Hormoni

Lana123

Drugi dan menstruacije sam otisla vaditi hormone. Svi rezultati su u granici osim

Progesteron 7, 30

Fol. Faza: 2,2 - 5,7 nmol/L
Lut. Faza: 14,5 - 55,8 nmol/L

Najvise me zanima da li taj hormon ako je povisen moze upucivati na PCOS? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Progesteron se vadi 21. dan ciklusa. Ne mogu to uopče komentirati. javite se onom ko vam je napravio progesteron pod menstruacijom.

marelica2

Poštovani,
Nskon prve menstruacije u mom zivotu do iduce je proslo godinu dana a nakon nje uopce menstruaciju nisam mogla dobit te sam napravila hormonalne pretrage u kojima mi je slijedece doktorica podvukla
(Imam pco)
17-hidroksiprogesteron 3.1
LH 13.94
Jajnici su mi povecani imam problema s aknama po licu i ledima
od terapije sam pila belaru i s njom imala redovite cikluse godinu dana koji su poceli slabiti te sam dobila radi toga za piti i estrofem prvih 9 dana ciklusa opet je sve uredu bilo par mjeseci pa je zatim mjesecnica krenula opet slabjeti
trenutno nista ne uzimam

Mozete mi protumaciti sto bi to znacili ti brojevi u nalazu koji nisu u intervalu normalnih vrijednosti
Te da li to moze biti pokazatelj da slucajno uz pco imam kongenitalnu adrenalnu hiperplaziju za koju sam cula putem interneta?
I da li postoji mogucnost da sam neplodna?

Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za to morate napraviti kortikosteroide, i druge hormone. Morate se javiti endokrinologu za detaljniju obradu.
Pročitajte na našim stranicama članke o pcos-u.
Svakako u ovom trenutku niste plodna, ali će se stanje popraviti uzimanjem lijekova i redukcijom tjelesne težine.

jopica0704

Poštovani,

3 godine pokušavam zanijeti. Imam jedno dijete, staro 4 godine (4,050 kg; 58cm pri porodu) zaneseno prirodnim putem nakon samo dva mjeseca. Drugo dijete pokušavamo zanijeti već tri godine, no bezuspješno. Uzastopnim pregledima i folikulometrijom kod ginekologa ustanovljeno mi je neprskanje folikula, odnosno izostanak ovulacije. Menstrualni ciklusi jako redovni, točno 28 dana (krvarenje 6 dana). Nikakvih drugih zdravstvenih tegoba nemam. Upravo sam dobila nalaze sljedećih hormona rađene 3. dan ciklusa pa Vas molim mišljenje:

Prolactin 289 (Ref.interval:109-557 miU/L)
Testosteron 0,53 (0,38-1,97 nmol/L)
FSH 5,67 (3,0-8,1 miU/ml-folikularna faza)
LH 5,66 (1,8-11,8 miU/ml-folikularna faza
Estradiol <37 (77-921 pmol/L- folikularna faza)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Govore u prilog izostanka ovulacije te niskog estrogena.
Savjetujem napraviti tsh, prohodnost jajovoda, spermiogram te ev indukciju ovulacije uz klomifen.

jopica0704

TSH 0,902 (Referentni interval 0,465-4,68 miU/L)
Spermiogram-dijagnoza .oligospermija na granici. Muž smatra da uzorak nije bio kvalitetan zbog treme i neugodnosti.
Prohodnost jajovoda nisam radila. Pitala sam dr za to, on je rekao ako nisam imala nekih upala da nema potrebe. Klomifen mi je ginekoglog predlagao ali bi me prije samog propisivanja naručio na pregled da vidi da li ima zaostalih folikula, no kad bi došla na pregled 2. ili 3. dan ciklusa uzv bi se vidio zaostali folikul iz prethodnog ciklusa koji bi narastao i do 27mm, te dr nije preporučavao klomifen u tom ciklusu, ne znam da li to ima veze. Mogu li ja uzeti klomifen bez obzira na zaostale folikule. Tako već tri puta, tako da nikakvu terapiju još uzimala nisam, samo hodam od pregleda do pregleda. Ono što mi je dr zadnje predložio je laparoskopija- kao rješenje za moje probleme, malo sam skeptična, i hormone sam vadila na svoju ruku, od svih nalaza koje sam mogla raditi on mi je rekao samo da izvadim progesteron 21. dan te marker (ne znam točno koji) da vidi da nije u pitanju endometrioza.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve je dobro napravio vaš doktor. Vjerujte mu. Malo strpljenja imajte.

