Kontracepcija, smedji iscjedak, krvarenje

sb34

Poštovani, počela sam piti kontracepciju Qlaira, no danas sam na 16. tableti, koju sam popila sa zakašnjenjem od 5 sati. Poslije mi se pojavio smeđi iscjedak. Mene zanima; bi li to trebalo biti prolazno? Bez obzira na to, menstruaciju bi trebala dobiti na drugoj crvenoj tableti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prolazno je. Tako je.

saya

Postovani,
Od novembra prosle godine pijem Sybilla( 21 + 7 dana pauze) kontracepcijske tablete. Prije toga nisam nikada koristila. Redovno ih uzimam, rijetko kada se desi da kasnim, ali kasnjenje je maximalno bilo 3 sata. Do sada nisam imala nikakvih problema sa njima, niti pojacanog iscjetka od samog pocetka, medjutim danas (13. tableta) sam primijetila tamno smedji gusci iscjedak,koji jako mnogo podjeca na prvi dan menstruacije, bojom i djelomicno kolicinom. Zanima me da li je to normalno, da li je tijelo i nakon7 mjeseci jos uvijek u fazi navikavanja na tablete, ili bi trebala otici ginekologu?
Hvala mnogo

saya

Sada sam primijetila da se pojavila i krv,bas kao prvi dan menzesa, iako ne bi trebala po rasporedu jos dobiti. Tablete uzimam redovno, pa me sada brine sta je u pitanju.
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o probojnom krvarenju uz pilule. Nastavite dalje s uzimanjem prema shemi.

anna16

Poštovani, koristim Yaz pilule već šest meseci, a tokom prethodna tri blistera kvarenje mi je krenulo par dana pre placebo pilula. Poslednjeg meseca prvo mi je krenuo smedji iscedak, a zatim i krvarenje dva dana pre placebo pilula. Poslednji odnos imala prvog dana placebo pilule (tada sam već malo krvarila), ali nije bilo ejakulacije. Da li imam razloga za strah od trudnoće ili sam zaštićena čak iako mi krvarenje kreće ranije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemate razloga za brigu. U potpunosti ste zaštićena.

aaa666

Postovani!
Jucer tijekom spolnog odnosa sam krvarila te se to nastavilo i danas ali u blazem obliku, po kap-dvije te imam lagane bolove u jajnicima.
Unaprijed zahvalna na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je vazano uz odnos, vjerovatno se radi o ozljedi rodnice ili vanjskog spolovila tijekom istog.
Savjetujem apstinenciju od odnosa nekoliko dana.

lurker

Poštovani doktore,

Prestala sam piti pilulu prije 7 mjeseci (pila sam ju zbog tena, ne problema s jajnicima ili nečim drugim). Menstruacija mi je prva 3-4 puta po prestanku uzimanja pilula bila sasvim normalna (jednom je došla dosta ranije, ali tada sam imala žešću gripu pa nisam to uzela kao problem), međutim sada evo 3. mjesec zaredom se dogodi 'naznaka' da ću dobiti u točno vrijeme (dan-dva +/-), ali onda mi par dana prvo budu po 2-3 smećkaste kapi/iscjedak. Zato i zovem to naznakom jer nije krvarenje. Prošli put je ono pravo nastupilo 4. dana i to je onda bio opći potop 2 dana nakon čega opet jedno 5 dana idu po 2-3 smećkaste kapi/iscjedak. Nisam nikada prije ovako funkcionirala, a bilo kakve probleme zapravo isključujem jer sam redovita u pregledima.

Sada evo opet... Trebala sam dobiti u nedjelju, međutim već sam u subotu krenula s tih 2-3 kapi dnevno i nikako da krene kako spada.

