double-test

kristina

Molim Vas da mi objasnite koje se malformacije mogu utvrditi analizom krvi u double-testu, te koji tjedan trudnće je najoptimalnije vrijeme za provođenje takvog testa?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Double test može otkriti povećani rizik za stanovite kromosomske abnormalnosti (npr. Downov sindrom) ili otvorene defekte neuralne cijevi. Najpovoljnije razdoblje za obavljanje pretrage je 16. tjedan, uz napomenu da osjetljivost metode ovisi o istodobnosti precizne ultrazvučne procjene s obzirom da se osim hormonskih mjerenja rade i ultrazvučna mjerenja fetalnih struktura koja se upisuju u posebno konstruirani kompjutorski program koji potom ocjenjuje rizik svake pojedinačne pacijentice. Morma napomenuti da dobule test nije dijagnostički već samo probirni test koji može ukazati na rizik stanovite malformacije ili abnormalnosti, ali nije kadar postaviti definitivnu dijagnozu.

domimeli

Dragi doktore molio bi vaš savet. Imam 35 godina ovo mi je druga trudnoća. Test je urđen 10nedelja i 6dana. CRL 52.8mm Gestacijska dob na CRL 11+5dana Nuhalni nabor 1.10mm 0.78MoM
Imam 60 kg
fb-hCG 123ng/ml 3.26 Corr.MoM
PAPP-A 3.32 mlU/ml 1.12 Corr.MoM
Biochem risk+NT 1.:578 below cut off
Double test 1:102 above cut off
Age risk 1:246
Trisomy 13/18+NT <1:10000 below cut off
Previous trisomi 21 pregancies unknow

Havala vam unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Graničan test. Sugeriram harmony ili nifry test ili amniocentezu kasnije.

Slobodana

Postovani,
Poslednja menstruacija je bila 05.3.2015. Antenatalni skrining na hromozomske anomalije radjen 29.05.2015. jednofetalna, vitalna, intrauterina trudnoca. Srcana akcija i pokreti ploda uredni. Posteljica na zadnjem zidu. Kontrakcije na prednjem zidu. Normalna količina plodove vode. CRL 61,6mm - HBD 12,4 . NT 1,8mm Krupna anatomija ploda uredna.
Biohemijski markeri skrininga:
Free betaHcg 145.5 mlU/ml dana 29.05. :4.23 MoM.
PAPP-A 3616 mlU7l dana 29.09.: 1.19 MoM.
Vrednost NT 1.8mm (CRL od 61.4mm): 1.13 MoM. Vrednosti markera korigovane prema telesnoj tezini 62kg.
Rizik od Down sindroma 1:198 izračunato kao rizik na dan skrininga. Neophodna dodatna ispitivanja. Rizik za Down sindrom usled starosti majke je 1:274.
Rizik od Edwards i Patau manje od 1: 100000 izracunato na dan skrininga. Nizak rizik.
Na osnovu ovih rezultata zakazana mi je amniocenteza za 24.07.2015.
Ono sto mene muci, bez namere da se mesam u nesto sto nije moja strucnost ali neizvesnost mi ne da mira je sledece. Koliko sam razumela, posle sumanutog istrazivanja konacan rezultat se dobija integracijom svih vrednosti. Ali koliko vidim, ispravite me, jedina vrednost koja ovde nije dobra je vrednost free beta Hcg-a. Ono sto me jos buni je sto je po mom proracunu trudnoca 12+1, sto bi samim tim objasnilo tako visok beta Hcg. Koliko sam razumela Povisen beta Hcg nije dobar u kombinaciji sa snizenim Pappa a meni je Pappa veci od Mom-a. Moj datum rodjenja je 03.04.1981. U momentu porodjaja bih imala 34 godine. I u prethodnoj trudnoci, mi je beta Hcg bio izuzetno visok, sumnjali su na vanmatericnu, blizance, i rodila sam zdravog decaka. Da li sam u pravu oko toga da je ovde samo Beta odstupanje od normale i da li je moguce da moj organizam prosto luči dosta hormona, a da je ovog puta to jos vece ukoliko nosim devojčicu? Da li postoji neka manje invazivna metoda koja bi smanjila ovu neizvesnost? Naravno, brza. Rezultate amniocenteze bih dobila tek posle 15-og jula. Pušač sam, ali ne pušim u trudnoći, oni su me naveli kao nepušača, i ni u mojoj porodici ni u suprugovoj nema genetskih abnormalnosti da mi to znamo. Druga mi je trudnoca.
Nadam se sto hitnijem odgovoru. Izvinite na detaljnosti.
Srdačan pozdrav i neizmerno hvala
Slobodana

Dejan Šakoronja, dr. med.

Konstatacije su vam djelomično točne. No bez amniocenteze niktko vam ne može garantirati da se ne radi o Downovom sindromu.
Ako si možete financijski priuštiti postoje i nifty i harmony test. Rezultate dobijete vrlo brzo.

domimeli

Dragi doktore! Posle double testa napravila sam triple test. Zahvalna bi bila da mi napišete vaše mišljenje.
Imam 35 god.
AFP 46.3 ng/ml 1.16 Corr.MoM
HCG 59078 ml/U/ml 1.96 Corr.MoM
uE3 0.952 ng/ml 1.36 Corr.MoM
Biochem. risk+NT at term 1:3440
Age risk at term 1:350

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom radi se o niskorizičnom testu.