dojenje i perimenopauza

bocalino9

Postovanje.
Forum Menopauza nije u funkciji, pa se nadam da sam na pravom mjestu.
Imam 44 i pol godine. Imala sam dva spontana pobacaja, nakon kojih uspjesnu trudnocu i prekrasno dijete od skoro 3 godine, koje jos uvijek dojim. Dojenje smo smanjili na popodnevno i nocno prije spavanja i jutarnje za budjenje, imam u planu naravno to privesti kraju, pokusat cemo prije vrtica.
Nakon poroda (carskim rezom) menstruacije su se pojavile nakon manje od 12 mjeseci i bile su manje obilne ali prilicno redovite.
Posljednjih mjeseci je krenulo naopako, u mjesec dana dvije menstruacije, zatim jedna nakon dva mjeseca i sada nista vec dva mjeseca. Pregled sam obavila kod ginekologa upravo prije posljednje menstruacije i ginekologica je rekla da vjeruje da ce se vratiti u normalu. U slucaju nereda prepisan mi je Duphaston 2x10mg/2-3 mjeseca. Papa test savrsen kao i uvijek do sada. Prije nekoliko godina zimala sam Dabroston za ocuvanje trudnoce (koja je zavrsila spontanim) i imala sam jako ruzne nuspojave na psihickoj bazi i ne bi zeljela opet kroz to prolaziti.
Posljednjih dva tri mjeseca imam valunge povremeno danju i vise puta nocu, tako da spavam jako lose i budim se jako umorna i iscrpljena. Posljednje vrijeme imam jake glavobolje i vrtoglavice. Krvna slika i urin nalazi uredni. Posljednjih nekoliko godina imala sam napade panike i strahova, i postala sam nervozna i jako razdrazljiva, tesko mi je izaci iz kuce.
Kontrolirala sam secer jer sam u trudnoci imala gestacijski dijabetes, nalazi su uredni i jutarnje optercenje glukozom i glukoza nakon jela, pocela sam i sama kontrolirati.
Napravila sam pregled kod okuliste, osim naocala za citanje receno mi je da oslabljen vid nije uzrok glavoboljama. Napravila sam nalaze TSH = 3,70, ft4 =16,9, uredni.
Lijecnik opce prakse je u nevjerici da dojim i imam nocna znojenja.
Da li je u pitanju perimenopauza? Da li bi mi preparat kao MacaLife pomogao i smanjio tegobe? Kako je moguce da dojim i ulazim u perimenopauzu? Moram li uzimati hormonalnu terapiju? Mogu li uopce uzimati nekakvu terapiju dok dojim?
Kvaliteta zivota mi je zalosna, zelim pruziti vise i djetetu (sto zbog nervoza i iscrpljenosti i zabrinutosti mi ne uspijeva) i suprugu (uz sve jos i zbog smanjenog libida nisam zadovoljna), a ovako nisam nikome dobra a najmanje sebi. Molim pomoc i savjet!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, tu svakako ima elemenata ranih klimakteričnih smetnji.
Svakako trebate prekinuti dojenje jer to može biti uzrok neredovitih ciklusa.
Sugeriram terapiju gestagenom kao što vam je ponudila vaša ginekologica.
Također prije svega treba napraviti uzv pregled a posebice spolne hormone.
Svakako ste u kratkoj budućnosti kandidat za hormonsku nadomjesnu terapiju da vam
se poveća kvaliteta života.

bocalino9

Postovanje
Najljepse zahvaljujem na odgovoru. Molim vas jos nekoliko pitanja.
Prema savjetu napravila sam pretrage spolnih hormona. Estradiol = 1,65. FSH = 15,1. LH = 32,6.
Napravila sam opet ultrazvuk, receno mi je da su jajnici u redu, ali nema naznake ciklusa.
Da li ovi nalazi potvrdjuju da je rijec o perimenopauzi?
Da li se moze sa hormonalnim terapijama vratiti ciklus u nekakav red?
Koju hormonalnu terapiju preporucate sa najmanje nuspojava?
Da li preparat kao MacaLife moze zamijeniti hormonalnu terapiju?
Mogu li uzimati hormonalnu terapiju dok dojim (ne mogu bas preko noci prekinuti dojenje, planirala sam to polako privesti kraju narednih par mjeseci)?
Hvala i lijepi pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hormoni svakako ukazuju na prelaznu fazu dakle i perimenopauzu.
Mada uz jednu ogradu; još uvijek dojite. Prvo bi trebalo prekinuti dojenje pa vidjeti da li će se ciklus vratiti.
Ako ne nastupi menstruacija, mislim da bi s obzirom na vaše godine bilo idealno hormonsko nadomjesno liječenje.
Dakako da hormonsku terapiju ne možete uzimati tijekom dojenja.
Tijekom dojenja možete koristiti gestagene preparate.

bocalino9

Postovani, molim za Vase misljenje i savjet. Dojenje smo prekinuli prije 11 mjeseci. Menstruacija je bilo nekoliko, posljednja u svibnju. Valunzi i nocna znojenja vrlo cesta i neugodna, ustajem u lokvi znoja od 5 do 10 puta, tako da sam stalno premorena i razdrazljiva.
U rujnu sam napravila kompletnu krvnu sliku zbog neobjasnjivog odvajanja roznice oba oka. Imaju li veze hormoni i roznica?
Krvna slika je bila uredna, osim sitnih odstupanja u DKS, dok je TSH blizu gornje granice 5,03.
Uzela sam terapiju Duphaston 2x1 (12 dana, posljednja tableta 04/10), menstruacija se nije pojavila.
Ginekoloski pregled (endometrij tanak) i UZ dojki uredan, preporuka Trisequens.
Novi nalaz hormona (16/10): Estradiol 479,2 / FSH 34,85 / LH 20,57 / Progesteron 1,3 / Prolaktin 127.
Zeljela bi pokusati sa HNL Trisequens, ali mi nije jasna visoka vrijednost Estradiola.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koliko vam je godina? Savjetujem posjet endokrinologu zbog visokog TSH. Svakako kod vas dolazi u obzir HNL.

bocalino9

Postovani, hvala na savjetu.
Imam 46 godina i dijete od 4 godine.
Doktorica opce prakse me uputila izvaditi hormone stitnjace, medjutim u laboratoriju su me odbili jer to mora odrediti endokrinolog, Odmah idem po uputnicu.
Mogu li poceti sa terapijom Trisequens bez obzira na vrijednost TSH = 5,03 i hormoni: Estradiol 479,2 / FSH 34,85 / LH 20,57 / Progesteron 1,3 / Prolaktin 127.
Hvala i lijepi pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne prije neg konzultirate endokrinologa.