klomifen

srce1301

Dobar večer!
doktore molila bih vas savjet, dali se korištenje klomifena mora pratiti ili ne? meni je ginekologica dala tablete koje pijem od 3-7 dana po jednu tabletu ali bez njezinog nadzora...rekla je da nadzor ne treba i ako ne ostanem trudna, nek joj se javim poslje menstruacije... čitala sam da može doći do komplikacija pa me iskreno, malo strah... danas sam popila drugu tabletu... hvala puno..

srce1301

nisam napomenula da imam PCOS oba jajnika, mužev spermiogram je dobar, hormone sam vadila..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako je važna uzv folikulometrija od 9. Dana ciklusa.
Klomifen nije bezazlen lijek.

srce1301

Dali je proljev normalan tjekom korištenja klomifena?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze s klomifenom.

srce1301

večer! ovulaciju sam imala 30.11., imali smo odnose, od onda me jako bole bradavice i svako malo osječam jedan, pa drugi jajnik... kao da me probadaju. dali je to nuspojava klomifena ili je moguče da je to simptom rane trudnoće? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je i jedno i drugo.

srce1301

Nista od trudnoće,dobila sam menstruaciju.bolnu kao nikad do sad.
Sad mi je ginekologica prepisala drugu turu klomifena,ali ga moram cekati 3 tjedna u ljekarni jer ga nema.
Doma imam jos 5 tableta,dali se bas mora uzimati po dvije tablete? Ja sam mislila opet uzeti od 3-7 dana po jednu tabletu da ne cekam jos jedan ciklus,sli se ne usudim...
Što vi mislite o tome? Posto sam imala ovulaciju i kad sam uzimala 1 tabletu..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete ali ne na svoju ruku već u dogovoru s vašim ginekologom.

srce1301

nakon 2 ture uzimanja klomifena nisam ostala trudna.. ostalo mi je da još probam ovaj mjesec, dali mi možete objasniti zbog čega nemogu zatrudnjeti ako je bila ovulacija i prvi put i drugi put? ako sad treći mjesec ne ostanem trudna, što dalje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kad bi mi to znali onda ne bi bilo toliko steriliteta. Svakako je potrebna evaluacija i proširena obrada i sagledanje još svih mogućih uzroka.

Budapest

Poštovani!

U aktualnom ciklusu koristila sam klomifen radi ciljanih odnosa 7X1 od 2. dana ciklusa. Folikulometrije su pokazale da sam na 15. dan ciklusa na desnom jajniku imala folikul od 18 mm, endometrij je bio 11 mm, no napominjem kako imam PCOS te kako sam na tom istom jajniku imala i manju cistu veličine oko 2,5 cm.

Taj dan sam primila Brevactid 5000 nakon kojeg je ovulacija trebala nastupiti u subotu ujutro (prije dva dana). Problem je što sam nekoliko dana prije toga povremeno počela osjećati lagani pritisak u području tog jajnika, a na dan kad je trebala biti ovulacija pritisak je bio prilično jak. I sada ga povremeno osjećam u istom predjelu, uglavnom pri određenim pokretima. Ono što me brine je da li je moguće da nakon Brevactida folikul nije prsnuo nego se pretvorio u cistu? Ili je moguće da je do ovulacije ipak došlo, a taj pritisak stvara cista koja postoji od ranije? Da li Brevactid djeluje na način da povećava i cistu ukoliko ista postoji?

Znam da teško možete reći bez uzv, ali me samo zanimaju teoretske mogućnosti.

Hvala puno unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je da niste ovulirali i da se folikul pretvorio u cistu. Bez UZV-a nažalost ništa.

Budapest

Hvala vam na odgovoru!

Ono što bih Vas još htjela pitati je što u slučaju da imam problem s nepucanjem folikula u kritičnom momentu, s obzirom da sam sklona nastanku folikularnih cista,
dakle imam dobru jajnu rezervu i nije problem postići rast folikula, ali što ako usprkos štoperici folikul ne želi puknuti nego preraste u cistu?

Ponovno hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Treba vas stimulirati te ponoviti postupak uz Bevactide. Svakako da će doći do ovulacije.

Budapest

Puno Vam hvala doktore!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.