Kondilomi

Nika

Poštovani,

kako izgledaju kondilomi i da li ima još nekih dodatnih simptoma i kako se liječi?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

S poštovanjem,

Nika

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Kondilomi spadaju u tzv. spolno prenosive virusne infekcije i sprečavaju se primjenom prezervativa i izbjegavanjem spolnog rizičnog ponašanja. Simptomi su prikaz bradavičastih lezija u području vanjskog spolovila, peckanje i najčešće pridruženost bakterijske ili miješane vaginalne infekcije. Liječe se premazivanjem različitim kremama, tekućinama ili elektrokoagulacijom.

Ja1986

Postovani doktore,

pre tacno dve godine sam skidala kondilome. Tada sam sa svojim momkom imala nezasticene odnose, ali on nije dobio kondilome. Pre mesec dana su se njemu pojavili kondilomi, ali vec godinu dana koristimo kao obaveznu zastitu kondom. Da li to znaci da sam ih i ja ponovo dobila? Imam zakazanu kolposkopiju ali tek za 20 dana i jako sam nestrpljiva u vezi kondiloma. Pa bih vas zamolila da mi odgovorite da li je kondom zastita od kondiloma? I da li to znaci da sam ih i ja sigurno ponvo dobila?

Hvala unapred na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kondom nije dovoljna zaštita za kondilome.

ciki11

Postovani,
Pisala sam vec o tome da su mi se pojavili kondilomi. Sinoc sam imala intervenciju uklanjanja laserom. Trajalo je punih 1h i 30 minuta jer ih je bilo mnogo. Brinem da li dobro odrzavam higijenu da se ne bi sto inficiralo. Danas sam vec 3 puta promijenila ulozak natopljen povidon jodom i nakon mokrenja se ocistim vatom natopljenom jodom. Nakon toga sam mazala kremu koju sam dobila da mazem zbog brzeg zarastanja i zbog konaca jer su me morali isjeci i kasnije usiti da bi doktor prisao svim kondilomima koje su mogli uociti. Nije mi rekao koliko puta dnevno trebam isprati vodom, na internetu sam procitala da se prva 3 dana ne treba uopste prati vodom dolje vec samo povidon jodom se ocistiti.
Pocela sam vec sa jacanjem imuniteta, koliko uspijem. Osecam peckanje kada stavim novi oblog natopljen jodom i kada se ocistim. Posle toga se smiri, ali se brinem da li radim sve kako treba. Voljela bih izbjeci bilo kakvu infekciju ili da mi zagnoje konci, ne daj Boze. Ne znam kako bih mogla biti sigurna da sve radim pravilno? Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo toaletu s jodim ništa drugo.

ciki11

Postovani, imam jos jedno pitanje. Kada natopim medicinski mrezasti ulozak jodom i to stavim, vec posle 20 minuta, na jednom dijelu uloska nema ni malo joda, ostane bijelo. I ima malo sukrvice. To je dio gdje je ulaz u vaginu. Moje pitanje je da li je to normalno? Da li vagina na neki nacin povlaci jod sa uloska, kako moze nestati uopste jod sa tog dijela, a pri krajevima uloska ga ima tih par sati dok ga ne promijenim? Da li trebam dodavati joda na to mjesto gde ''nestane'' ?
Jos jednom hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Ne treba dodavati.

Akica98

Poštovani,
Bivsem momku je bio u bas losem stanju,pad imuniteta i pojavio mu se kondilom.Sa njim sam imala zadnji odnos pre 2mjeseca,medjutim ja nemam bas nikakve simptome niti izrasline.Svakako planiram da podjem kod ginekologa na pregled ali sam trenutno dobila.Pa me zanima je li moguce da imam unutrasnje a da toga nisam svjesna? I kako se krecu cijene pregleda i skidanja kondiloma u slucaju da ih imam? Citala sam po netu da znaju da se pojave zbog pada imuniteta

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kondilomi su posljedica infekcije HPV-om, a češći su kod osoba slabijeg imuniteta. Oni mogu zahvatiti čitav donji dio genitalnog područja. Savjetujem da učinite ginekološki pregled da se ustanovi da li ih imate. O cijenama ne znam, ali ukoliko imate zdravstveno osiguranje imate pravo na pregled bez plaćanja.

