kolposkopija

nella12

Poštovani imam hpv + cin 2, ginekolog mi je radio koposkopiju pa me zanima dali mi možete reći šta znaći ovo što je napiso na nalazu: kolposkoija na 6 h atipična vaskularzacija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, atipična vaskularizacija je kolposkopski termin nevažan Vama. Svakako savjetujem biopsiju sa suspektnih mjesta. Kontrolni PAPA test nakon 2 mjeseca.
Promjene na 6h uzrokovane su vjerovatno HPV infekcijom.

CallyBlue

Poštovani,

nakon PAPA testa koji je pokazao CIN III, napravila sam kolposkopiju i biopsiju. Nalaz biopsije još uvijek čekam pa Vas molim da mi pojasnite nalaz kolposkopije:

Nalaz: u spekulima: porcija epitelizirana. Uzet VCE/3
Kolposkopija: TZ tipa I, blagi ACW oko s/k granice. G1

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate napraviti cervikalne briseve i bris na hpv.
Kolposkopska slika je blaga i vjerovatno nalaz biopsije neće biti cin3, nego blaži stupanj atipije.

celinee

Postovani,

vec godinu i pol imam los PAPA nalaz koji varira od AGC-ASCUS-upala- ponovo AGC.Dataljniji pregled u nastavku:
02/2011 PAPA test b.o.
2012. PAPA test upala ( endocerviks) , mješana flora,
2013. UZV dojki nalaz uredan.
07/2013 PAPA test AGC, JAČA UPALA, HPV?, terapija Macmiror complex vaginalete.
CB: Esherichia coli terapija Klavocin i Sinersul forte ( 08/2013) , KONTROLNI B.O.
01/2014 cervikalni bris HPV tipizacija negativna.
11/2013 PAPA test ASC-US.
11/2013 kolposkopija minor chenge, preporuka kontrolni PAPA test za 4 mjeseca i HPV tipizacija. 04/2014 PAPA TEST AGC I UZV CISTE NA JAJNICIMA.
04/2014 PAPA TEST AGC I UZV CISTE NA JAJNICIMA?
07/2014 PAPA TEST jaca upala
10/2014 PAPA TEST ASCUS, ponoviti za 6 mjeseci
04/2015 AGC (C++), ENDOMETRALNE STANICE, HISTOCITI.

Danas je ponovljena kolposkopija i nalaz je sljedeci:Portio je cilindricna sa TZ tip I, vrlo siroki ektropij, jasno vidljivom SKG, njezni AWE i pojacana vaskularizacija, ali bez atipija, IOD negativna podrucja ektropija i nezrele TZ
Zelenim filterin se ne prikaze aticne vaskularizacije.

Zakljucak: G1- minor change

Molim Vase misljenje prije svea o zadnjem nalazu kolposkopije te ponavljajucem AGC nalazu.

Hvala unaprijed, lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Minor change znači blage promjene na vratu maternice. Dakle i dalje raditi PAPA testove češćr, svakih 4-6 mjeseca.
Ponovite HPV genotipizaciju.