju potrebna operacija i na što točno sumnjaju jer mi ne govore ništa. Imam 28 godina, dvoje djece, menstruacije uredne, prepisujem nalaz u cjelosti: Ginekološki nalaz u spekulima uredan, Blaža palpatorna bolnost lijevo. Tm.Markeri uredni. TV CD UZV: uterus AVFI, FC 9,08, AP 4,35, endometrije 0,839 cm, DO 2,84x2,8 cm, s anehogenom unilokularnom tvorbom promjera 1,35 cm. Sprijeda i lijevo u području lijevih adneksa hipoehogena tvorba dim:3,32x4,43 cm s trakastim hiperehogenim odjecima, rubno oskudno vask. RI 0,58. U C Douglasi nema sl.tek. Zadnja menstruacija 18.05.2015. Prvo je sumnja bila dermoid, čini mi se da sada više nije ili se varam?? Puno hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mogao bi biti dermoid. Sugeriram UZV kontrolu iza menstruacije, pa ako se tvorba i dalje prikazuje možda i laparoskopija.

sofijaleon

Postovani, hvala na brzom odgovoru! Ovaj nalaz i je poslije menstruacije. Prvi put kad su mi otkrili je pisalo bez vidljivog protoka, na desnom jajniku se nije prikazivalo nista...ovo je bio kontrolni uzv pregled. Ako mogu jos nesto pitati, buduci sam trenutno trebala biti u ovulaciji jel nije endometrij trebao biti deblji?? Jesam li mozda trebala na nekakvu punkciju? Imam stalno neke bolove kao menstrualne i trbuh mi je kaf da sam sest mj. trudna, a mjehur mi ni slucajno ne smije biti pun inace me prosjeca...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Debljina endometrija je dobra. Sugeriram još jedan UZV nakon iduće menstruacije.

sofijaleon

Doktore, u petak je na kontroli stanje ne promijenjeno, ali mi mjesecnica kasni cetiri dana. Ginekologinja je na godisnjem, zato sam i isla na kontrolu prije pocetka menstruacije.... Sto sad raditi...imam pojacan bol na lijevoj strani...slijedeca kontrola mi je 13. 7 sto do tada???? Hvala na vremenu...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte sljedeću menstruaciju.

sofijaleon

Poštovani,
nakon još jednog pregleda sada na nalazu piše jajnik uklopljen u neobičnu masu i da napravim mr zdjelice.
Pretpostavljam da sada misle da to ni nije dermoid?? Što se na magnetnoj može vidjeti, a na CD-u ne??
Hvala na odg.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam prema opisu o čemu se radi. Premalo detalja imate i nemate potpuni nalaz UZVa, nemate tumorske markere pa vam ne mogu prokomentirati više bez toga.

sofijaleon

Lijepi pozdrav, markeri su uredni, pisu u prvoj poruci, nazalost nalaz uzv-a glasi bas tako kako sam napisala. Radila sam mr pa ako mozete prokomentirati koje su mi opcije. Lijevi jajnik gotovo u potpunosti okupiran unilokuralnom,inkapsuliranom,solidno cisticnom tumefakcijom,velicine 44*37*42 mm, obavijene tankom, glatkom, fibroznom ovojnicom. Sadrzaj predominantno sa masnom komponentom,a hererointenzivne strukture smjstene ekscentricno predominatno duz rubova pokazuju mozaicno blijedo postkontrastno bojanje. Na t1 sekvenci promjena je relativno homogena,hipointenzivna. Lokoreg. Ne diferenciraju se znakovi maligno alterirane limfademapatije. Bez infliltrativnih promjena okolnih struktura. Lijevi adneks uredne velicine i oblika, ispunjen brojnim funkcijskim cistama bistrog sadrzaja, bez postkontrastnog nakupljanja. Uterus uredne velicine i oblika sa odrzanom i urednom zonalnom anatomijom, primjerene sirine cavuma ispunjenog karakteristicnim sadrzajem sluzi,bez znakova retencije. Uz magistralne zile zdjelice ne diferenciraju se znakovi limfaticne adenopatije. Hvala na obrazlozenju...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom radi se o jednostavnoj folikularnoj cisti te veličine. Osobno mislim da možete istu pratiti kroz ciklus- dva. Vjerovatno će ist prsnuti .
Sugeriram i terapiju gestagenima .