anaiv4

Pozdrav,

Imam nekoliko pitanja u vezi HPV-a i kondiloma. Prije 3 tjedna sam bila na redovnom ginekološkom pregledu. Ginekolog mi je dao vaginalete, a ostalo je sve bilo u redu.
S vremena na vrijeme se sjetim pregledati kakva je situacija "tamo dolje", ima li nešto neobično i sl. Isto sam učinila i prije tog pregleda i sve je izgledalo normalno. U petak navečer sam odlučila, nakon tuširanja, opet se pregledati (inače ne radim to tako često) i uočila sam nešto nalik na bradavici, ali nisam bila sigurna što je. Danas sam opet bila na (hitnom) pregledu kod ginekologa i rekao mi je da je to zapravo kondilom i premazao nečime te rekao da, ako se ne povuče, da dođem opet sljedeći tjedan.
Moja pitanja su:
1) Kako je moguće da su prije 3 tjedna nalazi pokazali da je sve u redu, i nakon tako kratkog vremena da se ispostavi da imam HPV? U razdoblju od ta 3 tjedna sam bila spolno neaktivna, zadnji odnos je bio u 2.mj?
2) Je li istina da se virus ne može izliječiti do kraja, nego samo s vremenom postane neaktivan te nalazi pokazuju da ga više nema, a zapravo se može ponovo pojaviti, tj aktivirati?
3) Moram li baš čekati tjedan dana na ponovno mazanje, ako ovo sada ne bude uspješno ili mogu i ranije?
4) Postoji li nešto čime mogu sama tretirati kondilom?
5) Mogu li se nadati da ću se HPV-a brže "riješiti" budući da sam relativno rano otkrila simptome, tj da se neću morati boriti s njime mjesecima?
6) Kako mogu biti sigurna da sam ga se riješila za sigurno, ako i test koji sam radila prije 3 tjedna je pokazao da je negativan, a ipak imam HPV? Ovo pitanje me iskreno najviše zbunjuje...

Ispričavam se na dugom postu, ali neka od ovih pitanja (pogotovo 1 i 6) ne mogu nikako shvatiti niti nakon čitanja X članaka. Imam ih još ali se ne mogu sjetiti. Pitala bih svog ginekologa, ali danas od šoka nisam skoro ništa rekla, a i čini se kao da nema baš vremena i nije voljan davati nekakve iscrpne odgovore na moja pitanja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, da bi se dijagnosticirao HPV potrebno je napraviti tipizaciju na virus. Na papa testu se ne može sa sigurnošću vidjeti imate li HPV. Kondilome uzrokuje HPV niskog rizika, a HPV visokog rizika uzrokuje cervikalnu intraepitelnu neoplaziju (CIN). CIN-ovi se mogu vidjeti na papa testu. Poznato je preko 100 podtipova HPV-a. U većini slučajeva organizam eliminira virus i on nestane. No virus se može vratiti. U manjeg broja žena virus (samo onaj visokog rizika) se može inkorporirati u genom i uzrokovati rak. U ljekarnama postoje 2 lijeka koja se vrlo uspješno koriste u tzv. 'kućnoj' terapiji genitalnih bradavica (kondiloma) uzrokovanih Humanim papiloma virusima (HPV). To s Condylox i Adara. Dobivaju se isključivo na liječnički recept. Jedini dokaz HPV-a je tipizacija. Na taj način se može sigurno znati da li je osoba zaražena.

anaiv4

Hvala na odgovoru. U redu, sad shvaćam zašto se na ranijem pregledu nije vidjelo da imam virus, ali onda slijedi drugo pitanje - zašto se na redovitim ginekološkim pregledima ne radi i HPV tipizacija, ako se tako može vidjeti da je netko zaražen, bez obzira što nema razvijenih popratnih posljedica (kao npr. kondilomi) i sve izgleda "normalno"? Zašto bih ja (moguće) prenosila virus na svog partnera ukoliko do toga nije moralo doći? Npr. da sam na prethodnom pregledu (u 10.mj 2017., partnera sam upoznala nakon toga) radila i HPV tipizaciju, vidjelo bi se da sam zaražena, poradila bih na svom imunitetu (budući da, koliko sam shvatila, organizam se sam mora izboriti s virusom), i s posebnom pažnjom stupila u odnose te do razvoja kondiloma i zaraze partnera nije moralo vjerojatno niti doći jer bi se spriječilo na vrijeme?
I je li moguće da se virus "izliječi" u roku npr 2-3. mj, ili je nužno da prođe 6mj-2 g. što se često zna spominjati kao okvirno razdoblje?

