Izostanak menstruacije

KK0707

Poštovani, imam 17 godina i većinom sam menstruaciju dobivala svakih 26-34 dana i trajala je oko 6 dana. Posljednji put normalno sam dobila 12. 1., završila je 17. 1. i trebala sam dobiti 14. 2. No nisam dobila na taj datum, već sam nakon nekih tjedan dana imala jako blago krvarenje koje otprilike izgleda kao što su mi prije bili zadnji i predzadnji dan menstruacije, dakle tek nekoliko kapi krvi i bijeli iscjedak. Takva menstruacija je trajala 5-6 dana. Takvo isto krvarenje se do sada ponovilo već dva puta, dakle normalnu menstruaciju nisam imala već 2 mjeseca. Nisam uopće imala spolne odnose, ne pijem nikakve lijekove, hranim se prilično zdravo i rijetko kad sam pod stresom. Zamolila bih Vas za odgovor zašto mi menstruacija kasni? Tj, zašto je naglo došlo do tako velike promjene? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o hormonskoj neravnoteži i to nije ništa neuobičajeno u Vašoj dobi. Uzroci tome mogu biti mnogobrojni, počevši od stresa (psihički uzrok), preko promjene u prehrani i tjelesnoj težini do nekih organskih poremećaja (policistični jajnici, poremećen rad štitnjače). Savjetujem da učinite kompletnu hormonsku analizu.

Medolini

Posovani menustracija mi kasni 23 dana , radila sam 3 testa za trudnocu bila su negativna , sta bih moglo biti uzrok kasnjenja , s obzirom da mi je uvijek redovna bila ... Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mogući razlog kašnjenja menstruacije je hormonska neravnoteža do koje može doći uslijed stresa (psihički razlog), prekomjerne tjelesne aktivnosti (intenzivni treninzi), promjene tjelesne težine... Preporučam da se javite liječniku radi pregleda i analize hormona, te terapije koja će potaknuti menstruaciju.

anovos31

Poštovani,

zadnju menstruaciju imala sam od 06.03. do 12.03. Ciklusi si su mi unazad ove godine: 30, 29, 33, a prošle godine, također unazad: 31, 29, 37, 32, 28, 33, 27, 30, 29, 30, 28, 30.
Danas je sedmi dan otkako mi kasni menstruacija, a u noći sa 31.03. na 01.04. sam imala jedan odnos sa kondomom i nakon 10-15 minuta iste večeri jedan kratki odnos bez kondoma (što bi primitivan narod rekao, par puta ga je stavio) i bez ejakulacije. Test na trudnoću sam napravila jučer i pokazao mi je negativan rezultat. Da li sam prerano napravila test i trebam li ga ponoviti? Ako trebam, kada bi bilo najbolje ponoviti ga?
Napomena: pijem 50 mg Zolofta i 1,25 mg Nebivolola.
Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na datum odnosa test na trudnoću nije prerano napravljen. Moguće da je došlo do hormonske neravnoteže. Savjetujem pregled i eventualno hormonsku analizu.

Sam2211

Poštovani , zadnju menstruaciju sam imala 10.3. Imala sam seksualni odnos s dečkom bez kondoma ali izvadio bi svaki put 5-10 minuta prije svršavanja također nismo imali nikakve odnose za vrijeme plodnih dana. Slijedeća menstruacija mi je trebala doći 11.4. Također mislim da sam za vrijeme ovulacije imala gljivičnu infekciju koju nisam liječila pa me zanima da li je moguć izostanak menstruacije zbog infekcije ili je moguća i trudnoća s obzirom da mi kasni već 5 dana

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacija ne kasni zbog gljivične infekcije. Savjetujem da učinite test na trudnoću.