Duphaston

lidija.p.

Poštovani.Imala sam hormonski poremećaj zadnja menstruacija mi je bila 26.1.Bila sam kod ginekologa ultrazvuk ok papa ok. Trudna nisam.Dobila sam Duphaston kroz 10dana 2x.Jučer mi je bilo 4 dan kako pijem i popodne sam osjetila probadanje u jajnicima kao pred menstruaciju.Valove vrućine...Imala sam svjetli iscjedak sa jako malo krvi.Mislila sam da sam dobila to je tako trajalo cijelo posljepodne ,¨¨doslovce procurila¨¸.Danas nema ni spotinga ni menstruacije.Dali se trebam brinuti?Hoće li menstruacija ubrzo doći?Danas imam samo lagane bolove u leđima i iscjedak koji ne peče i bijel je.Napomi njem dokt.me poslala da vadim krv sve ok osim masnoća (kolesterol) 6..Opada mi jako kosa i jako sam počela dlakaviti,te imam upalne akne ispod brade i sastrane.Dali su ti psco?Kada bi mogla očekivat menstruaciju?Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Moguć je pcos. Uzimajte duphaston dalje.

JeCu

Poštovani,
u listopadu 2013. prestala sam koristiti Yasmin nakon 4 godine kontinuiranog uzimanja. Nakon prestanka redovito sam imala menstruacije do ožujka 2014. kada mi je ciklus od 28-30 dana, što je bilo normalno trajanje skočio na 43 dana. Radila sam dva testa na trudnoću, oba su bila negativna i naručila se na pregled kod svog ginekologa koji je bio zakazan tek počekom lipnja. Menstruacija je došla krajem travnja i opet krajem svibnja. Na pregledu je ustanovljeno da na jednom jajniku imam cistu. S obzirom da želim trudnoću i da se tada već dva mjeseca suprug i ja nismo čuvali tijekom spolnih odnosa rečeno mi je da počnem sa uzimanjem folne kiseline. Napravila sam i papa test. Nakon početka uzimanja uslijedila je jedna menstruacija 29. lipnja i nakon nje nije bilo menstruacije. Uskoro su počeli problemi s prištićima po licu, kao da sam u pubertetu, što je izgleda posljedica funkcije jajnika. Došli su i nalazi pape gdje je ustanovljena bakterija i dana su mi dva vaginatorija ARILIN rapid, koje nisam koristila zato što u uputama piše da se ne uzimaju ukoliko se sumnja na trudnoću, u koju sam sumnjala radi izostanka menstruacije. Napravila sam test, negativan, izvadila krv, beta niska, napravila ultrazvuk gdje mi je moj doktor rekao da su to moji policistični jajnici - za koje ja do tada nisam znala, tj. sa istima nisam imala problema. Propisan mi je Duphaston 7x2, pa čekanje krvarenja, pa 10 dana od krvarenja opet 10x2 tablete. Jučer sam popila zadnju. Terapija mi je propisana kao jedna od metoda omogućavanja trudnoće. E sad da li bi ja trebala iskoristiti Arilin iako sam na Duphastonu, te iako i dalje suprug i ja radimo na bebi? Kolika pauza treba biti između ciklusa 10x2 Duphastona i slijedećeg uzimanja? Da li sad opet čekam krvarenje pa nastavljam terapiju? Doktor mi je prepisao Duphaston tri mjeseca i rekao da se vidimo na kontroli u studenom, ako prije ne zatrudnim.
Skroz sam zbunjena sa novonastalom situacijom jer do sada nikakvih ginekoloških problema imala nisam.
Zahvaljujem na razumijevanju.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Duphaston uzimajte od 16. Do 25. dana ciklusa.
Terapija koju ste dobili čini mi se smislenom.
Probajte pratiti da li ovulirate. Postoje trakice za dokazivanje iste.

Mia777

Postovani,
pijem Duphaston za regulaciju menstruacije 2x1 kroz 10 dana. Zadnju tabletu trebam popiti 14.9. Da li mogu popiti jos jednu kutiju Duphastona kako bih odgodila menstruaciju na odredjeno vrijeme?
Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite samo uzimati dalje. Dakle 15.9. nastavite dalje s Duphastonom i uzimajte ga koliko dana želite prolongirati ciklus. Naravno vjerovatno će tijekom te terapije ipak doći do prijelomnog krvarenja i ciklus ne možete produžiti unedogled.

martad12

Poštovani,
Ginekolog mi je preporučio uzimanje duphastona radi regulacije ciklusa (a i preddhodni mjesec sam imala duži izostanak).
Pripisano mi je od 16-25 dana ciklusa 1 tableta na dan.
No kako vidim ovdje i po forumima, za regulaciju piju 2x na dan. Pa nisam sigurna kako je ispravno piti jer sam ih prvi put zbog dugog izostanka menstruacije pila 2x na dan.
Koja je vaša preporuka?

Dejan Šakoronja, dr. med.

2x1 se uzima.

martad12

Hvala Vam na odgovoru !
Još jedno pitanje, kako nisam znala da je pogrešno uzimala sam jednu na dan u vomo ciklusu. Dali je je to opasno ili ima neke posljedice ako uzimam 1 na dan?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije opsano no tako se u slučaju vaše indikacije ne primjenjue.

martad12

Poštovani,
Vadila sam hormone 5tog dana ciklusa, ovo su nalazi:
Progesteron 2.5 mnol/L
FSH 5.5 IU/L
LH 10.5 IU/L
PRL 424 mIUL/L
Estradiol 199.7 pmol/L
Testosteron 2.34 nmol/L
Dali su ove rszine hormona uredu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Imate FSH ;LH inverziju. Tipično za policistične jajnike.

martad12

Moj ginekolog mi nije na to ukazao sad rekao je da su mi nalazi uredu.
Što mi je činiti dalje? Kako to lječiti?
Preporučate li da i dalje uzimam duphaston radi regulacije ciklusa?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vaš doktor ne znam interpretirati nalaze. Savjetujem da se javite nekom drugom na pregled ili endokrinologu.
Možete nastaviti Duphastonom.
Pročitajte sažetak na našim stranicama o pcos-u.

martad12

Zahvaljujem na odgovoru.
Kako je moguće da mi pored svih dosadašnjih standardnih pregleda (koji uključuju i vaginalni ultrazvuk) nisu ustanovili navedeno stanje?
Zaista ne mogu vjerovati da su učinili takav propust.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ja vam samo odgovoram što mislim na osnovu vašeg ciklusa i nalaza spolnih hormona.
Da se dobije kompletna slika potrebno je napraviti i još neke pretrage i UZV pregled sredinom ciklusa.

martad12

Zahvaljujem Vam, napraviti ću pregled sredinom ciklusa.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

martad12

Dobar dan,
Pijem duphaston 16 do 25 dan ciklusa vec godinu dana.
Da li trebam napravuti stanku? Koliko je preporučeni period terapije sa duphastonom?
Da li je godinu dana previše ili mogu nastaviti i dalje?

Ivo Balenović, dr. med.

Potovana, nema potrebe za toliko dugom terapijom Duphastonom. Savjetujem da prekinete.