Hormoni 3 d.c tumacenje

ancetod

Postovani d-re,
46,5 godina, ciklusi poremeceni zadniij 7 mjeseci. Dobijala sam u razmaku 24-33d, s tim da sadasnji ciklus je dosao na 37 d. Zbog toga, a I zbog produzene menstruacije 10-11 d (koje se javile 2 puta u razmaku od 6 mj.u vidu produzenog tackastastog krvarenja na kraju menstrucije ) uradila sam hormonski status 3 d.c.
Rezultati su:

Estradiol 37,1 pg/mL (26,5-160)
LH 9,86 miU/mL (1,10-11,6)
FSH 12,0 miU/mL (1,98-11,3)

Obzirom da FSH je malo iznad granice, znaci li to da sam na pocetku menopauze, ili je rezultat takav jer je ovaj ciklus bio anovulatoran (37d)? Posto i E2 je nizak, a citala sam da poviseni FSH uz nizak E2 su znaci menopauze, da li ove vrednosti oba hormona ukazuju bas na to? Ne pokusavam ostati u drugom stanju, vec prilagoditi se menopauzi, ako vec sad nastupa.
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nalazi Vaših hormona ukazuju da polagano ulazite u menopauzu. Vremenom će FSH sve više i više rasti, a estrogeni padati. Godinu dana nakon posljednje menstruacije nastupa menopauza. Nakon toga svako ginekološko krvarenje zahtjeva detaljnu obradu

ancetod

D-re,
ponovila sam analize i ovo su rezultati:
FSH - 9,21
LH - 4,71
E2 - 45,91
referentne vrednosti su iste kao i prije.
Odnos FSH/LH je sad veci, 1,95 a FSH nizi. da li to ipak ukazuje na smanjenu ovarijalnu rezervu i pocetak perimenopauze?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
FSH je nešto niži, a E2 viši od zadnji puta. To govori da osovina jajnici - hipofiza - hipotalamus još funkcionira. Obzirom na dob za očekivati je da će se vremenom to poremetiti, tj. da će jajnici gubiti funkciju. E2 će padati, a FSH rasti. Za sada je sve u redu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
FSH je nešto niži, a E2 viši od zadnji puta. To govori da osovina jajnici - hipofiza - hipotalamus još funkcionira. Obzirom na dob za očekivati je da će se vremenom to poremetiti, tj. da će jajnici gubiti funkciju. E2 će padati, a FSH rasti. Za sada je sve u redu.

Enna123456

Postovani,

Imam 27 godina i do prije godinu dana imala sam cikluse na tocno 29-30 dana. Potom su pocele blage oscilacije u razmaku od 3-5 dana.
Posljednja menstruacija je kasnila, (prepisala ogromanom stresu zbog straha od trudnoce izmedju ostalog,i opcenito stresnog razdoblj)pa je ipak uradjena beta koja je bila negativna, i od 35dana ciklusa pila duphastone 7×2, nakon cega je usljedila obilna menstruacija po zavrsetku terapije.(42.dan ciklusa)
Na 3.dc radila hormone:
Prolaktin 1757, 1837(nakon 20min) ref.vrijednosti 102-496
Testosteron 0,327 ref.vrijednosti 0,084-0,481
FSH 0,296 ref.vrijednosti 3,55-12,5
LH 6,23 ref.vrijednost 2,4-12,6
E2 31,74 ref.vrijednosti 12,5-166,0
(Hormon stitnjace je radjen prije pola godine i bio je uredan kao i papa test, obrisi, uzv)
Danas sam bila kod ginekologa i na nalazu pise da, obzirom na stres se planira PRL dva mjerenja na 20 min, te ex MR HIPOFIZE.HYPERPROLACTINEMIA.

