Hormoni

Ana

Poštovana doktorice Kupešić,napravila sam hormonske pretrage 4.dana ciklusa i dobila slijedeće rezultate:LH-2,17, FSH-6,79; Prolaktin-18,7; Testosteron:4,5; Estradiol-0,07;Da li niže vrijednosti za LH i Estradiol mogu utjecati da postignem željenu trudnoću ili pak za održavanje trudnoće i kako se može utjecati na to.Vrijednost Progesterona 21.dana je 21 ng/L.Molim Vas pomozite.Puno hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Vaši hormonski nalazi mogu se smatrati urednima, jer se nalaze unutar granica normale za fazu menstruacijskog ciklusa. Preporučila bih da kao dopunsku pretragu učinite ultrazvučnu folikulometriju kako biste dokazali dan ovulacije i procijenili debljinu, izgled i prokrvljenost maternične sluznice.

lar

Postovani,

molim Vas analizu nalaza hormona, 4. dan ciklusa su isti rađeni, imam 29. god:
TSH 1,06
FSH 4,30
LH 4,30
PRL 306,00
ESTRADIOL 0,151
TESTOSTEROM 1,50
AMH 21,04 pmol/L

Dejan Šakoronja, dr. med.

FSH bi trebao biti viši od LH. Vjerovatno vam ciklus nije ovulacijski.
Koji je bio razlog za vađenje spolnih hormona?

lar

Zahvaljujem na brzom odgovoru.
Razlog vađenja hormona je jer se trudnoca nije desila: muž pomorac, trudnoća se nije desila u 12 ciklusa, odnosno u zadnje dvije godine jer muž bude ca. 4 miseca na brodu i 4 miseca doma.Ginekolog me uputio na vađenje hormona i cervikalne briseve (brisevi će biti uskoro rađeni). Postoji mogućnost PCOS na temelju nalaza hormona? Dlakavost i ispadanje kose su izražene

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi o anovulaciji i pcosu.

lar

Poštovani,

zahvaljujem na odgovoru. Dobila sam nalaze briseva pa ako iste možete prokomentirati bila bi jako zahvalna:

Bris cerviksa - bakteriološki aerodbno i anaerobno
Mikroskopski nalaz - nešto bakterija, rijetki leukociti
Fiziološka flora

Bris cerviksa - Klamidija
Test je negativan

Bris cerviksa - na Ureaplasma i Mycoplasma
Ureaplasma izollirana
>10/4 CFU/ml
EROTRICITIN – S (osjetljiv)
AZITROMICIN – S (osjetljiv)
DOKSICIKLIN – S (osjetljiv)
OFLOKASACIN – S (osjetljiv)
CIPROFLOKSACIN – S (osjetljiv)

Mycoplasma nije izolirana

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte Doksiciklin 2x1 15 dana vi i partner.

lar

Poštovani doktore,

popila sam antibiotike (10 dana) za ureaplazmu, doksiciklin koji mi je ginekolog prepisao i trebam ponoviti briseve, za nekih 10ak dana (3 tjedna nakon antibiotika).
Slijedeći tjedan sam naručena na HSG, ginekolog kaže javi se nakon slijedeće menstruacije na HSG.
Znači trebala bi raditi HSG prije nego napravim nove briseve i budem sigurna da sam se riješila ureaplazme.

Ljubazno Vas molim za informaciju da li smijem raditi HSG bez ponovne provjere briseva.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ja osobno bih ponovio nalaze prije hsg-a

mandarina24

Poštovani,ovo su moji hormonski nalazi:
3. dan ciklusa
-slobodni testosteron 4.1
-TSH 0.91
-LH 11.6
-FSH 6.2
-testosteron 2.2
-Prolaktin 165
-Estradiol 497
-Androstendion 12.0
-SHBG 86.8
-FAI 2.5

21.dan ciklusa:
Progesteron 2.0

Inace imam 22 godine prvu menstruaciju sam dobila sa 16 godina i od tada prirodno ni jednu,ustanovljen mi je PCO(oba jajnika povecana) i od 17te godine sam na pilulama od kojih sam jedino s Diane 35 imala normalno krvarenje. Prestala sam ih pit kako bi napravila hormonsku pretragu i mjesec dana je proalo a menstruaciju nisam dobila,ucinjen je ultrazvuk doktor je reko da je endometrij pretanak i da ni nec sama od sebe dobit i dobila sam duphrastone za pit 9 dana kad sam dobila menstruaciju onda sam 3. i 21. dan napravila pretragu i gore su rezultati navedeni.
Sada,ja znam da ovako niski progesteron tnaci da ovulacija nije ni nastupila i da moje jajne stanice ne sazriju do kraja.Ono sto kene zanima zasto ovulacija nije nastupila cak ni sa terapijom duphrastona te u slucaju da zelim zatrudniti kolike su mi sanse ,ako uopce postoje?Da li zene sa ovakvim problemom uspiju zatrudniti umjetnim oplodnjama ili kako?
Hvala unaprijed na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da nalaz ukazuje na PCOS. Naravno da ćete zatrudnjeti, jer danas se poremećaj uspješno liječi.
Ako za sada ne planirate trudnoću savjet je hormonska kontracepcija dalje.
Pročitajte topis o pcos-u na našim stranicama.

mandarina24

Poštovani,
javljam se opet,ginekolog mi je prepisao kontracepcijske tablete Rosanelle i zanima me kad ih mogu poceti uzimati?
Da li ie svejedno posto sama od sebe menstruaciju ne mogu dobiti ili ima veze to sto mi je prosli ciklus izazvan duphastonom i krvarenje je nastupilo 26.10 pa semiram ravnat po tome?
Hvala unaprijed na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

S prvim danom iduće menstruacije bilo da dođe spontano ili ju izazovete gestagenom terapijom.

mandarina24

Poštovani,ali nisam dobila od doktora nikav oblik progesterona da mi izazove menstruaciju vec samo recept za kontracepcijske,a spontano ju sigurno necu dobiti,zato mi ni nije jasno da li mogu to onda bilo kad ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nazovite svog ginekologa za gestagenu terapiju.

anuska12

Poštovani,

poslana sam da izvadim progesteron 21.DC ali 21.dan mi pada u nedjelju pa me zanima da li da izvadim krv u petak (19.dana) ili ponedjeljak (22.dana)?

Lijepi pozdrav i zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

U ponedjeljak.