Kontracepcija

Mucicaa

Dobar dan molila bih vas savjet .. Ovaj mjesec sam pocela piti logest poslje tri mjeseca stanke .. u ponedjeljak sam trebala dobiti menstruaciju i menstruacija je lagano krenula znaci sluzav iscjedak sa malo krvi ... popila sam prvu logest tabletu i menstruacija je stala .. nastavila sam piti logest svaki dan u isto vrijeme pa me zanima dali sam sad zaštičena i dali da nastavim piti logest normalno .. nisam više sigurna je li to bilo neko lažno krvarenje ili menstruacija ... lp .. hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s redovitim uzimanjem tableta. Zaštićeni ste od trudnoće. Krvarenje je stalo zbog tableta.

harambic

Poštovani,

s prvim danom menstruacije počela sam piti svoj prvi blister te sam uzela svoju prvu tabletu navečer u 22 sati. Tog istog dana, oko 7-8 navečer, popila sam svoju zadnju tabletu antibiotika Zinnat. Je li zaštita potpuna nakon mojih 10 dana uzimanja kontracepcije ili nije??

Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita je potpuna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita je potpuna.

harambic

A što ako se koristi Enterosgel uz kontracepciju? Na pakiranju piše da se treba koristiti sat, do dva prije ili nakon uzimanja lijekova. Ako se poštuje takva procedura, je li zaštita od trudnoće potpuna?

Ivo Balenović, dr. med.

Ako se poštuje procedura zaštita je potpuna.

nady97

Poštovani,

Počela sam piti Diane 35 u februaru.Prvu tabletu sam popila prvi dan menstruacije (12.02.),zadnju tabletu sam popila (04.03.) i sljedeću menstruaciju dobila 09.03.Nakon sedmodnevne pauze ponovo sam počela piti tablete,tj.12.03.Zanima me kad trebam očekivati sljedeću menstruaciju?Je li par dana poslije zadnje popijene tablete ili ona može doći i prije nego što popijem sve tablete?

Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iduću menstruaciju očekujte dva do tri dana nakon zadnje tablete.

Fatima97

Zdravo. Koristim Diane 35 vec godinu dana. Pocela sam koristenje zbog akni i trudnoce, medjutim ja i moj partner sad zelimo bebu happy ispila sam 7 tableta u novoj tabli (21) i od jucer ne pijem. Ciklus mi traje 25 dana ( plodni dani su mi ). Interesuje me kakve su sanse za ostvarivanjem trudnoce te da li trebam jos nesto poduzeti sem prestanka uzimanja tableta!? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne treba ništa raditi. Od idućeg ciklusa postoji mogućnost trudnoće.

Fatima97

Hvala na odgovoru. Interesuje me da li je moguće da žena na neki način osjeti da je došlo do oplodnje? Imala sam spolni odnos prije neka 4h. Nakon toga sam normalno išla na wc. Međutim sad kad sam opet išla u wc mokrit primjetila sam mlaz sperme (inače mi se nije ovo dešavalo nakon odnosa dok sam pila tablete). Šta bi to trebalo da znači? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Prvi simptom trudnoće može biti implantacijsko krvarenje koje se javlja oko 7 dana nakon oplodnje prilkom usađivanja ploda u maternicu. Prije toga nema nikakvih znakova.

Ivical

Poštovani,

Sa djevojkom sam imao nezaštičeni odnos u noći sa petka na subotu. Sat vremena nakon odnosa ona je popila Ellaone tabletu. Prema njenom cikusu ovulacija je trebala biti taj petak.
1. S obzirom da je ovulacija vjerojatno nastupila u trenutku kada je popila tabletu je li ona uopće djelovala?
2. Postoji li nekakva terapija koju sada može uzeti (80ak sati nakon odnosa) koja bi spriječila trudnoću?
3. Može li ginekolog u ovoj fazi utvrditi je li doslo do oplodnje ili da do nje možda nije došlo i da neće doći?

Molim Vas odgovor čim prije s obzirom na delikatnu situaciju.

Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, tableta odgađa ovulaciju, a ukoliko je došlo do ovulacije i oplodnje onemogućuje implantaciju zametka u maternicu. Ipak, metoda nije 100% sigurna. Od 100 žena koje su uzele tabletu za dan poslije 2 će zatrudnjeti. Ne postoji drugi način postkoitalne kontracepcije. Eventualna trudnoća se može najranije detektirati nakon implantacije,zametka u maternicu tj. oko 7 dana nakon oplodnje. Tada se u krvi žene može dokazati hormon trudnoće (beta HCG).

Ivical

Poštovani,

Prema Vašem mišljenju šanse za trudnoću su gotovo nikakve onda?

Pitam Vas ovo ponovno jer sam na više mjesta pročitao, pa tako i uputi lijeka, da Ellaone djeluje samo na način da odgađa ovulaciju.

U nastavku i citat dr. Dmitrović:Hitna kontracepcija ne djeluje neposredno pred ovulaciju i nakon ovulacije, što znači da pilule za dan poslije nisu abortivi, jer ne mogu spriječiti ovulaciju koja je već gotovo dovršena, a time ni kasniju oplodnju. Pilula za dan poslije najbolje djeluje do 2 dana prije ovulacije, kada je inače najveća šansa za trudnoću”, navodi prim. dr. sc. Romana Dmitrović.

Fatima97

Poštovani, pisala sam već vezano za Diane 35. Nakon što sam ispila 7 tableta u novoj tabli i upustila se u seksualne odnose bez zaštite (u nadi da zatrudnim) jutros kad sam ustala primjetila sam krvarenje. Dobila sam menstruaciju. Pretpostavljam da je to zbog naglog prestanka koristenja tableta. Ima li potrebe za panikom? Sta dalje da radim?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani Ivical, tableta dovodi do hormonske neravnoteže koja onemogućava ovulaciju. Da bi došlo do implantacije zametka u maternicu isto je tako potrebna idealna hormonska ravnoteža koja ne postoji nakon što se tableta uzme. Time je otežana implantacija, ali nikada ništa nije 100% sigurno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Fatima97, menstruacija je nastupila zbog prestanka uzimanja tableta. Nema razloga za brigu.

Ivical

Poštovani,

Tabletu je popila prijr 5 dana (neposredno nakon odnosa). Ako jajašcu treba 7 dana da dođe do maternice i ugnjezdi se, je li u tom trenutku organizam već očišćen od tablete i je li hormonska ravnoteža već uspostavljena? Ima li smisla da popije još jednu tabletu kako bi se spriječilo ugnježđenje?