jopica0704

Analiza ejakulata volumen 5ml, 5.dan apstinencije,likvefakcijanpotpuna...jedinica mjere 10 na 6 m/l
Br progresivno pokretnih sp. 7,5
Br linearno pokretnuh sp 5,0
Br pokretnih u mjestu 1.0
Br nepokretnih 10,5
Ukupna koncetraciha 24,0
Pokretljivist 31%
Stupanj kinetike 2/3
Leukocita nesto

Dejan Šakoronja, dr. med.

Malo lošiji spermiogram. Neka ga ponovi za 2mjeseca.

jopica0704

Poštovani,

Nadovezujem se na prethodno. Jajnici prohodni, muž će spermiogram obaviti za 3 dana. Što preporučujete vi, što da učinim sa tako niskim estrogenom, može li to biti uzrok neprskanja mojih folikula. Koje su metode povećavanja razine estrogena, postoje li neke prirodne metode (macina trava, vrkuta i sl.)

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoje estrogeni preparati koji se uzimaju u prvom dijelu ciklusa.

providenca15

Poštovani, dobila sam nalaze hormona Prolaktin 1495 Fsh 8,3 Lh 10,1 Tsh 2,36 Sredinom 11 mj bih trebala u postupak IvF koji će vjerojatno biti odgođen zbog prolaktina ( ili ne? ) Koliko dugo traje terapija ili je to individualno?Nemam nikakvih simptoma povišenog prolaktina, mjesečnice su uredne uvijek, oba jajnika b.o. Da li odnos Lh i Fsh ukazuje na PCOS? Oduvijek imam problem s dlačicama na muškim mjestima. 35 mi je godina LP Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prolaktin je visok kao i tsh. Obratite se endokrinologu.

Poštovani,

progesteron na 21. dan ciklusa je 12,5 (treba biti veći od 22). Više od pola godine radimo na bebici.

Koja je terapija u slučaju sniženog progesterona i kakve su šanse za začećem?

Inače, zadnjih 5 godina mi se ciklus skratio sa 28 na 24 dana (ponekad se protegne na 26).

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete ga nadomjestiti iz vana. Recimo Duphastonom od 12. dana ciklusa.
No problem nije progesteron nego izostanak ovulacije a posljedica toga je nizak progesteron.

Ima li ga onda smisla uzimati?

Iako sam malo zbunjena, jer sam lh trakicama "ulovila" ovulaciju, ovaj mjesec nešto kasnije nego inače, cca 15-16 dan ciklusa, a progesteron sam vadila 21.
Jesam li ga, možda, trebala vaditi kasnije, koliko je potrebno proći od ovulacije do vađenja nalaza?

I je li snižen progesteron uvijek znak da do ovulacije nije došlo?

Trebam li onda poraditi na prvom dijelu ciklusa (prijašnjih godina nalazi estrogena su uvijek bili na donjoj dopuštenoj granici)?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da progesteron je znak da nije došlo do ovulacije ovaj mjesec.
Da li će ubuduće doći do ovulacije ne znam. Svakako savjetujem gestagene i UZV folikulometriju(praćenje vašeg ciklusa uz pomoć UZV-a)

tanja222

Poštovani doktore,može TRI savjetai, i vaše mišljenje?.. ja imam policistične jajnike i ciste za koji sam dobila terapiju sa yaz pilulama, menstruciju sam dobivala savako 40-50 dana. Zanima me mišljenje o progesteronskoj kremi. dali je to zamjena za pillue ,dali je dobra za moj slučaj i dali se smije koristiti uz pilule, Hvala unaprijed. ILP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nikako nije zamjena za pilule i ne uzima se zajedno sa Yazom. Dakle terapija Yazom za vaš problem je bolja.