hormoni

curicaaa

Postovanje doktore, radila sam hormone ginekoloske 4ti dan ciklusa : FSH: 4,2 LH:2,5 Estradiol manji od 73,4..progesteron 2,1.....prolactin 595...testosteron 7,7...
radila sam i ogtt nalaz sa 100gr secera , rezultat je bio : 0h:5,9....60min:8,7...120min: 5,2...........i hormone stitne koji su bili super....molim vas da mi kazete sta moze biti uzrok povisenog testosterona? Do sad mi je uz uvijek bio dobar, menstruacija mi je redovna na 31 dan.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jajnici proizvode malo više androgenih hormona. Ne vidim u tome problem osim ako imate smetnje na perifernim tkivima kao što su akne, dlakavost i sl.

curicaaa

Nemam problem ni sa aknama, ni dlakavost...pitala sam iz razloga sto mi radimo na bebi pa da li ta povisenost utice na zacece, da li treba neka terapija?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba nikakva terapija.

Tonkovic4

Poštovani,
zbunjena sam. Imam 27 g i 2 djece. Visoka sam 172 cm i teška 62 kg. U godinu dana smršavila sam 17 kg. Prije godinu dana imala sam problema s gljivicama( pila sam Logest 2 god i onda naglo prešla na lindynette) koje nisu prolazile nikakvom terapijom, te mi je ginekolog rekao da je sve u redu,neka se jednostavno naučim na taj osjećaj stalne vlažnosti i neugode. Neka pijem linex i to je to. Ja sam promijenila tada prehranu, izbacila šećere itd, prestala piti pilule i gljivice su se povukle , a ja sam naglo smršavila. Nakon toga, počeli su problemi s menstruacijom ,koja je do sada bila na 28 dana / 7 dana , bez pms. Međutim od onda, mnenstruacija mi nikad nije točna, kasni, po 10-ak dana, jedan mjesec je potpuno izostala ( ciklus je bio 46 dana , čini mi se) . Događala su mi se krvarenja u sredini ciklusa, jednom 8 dana . jednom 2-3 . Bila sam god doktora zbog svega toga, naručio me je za nekoliko dana, a ja sam prestala krvariti u međuvremenu i nije me primio. Od onda nisam imala međukrvarenja ( od cca 8.mj)
Sada imam neke nove probleme, i dalje znači menstruacija dolazi kad želi ( to se najčešće mota oko 27-33 dana),zadnja je bila 12.01. i već drugi put mi oko sredine ciklusa grudi nateknu. Nisu mi "samo" osjetljive ili sl, nego su mi npr. prosli mjesec narasle za duplo, bile su tvrde, pune kvržica, i uuuužžžžasno bolne. Pogotovo lijeva. To je trajalo 2 tjedna i onda sam dobila menstruaciju i bol i kvrgavost se smanjila kroz par dana. Nije u potpunosti nestala, ali grudi su bile mekše, s malo manje kvržica ( ostale je samo ispod bradavice neka kvrga),ali ostale su velike. Prošao je tjedan u novom ciklusu i opet ista priča ! Grudi su opet tvrde i bolne( manje nego u prošlom ciklusu) i to traje, a menstruaciju trebam dobiti tek oko 10.2. Kosa mi je jako loša,puca,pada, lice mi je strašno nečisto.Doktorica opće prakse me je poslala vaditi štitnjaču i nalaz je ok.Bila sam na pregledu kod gin. i ništa nisam saznala, ultrazvukom su mi jajnici i maternica normalne veličine, uzeo je PAPA test.Grudi mi nije htio pregledati.Rekao je da to radi opća praksa. Ne znam što napraviti i kome se obratiti. Rekao je da to nisu neki problemi i da se smirim. Možda i nisu, ali takve "probleme" ja do sada nisam imala i to su neke promjene na koje nisam naučena i treba mi neki dokaz da to nije ništa strašno. Kamo da krenem i kakve mi pretrage trebaju? Što vi mislite, koji je uzrok svim tim "problemima" i kako ga riješiti ?
Unaprijed hvala i lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na našim stranicama imate forum o dojci. Tamo se javite u svezi dojki. Sugeriram UZV pregled dodjki kod radiloga nakon menstruacije.

curicaaa

Meni je doktorica rekla kako je razlog sto ne ostajem trudna upravo taj poviseni testosteron?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sugeriram daljnju obradu. Hormonski status sam po sebi ništa ne predstavlja.

Iskra1990

Poštovani,

Potrebno je da uradim kontrolu hormona (FSH, LH, estradiol, progesteron, prolaktin i DHEA), pa me zanima da li EllaOne i Duphaston koje sam pila u skorije vrijeme mogu utjecati na izmijenjenu hormonsku sliku?

Da li je greška da sve hormone kontrolišem 4. dan ciklusa ili je bolje da 4. dan kontrolišem FSH, LH, estradiol, prolaktin i DHEA, a da sačekam 21. dan pa da uradim nalaz progesterona?

Srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ova druga varijanta je bolja.