Zbog svega sam uznemirena, dal znaci da cu morati na MR, i dal je po vasem misljenju moguce da je mjerenjem utvrdjeno povecanje hormona zbog stresa,i da iduce bude uredu, te kako na prirodan nacin nekim cajevima il slicno smanjiti prolaktin.Napomenula bi da pijem povremeno lijekove za gastritis i prolazim kroz tesko razdoblje. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kod Vas se radi o hiperprolaktinemiji. Potrebno je učiniti MR kojim se mogu dijagnosticirati vrlo mali prolaktinomi. Prolaktinom je dobroćudni tumor hipofize. On je i najčešći funkcionalni tumor hipofize. Do 10 mm veličine su mikroprolaktinomi, a iznad 10 mm makroprolaktinomi. Liječenje je medikamentozno (bromkriptin). Ako se simptomi ne povuku u obzir dolazi i kirurško liječenje. Prognoza je jako dobra. Ostali uzroci hiperprolaktinemije mogu biti: stres, trauma, hipoglikemija, hipotireoza, određeni lijekovi, ali postoji i nasljedna hiperprolaktinemija. Svakako učinite MR i pregled endokrinologa.

ancetod

D-re,
Opet ja. Najprije da zahvalim na prijasnjem odgovoru.
Obzirom da situacija sa hormonima nije sjajna zbog FSH 12 od pre par meseci ( a i 47 god), moja gyn predlaze da uzimam na duzi rok cyclo proginovu, kako bih odlozila starenje. Ja nisam pristalica hormona posto mislim da I gustina dojki mi je dodatni rizik. Zeljela bih da cujem Vase mislenje u vezi ovoga. Imate li iskustva sa nekim prirodnim preparatima za “podizanje” jajnika?
Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
obzirom na dob, a i nalaze Vi ulazite u perimenopauzu. Cyclo progynova je hormonska nadomjesna terapija koja se koristi kod žena u tom periodu da bi se ublažili simptomi. Ukoliko niste skloni hormonima možete probati sa preparatima na biljnoj bazi (refemin, feminal...)

ancetod

D-re,
danas mi je 9 d.c i jos imam slabo krvarenje koje se vidi kao mrlje na vesu ili na toalet papiru. Ovo mi se i prije desavalo ali je prestajalo samo od sebe.
Moja gyn ne pridaje tome znacaj, samo mi je telefonski predlozila ergometril kapi. UZV i PAP od 04.2017 uredni.
Mozete li mi dati svoje misljenje u vezi ovoga - da li je hormonske prirode, ima li veze sa PAP testom, moram li uzimati te kapi? Imam 47 god.
Hvala na profesionalnosti,

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje je uzrokovano hormonskim disbalansom što je i za očekivati u vašoj dobi. Liječenje nije neophodno, ali se može regulirati gestagenima u drugoj fazi ciklusa. Ergometrin nema smisla uzimati.

ancetod

Opet ja sad
Danas mi je 9 dc, zadnja menstrucija je dosla na 35dc i trajala 5 dana. Dakle nakon 4 dana od prestanka, opet sam primetila tackicu krvi na toalet papiru.
Oko 10-tak dana uzimam vitex. Sto moze biti i da li situacija zahteva pregled, osobito ako produzi slabo krvarenje? Papa i UZV od 04.2017 uredni.
Jos jednom hvala na profesionalnosti.
Pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da su i papa i UZV u redu nema razloga za brigu. U Vašim godinama česta su disfunkcijska krvarenja i neregularni ciklusi. Prema danu moguće je da se radi i o ovulacijskom krvarenju.

ancetod

D-re,
posto i do danas imam tackasto krvarenje (samo jednom u danu!) bila sam na UZV, i ustanovljen je nepuknuti folikul.
Gyn predlaze da ako vakvo stanje potraje jos koji dan, da uzmem primolut nor.
Obzirom da nisam pristalica hormona (za razliku od moje gyn), molim za Vase misljenje da li je zaista neophodno da uzimam, i to bas primolut.
Hvala jos jednom. Nekako sa Vama virtualnim gyn imam bolju komunikaciju, za razliku od stvarnosti gde je prevelika guzva, svi su nervozni i u zurbi.
Pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pošto je ustanovljen neprsnut folikul trebali bi uzet Primolut nor (ili bilo koji drugi gestagen) kroz 10 dana radi regulacije ciklusa. Neprsnuti folikuli mogu uzrokovati produžena krvarenja.