duphaston

dejka

Poštovani, dobila sam duphaston zbog PCOS-a kako bi mi izazvalo menstruaciju, a na prvi dan ciklusa popiti belare. Duphaston sam pila 2×1, 5 dana kako mi je prepisao ginekolog. Zadnju tabletu sam popila 3.5.a danas 6.5. sam dobila nesto nalik na menstruaciju ali je smeđe, nije crveno ni krvavo kao prava menstruacija. Sad ne znam da li da popim danas belaru, da gledam na ovo kao pravu menstruaciju ili da ipak pricekam i onda da popim belaru?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte još sutra da vidite hoće li krenuti prava menstruacija.

dejka

Hvala Vam na odgovoru. Tijekom dana mi je bilo kao prava menstruacija te sam ja popila Belare. Iako je menstruacija oskudnija nego inace. Nadam se da sam dobro napravila.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste napravila.

bubamara_5

Postovani doktore,

zadnja menstruacija bila 21.3., 10.4. nezasticen odnos bez ejakulacije, radila dva testa nakon kasnjenja menstruacije u popodnevnim satima, u razmaku par dana, oba negativna. Bila na pregledu prije 4 dana, nema cisti, nikakvih problema, maternica zadebljana 8 mm. Menstruacije i dalje nema. Doktorica rekla da pricekam jos par dana pa da onda pocnem piti Duphaston. Medjutim, jako sam nestrpljiva, htjela bih sto prije dobiti, pa me zanima mogu li na svoju ruku popiti jednu tabletu iz kutije koju imam otprije (pise da je rok trajanja 1. mjesec 2020. g.) ili moram cekati tih par dana da dr-ica propise novu kutiju? Nikakvih znakova dolaska menstruacije nemam, jedino snazne bolove u donjem dijelu ledja koje do sad nikako nisam osjecala!
Jednako tako, s pocetkom menstruacije pocinjem piti i Estal kontracpc. pilule pa me zanima Vase misljenje o njima i ako biste mogli pojasniti kako se pravilno iste pilule koriste?
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete krenuti uzimati duphaston svakako. S prvim danom menstruacije počnite s uzimanjem Estala. Uzimate ga prema uputama 21 dan a nakon toga 7 dana pauze pa 8. dan krenete s novim blisterom. Pilule su dobre i nemaju većih nuspojava.

dj1212

Poštovani,

imam izrazito neredovite i problematične menstruacije. Zbog učestalog kašnjenja prekjučer sam počela piti duphaston. Imam bol u leđima, trbuhu i izrazito bolne grudi. Kao da će svaki čas doći, ali ništa. Što se tiče odnosa, uvijek koristimo prezervativ + prekinuti snošaj tako da bih mogla reći da trudnoća nije razlog jer nije došlo do puknuća. Zanima me da li je moguće da je bol jača zbog tableta i koliko dana najčešće prođe do nastupanja menstruacije od početka konzumacije prve tablete?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
simptomi koje navodite vjerojatno su nuspojava tableta. Krvarenje će nastupiti nakon što prestanete uzimati terapiju. Obično 2 do 3 dana, a nekad i duže.

dj1212

Poštovani,

hvala na odgovoru, danas je otprilike 18.dan kako mi kasni, još uvijek pijem duphaston i imam bolove. Tu i tamo mi se pojavi smeđkasti sekret pa ne znam da li se trebam zabrinuti?

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon što prestanete sa Duphastonom nastupiti će krvarenje.