P.S. ispričavam se za neka nepotrebna pitanja ranije, danas sam manje-više pregledala sve postove o ovoj temi i vidim da sam na većinu mogla naći sama odgovore, ali u trenutku panike, imala sam milijun pitanja u glavi. Također, za gore navedeno pitanje nisam našla konkretan odgovor i ne želim da se shvati kao kritika na rad sustava i na kraju ginekologa, samo pokušavam što bolje shvatiti situaciju u kojoj se nalazim da bih joj mogla što bolje pristupiti.

Ivo Balenović, dr. med.

HPV tipizacija se radi samo ukoliko virus napravi promjene u obliku kondiloma ili CIN-a. Protiv virusa nemamo djelotvornog lijeka, nego se liječe posljedice i pomaže organizmu da ga sam savlada, kao i kod svih viroza (gripa, enteroviroza). Prosječno vrijeme izliječenja je između 6 mjeseci i godine. Nekada je to brže, nekada sporije. Većina spolno aktivnh ljudi došla je u kontakt s HPV-om. Nekima neće biti ništa, neki će se zaraziti i savladati ga, a samo kod malog postotka virus će napraviti opisane promjene. Tako je sa svim virusima. Većinu viroza prebolimo bez posljedica, neke niti ne primijetimo, ali kod ljudi slabijeg imuniteta mogu se razviti komplikacije.

Ichbin

Postovani
Partneru au se prije par mjeseci na i oko korijena penisa pojavile neke izrasline bio je kod dermatologa i rekli su da je alergija. Danas je bio kod drugog dermatologa i rekli su da je virus u pitanju ali da nije hpv. I da se to zove ...nukleoza zaboravio je puni naziv. I ne zna kako se zove virus. Dobio je kremu da maze 10 dana i ako ne prodje mora ici da se ukloni. Koji je to virus i je li opasan, kako se prenosi hocu li i ja dobiti? Molim Vas za odgovor jako sam zabrinuta.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne bih znao o čemu se radi bez medicinske dokumentacije. Dokle god partner ne izliječi nastale promjene koristite kondome prilikom odnosa.

Ichbin

Postovani doktore. On je rekao da mu je doktor rekao da nisu kondilomi i dao mu je kremu hernovir (ako sam dobro napisala) kojom se lijeci herpes ali nije ni herpes i rekao je dokotr da ce morati na uklanjanje. Mi smo do sada imali nezasticene odnose cak i oralni, znaci li to da ce se i meni pojaviti? Mogu li to nekako sprijeciti. To kod partnera traje vec 3 mjeseca a ja za sada nemam nikakve izrasline.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hernovir se koristi u liječenju herpesa. Virus herpesa živi u živčanom sustavu u više od 90% ljudi i samo povremeno se aktivira i izaziva promjene na koži. To najviše ovisi o imunitetu domaćina. Dakle, velika je vjerojatnost da i vi imate herpes, ali on ne pokazuje simptome i tako može ostati trajno. Samo u slučaju pada imuniteta on se može aktivirati i izbiti na koži.

Ichbin

Postovani doktor je rekao da nije herpes u pitanju te da se kremom nece izlijeciti i da ce morati na uklanjanje. U pitanju su kao neke virusne bradavice, ali takodjer je rekao da uzrocnik nije hpv. Kakve jos bradavice mogu biti? Hocu li ih ja dobiti iako vise od 3 mjeseca nemam nikakvih promijena? I mozemo li imati odnose poslije uklanjanja istih? Izvinite na puno pitanja, pokusavam shvatiti sta se dogadja i ja mislim da to je jeste hpv ali doktori bolje znaju.

Ivo Balenović, dr. med.

Bradavice uzrokuje virus iz porodice HPV-a. HPV se dokazuje tipizacijom u mikrobiološkom laboratoriju. Ako liječnik kaže da nije niti herpes niti hpv trebate njega pitati o čemu se radi budući da je on učinio pregled.