FET osmi dan poslje ovulacije

dvesrece

Poštovani, narucena sam na FET petodnevne blastociste osmi dan nakon ovulacuje.!? Mnogo citam i nigdje nisam naisla na takvu praksu. Uglavnom transfer obicno bude 5 dan. Kazu razlog cekanje endometrija da se dovoljno zadeblja. Duzina ciklusa 24 dana. Bojim se nista od toga, da radimo krivo. Jeste li vi naisli na takvu praksu? Sto mislite o tome? Postoji li kakva sansa za trudnocu?
Lp, hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uspješnost FET-a ovisi o receptivnosti endometrija na dan transfera i usklađenosti s fazom razvoja u kojoj je embrij zamrznut. U pravilu se radi 5. dan nakon ovulacije. Dan embriotransfera se može odrediti ultrazvučnim mjerenjem debljine endometrija ili određivanjem vrijednosti LH. Kada se ustanovi da se endometrij približava maksimalnoj receptivnosti radi se embriotransfer.

dvesrece

Postovani, hvala na odgovoru. Jos zanima me, culi ste za ovakve primjere u praksi i ishod je bio trudnoca?
Lp, hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Postoji mnogo protokola kod postupaka potpomognute oplodnje. Osim toga mnogo ovisi o iskustvu liječnika koji se time bavi, Ponekad se ne mora strogo držati protokola.

dvesrece

Postovani, trudnoca dokazana kucnim testom i betom hcg vrijednosti 31218, na 37 dan ciklusa, odnosno 5t1d trudnoce, 30.05.2018. Zadnju mjesecnicu imala sam 24.04.2018. Kako sam vam ranije pisala, fet je obavljen 8 dan nakon ovulacije odnosno 10.05. Ovulacija bila 02.05. što smo pokrili odnosom. Bojim se jeli hcg vrijednos malo previsoka? Molim vase misljenje, jos cekam utz. Jos podatak prvu betu vadila sam 18.05 i bila je 241. Molim vas detaljan odgovor, sa svim mogucnostima.
Lp, mnogo hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednost beta hcg-a se mogu jako razlikovati u ranoj trudnoći, tj. veliki je raspon vrijednosti. Kao i kod svih drugih nalaza postoje odstupanja. Vaš nalaz je nešto viši od očekivanog. Više vrijednosti beta hcg-a mogu upućivati na višeplodnu trudnoću, ali neke trudnice mogu imati visoke vrijednost i kod jednoplodne trudnoće.

dvesrece

Poštovani hvala na odgovoru, uplasila sam se jer citam o molarnoj trudnoci. U FETu je transferirana jedna blastocista, ali imali smo odnos u vrijeme ovulacije. Da li je moguca implantacija i FETa i iz odnosa?

Ivo Balenović, dr. med.

Kod molarne trudnoće vrijednosti su puno više. U medicini je svašta moguće. Kod jednojajčanih blizanaca oplođena bude samo jedna jajna stanica koja se kasnije podjeli.A moguća je višeplodna trudnoća i iz dvije različite stanice.