Kontracepcija, smedji iscjedak, krvarenje

matea-01

Mozete li mi reci koliko ce to trajati? Jer mi traje vec 6 dana..I hoce li se to sad ponavljati svaki mjesec? Jer ako hoce prestat cu pit tablete posto me to zivcira.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može se dogoditi da traje i cijeli mjesec. AKo nastavi od svog ginekologa zatražite druge pilule.

eve00

Poštovani,

imam pitanje u vezi kontracepcije i smeđeg iscjedka.
Naime počela sam prvi puta piti kontracepcijske pilule Belara na prvi dan menstruacije i 11.07.2013 sam popila zadnju tabletu. Jučer (14.07.) sam primjetila poveći smeđi iscjedak.
Zanima me da li je to normalna pojava i na što upućuje?

Unaprijed zahvaljujem,
pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Upućuje na menstruaciju.

AndreaMaani

Poštovani,

Belara kontracepcijske pilule pijem već 7 mjeseci. Krvarenje mi je do sada počinjalo u nedjelju ili ponedjeljak, dakle 3. ili 4. dan pauze (zadnju pilulu uzimam četvrtkom). Međutim, na 18. piluli ovog zadnjeg, 7. pakiranja nastupilo mi je probojno krvarenje i trajalo je 5 dana, nakon toga ništa 2 dana te mi se jučer (ponedjeljak) pojavio smećkasti iscjedak, no "menstruacije" još nema. Mislim da je trudnoća isključena, pilule uzimam na vrijeme, bez preskakanja a i prakticiramo prekinuti snošaj.
Zanima me koji je mogući uzrok ovog kašnjenja ili izostanka, u slučaju da se ne pojavi do petka, kada počinjem s novim pakiranjem i trebam li se brinuti? Također, na preglede idem redovno i sve je u redu, nemam PCOS ni nikakve druge probleme. Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite. Normalno je i događa se. S pilulama počnete u petak, dođe ili ne dođe menstruacija.

AndreaMaani

Poštovani, hvala na odgovoru.
Zanima me još koji su mogući uzroci izostanka menstruacije uz uzimanje kontracepcije? I također, što se tiče probojnog krvarenja i spottinga, mislite li da je potrebno promijeniti pilule u slučaju učestalog ponavljanja ili prestati piti iste?

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

UZrok izostanka je uvijek atrofija sluznice endometrija uz neke pilule. Ako se radi duže vremena o spotingu promijeniti pilule svakako.

AndreaMaani

Poštovani, hvala na odgovorima. Imam još jedno pitanje, danas počinjem s novim pakovanjem i uobičajena menstruacija nije nastupila, mislim po obilnosti i ostalim karakteristikama. Umjesto toga, pojavio se smećkasti iscjedak i trajao je par dan, nije bio obilan, i ada već prolazi.
Zanima me može li se to shvatiti kao oskudnija menstruacija ili je to nešto drugo i ima li mjesta za brigu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je. Radi se o menstruaciji, doduše oskudnoj.

Tanja_80

Postovani doktore,
Pijem Diane 35 i zadnji put sam, kako bi odlozila ciklus (na svoju ruku I bez preporuke doktora) nastavila sa uzimanjem sljedece kutije bez pravljenja pauze. Popila sam ukupno 9 tableta i prekinula. Nakon nekoliko dana sam dobila menstruaciju (mada krvarenje nije bilo uobicajno vec smedje I oskudno). Od tada su prosle dva tjedna, a ja I dalje gotovo svakodnevno imam smedji iscjedak, od juce I blagi bol u donjem dijelu trbuha. Da li je moguce da sam nepravilnim uzimanjem pilula izazvala ovo krvarenje? I kolika je mogucnost da sam trudna? Odnose sam imala samo u vrijeme dok sam uzimala pilule – ali bez preporucene pauze. Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenje je uzrokovano nepravilnim uzimanjem istih. Trudna niste.

jelena_125

Poštovani,
pijem Yasmin već 8 mj.( pila sam i prije nekih 2 godine pa prekinula sigurno 1 godinu i sada u 3 mj ove godine počela opet).Redovito sam pila i do sada je sve bilo u redu.Ovog ciklusa mi se na 18-toj tbl pojavio smeđkasti iscjedak ponekad popraćen kao s malim ugrušcima..Popila sam i zadnje tri tablete tj do kraja.Menstruacija je trebala nastupiti jučer (12.11. jer mi obično 3-4 dan pauze nastupi) no i dalje je smeđkasti iscjedak.Napravila sam test za trudnoću i negativan je.U subotu bi trebala početi piti drugu kutijicu Yasmina piti..Zabrinuta sam što mi se događa.Da li je i ovo neka oskudana menstruacija i da li da nastavim u subotu piti novu kutijicu Yasmina?
Unaprijed puno hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

U subotu nastavite s novom kutijom pilula. Radi se o probojnom krvarenju uzrokovanim uzimanjem niskodozažnih pilula.

Milica82

Menstruaciju sam dobila 30.12.2013. i tada sam počela piti Triquilar. Krvarenje je trajalo 4 dana i nakon toga se pojavio smeđi iscjedak koji još uvijek traje. Iscjedak nije obilan (koristim male dnevne uloške i javlja se poslije mokrenja) i nije neugodnog mirisa, Nemam nikakvih drugih simptoma, pod tim mislim na peckanje ili svrbež. Prije cca 6 mjeseci sam također koristila gore navedenu kontracepciju i nisam imala nikakvih nuspojava. Što je posrijedi? Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Spoting tijekom uzimanja pilula. Organizam se privikava na pilule.
Nastavite dalje uzimati i ne obazirite se na taj iscjedak.

iva_0109

Poštovani,

Pijem pilule Triquilar od 5. mjeseca 2013. godine. Danas ću popiti 12tu tabletu ovog pakiranja. Već neko vrijeme imam nešto pojačan iscjedak, no u zadnjih nekoliko dana sam primjetila da je smećkast. Mene ništa ne boli, ne peče, ne svrbi, a ni iscjedak nema miris. Sve pilule sam popila kako treba, varirala sam maksimalno 3 sata u vremenu uzimanja. Zanima me je li zaštita smanjena (odnos sam imala u petak) i trebam li nešto poduzimati ili će iscjedak proći?
Hvala na pomoći.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Iscjedak će proći. Zaštita je sigurna. Radi se o probojnom spoting krvarenju.

iva_0109

Hvala, sada je počelo i krvarenje, ali svejedno se ne obazirem na njega?
Imam još 6 pilula do kraja ovog pakiranja; kada da očekujem prestanak iscjedka/krvarenja? tj. do kada je to normalno?
Pretpostavljam da se ne bi trebalo nastaviti nakon kraja mensturacije ovaj ciklus?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenje će se nastaviti vjerovatno do menstruacije. Lijep pozdrav.