Buni me sve to skupa jer sam uvijek bila tip kojem menstruacija ne kasni, bez bolova, bez PMS-a, bez ikakvih popratnih simptoma, izrazito je obilna, ali nakon 5 dana završi. Najavila sam se liječniku (za dva mjeseca ističe godina dana od posljednjeg pregleda), međutim nije me u mogućnosti primiti do listopada, a do tada ću se živa pojesti. Ukazuje li možda ovo na neki problem?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može ukazivati svakako na problem; možda anovulacijskih ciklusa, polipa, mioma, cisti na jajniku, pcosa i sl.
Odavde ne mogu znati o čemu se radi. Svakako bi uputno bilo otiči prije na pregled.

bridget77

Poštovani,
pijem jazz tablete već 14 mjeseci i do sada nisam imala nikakve probleme, menstruacija mi je redovito dolazila nakon treće bijele tablete. Danas, nakon 21. tablete, uočila sam smeđi iscjedak, vrlo je slab i povremeno se pojavi. Je li on normalan te mogu li nastaviti s roza tabletama pa preći na bijele?
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uobičajno je. Radi se o spoting krvarenju. Nastavite s pilulama bez straha.

sara_27

Postovani, pijem pilule Yaz godinu dana, i ovaj mjesec mi se na 19. tableti, pojavio smedji iscjedak, i evo traje vec 5 dana.. Javljalo mi se ovako slicno i ranijih mjeseci (s tim kad sam tek pocinjala sa koriscenjem tableta), ali evo opet nakon toliko vremena. Imala sam odnos, sa ejakulacijom (kada sam imala prethodnu menstruaciju, znaci prije 20tk dana), i plasim se sada da taj iscjedak ne predstavlja nesto drugo.. inace tablete pijem redovno, bez kasnjenja, svaki dan u isto vrijeme... Hvala Vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se oprobojno spoting krvarenju karakterističnom za niskodozažne monofazne pilule. Nastavite dalje s uzimanjem i ne osvrčite se na to.

magnolija15

Postovani.imam44 godine.prosla menstruacija je bila 3.septembra.Prije 2 dana mi se pojavio braon sekret u nekim malim kolicinama.Vec danas je obilniji i ljepljiv.Osjecam na momente kao da ce mi svaki cas doci menstruacija.Ali nema krvi vec sve tamnija sluz i komadici.Doktor u mom gradu je na putu tako da nemam mogucnost pregleda nekoliko dana.Inace menstruacije su mi koliko toliko redovne.Odnos sam imala prije dva dana nego sto se sekret pojavio.Da napomenem da sam u zadnje vrijeme pod stalnim stresom i napetoscu.Da li postoji mogucnost trudnoce s obzirom da rijetko imam odnos a i ulazim u klimakterij.Da li da budem zabrinuta?Molim vas sto prije da mi odgovorite.Zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa za trudnoćom postoji. Napravite test na trudnoću. Od ostalih uzroka moguća ej upla, cista i sl. stanja.

Snesko

Postovani,

pijem Jaz pilule vec sest meseci, ovog meseca sam zaboravila da popijem jednu pilulu i popila sam je narednog dana par sati pre nego sto sam popila redovnu pilulu i vec narednog dana je pocelo krvarenje koje traje vec 5 dana i nije obilno kao prava menstruacija, a trebalo bi da dobijem tek krajem sledece nedelje. Nastavila sam da pijem pilule normalno. Da li je opasno ako se ovo krvarenje ne zaustavi i narednih dana?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Nastavite s uzimanjem pilula do kraja blistera,.

Jane3838

Poštovanje,
pijem Qlaira pilule već 2. mjesec, točnije sada sam na 17. po redu. Mjesečnicu od početka konzumiranja nisam dobila, s time da sam na sredini i na kraju prošle table imala smeđi iscjedak.
Sada mi se čini da sam zaita dobila menstruaciju (iako je doista oskudna), krv je točno crvene, a ne smeđe boje kao prije. Da li je menstruacija ili nešto drugo?? I kako je moguće da je, ako jeste menstruacija?
Hvala mnogo.