folna kiselina

daria

Poštovana dr. Kupešić,

molim Vas da li se folna kiselina smije uzimati bez dogovora s liječnikom i da li je kasno početi s obzirom da je trudnoća već pet tjedana?

S poštovanjem,

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Folna kiselina (npr preparat Folik plus 3x1 tlb) preporuča se primjenjivati svim zdravim trudnicama, a veliki broj liječnika savjetuje primjenu ovih preparata čak i prije planiranja trudnoće (prekoncepcijski). Svrha ove terapije je prevencija defekata neuralne cijevi u fetusa te se ovaj preparat primjenjuje u većini Europskih zemalja i SADu.