kontracepcijeske pilule

Bilja9

Postovani.
Imam 23 godine, i vec 2 godine pijem kontracepcijeske pilule. Moj ginekolog mi je rekao da prvu pauzu trebam napraviti tek nakon 5 godina, sto mi je bilo pomalo cudno pa sam sama napravila pauzu na svoju ruku i vec 2 meseca ne pijem pilule. Primarni razlog zasto sam ih pocela piti jeste problematicna koza lica, koja mi se sa vremenom ocistila i oporavila ali mi se javio neizdrziv bol u zelucu. Za ova dva meseca pauze ponovo imam problem sa licem i bubuljicama, ali vise nemam bolova u zelucu. Moje pitanje jeste da li mi mozete preporuciti kontracepcijske pilule, koje ce biti dovoljno jake u borbi protiv bubuljica, i masne koze lica, a dovoljno slabe da mi nece nanositi bol u zelucu, i koje se mogu naci u prodaji u Srbiji.
Inace do sada sam pila novynette od kojih sam se dosta ugojila, a i nisu mi bas pomagale oko lica, i duzi vremenski period sam koristila pilule Midiana koje su mi dosta pomogle oko lica, bile su super, ali su ocigledno bile prejake za moj zeludac.
Unapred zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koje su pilule u Srbiji registrirane zaista ne znam. U Hrvatskoj tu su Diane, Axira, ili ako želite nešto blaže za vaš problem su Yaz, Yasmin, Belara, Adexa i sl.

NaIva2

Postovani,
Prije 3 dana sam pocela piti kontracepcijske pilule, trinovum, ginekolog mi ih je preporucio. Pijem ih po njegovim uputama, a ne po onima kako pise u pakiranju. Predzadnju menstruaciju sam imala od 10.8. do 14.8. Imala sam spolne odnose 17.8 i 23.8 tad jos nisam pila pilule nego smo decko i ja koristili kondom (medutim 17.8. nam je kondom pukao i on je ejakulirao u mene). Iducu menstruaciju sam dobila 6.9. i trajala je do 9.9. (Ciklusi mi inace traju 28-30 dana) ova zadnja menstruacija mi je bila nekak cudna, prva dblva dana sam jako krvarila i bila je tamno crvena i imala sam ta prva dva dana jake bolove u trbuhu, druga dva dana je bio samo smedi iscjedak. Sto se tice pilula, kao sto sam rekla pocela sam ih piti prije 3 dana i osjecam mucninu. Dali je to od tableta ili je moguca trudnoca? Hvala unaprijed na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Od tableta je.

NaIva2

Dali da ih nastavim piti ili da odem kod ginekologa po druge tablete? Lp.

desperada92

Doktore, pijem logest, na drugoj kutiji sam. Otkad sam pocela sa njima imam potrebu za hitno mokrenje, ne mogu da zadrzim mokracu, par puta dnevno. Nekad su u pitanju vece kolicine, a nekad ne. Inace pijem jako malo tecnosti. Nadima mi se stomak i osecam bol u predelu pupka i 2,3cm ispod. Nosila sam urin na analizu i prvi put se pokazalo na bakterije, ali zbog nekih nelogicnosti mi je receno da ponovim. Danas mi je stigao rezultat, sve je u redu nema bakterija. Interesuje me od cega moze to da bude? Hvala puno, pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalva nastavite dalje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Desperada napravite briseve mokraćne cijevi i cervikalne briseve.
Ne znam da li ste rađala? Dakle fale mi detalji.

desperada92

Radila sam cervikalni bris i bio je u redu. Imam 23 god.,nisam radjala. A naknadno mi je javljeno da imam peska u urinu. Predpostavljam da je od toga, ako moze?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može biti od toga svakako.

Tami992

Doktore, pijem logest, i znam da antibiotik deluje na dejstvo pilula. Interesuje me da li to vazi za svaki antibiotik ili samo odredjene? Ja sam dobila ospamoxan. Hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo određeni. Isti ne umanjuje djelovanje pilula.

Tami992

Hvala Vam. A eritromicin? Posto mi posle ovaj dala..

Dejan Šakoronja, dr. med.

On umanjuje. Koristite dodatnu zaštitu tijekom uzimanja pilula.

xxxNinaxxx

Molim vas mišljenje; pijem Qlairu, danas sam počela 8.kutiju, no sa 2 dana zakašnjenja (nisam bila kod kuće, a tablete sam ostavila). Krvarenje je, također, nastupilo tek danas, tj. 30 dana od prošlog krvarenja. Koristit ću dodatnu zaštitu. Mogu li očekivati neke probleme zbog preskočena prva 2 dana?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće biti problema.

Gea92

Postovani,
Trebam preci sa Qlaire na Belaru. Citala sam negde na forumu da ste pisali bas za Qlairu, da treba poceti sa novim pililama nakon zadnje crvene, aktivne pilule. Medjutim meni je lekar rekao da normalno ispijem kutiju Qlaire i nakon popijenih placebo tableta krenem sa Belarom. Ako budem pila po uputu svog lekara, hoce li biti potrebe za dodatnom zastitom i koliko dugo, obzirom na to da cu kutiju poceti na 3. ili 4. dc, jer uvek dobijem na zadnju crvenu ili prvu placebo? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštita će biti očuvana u jednom i drugom slučaju.

mvdw

Poštovani,

17. pilulu Yaz popila sam sa 13,5 sati zakašnjenja. Pilule pijem malo dulje od 2 godine te mi se do sada nikada nije dogodilo da sam pilulu zaboravila popiti. Zanima me je li potrebno koristiti dodatnu kontracepciju s obzirom na to da već dosta dugo pijem pilule? Također, je li potrebno započeti s novim blisterom bez pauze od 4 dana s obzirom na kašnjenje od 13,5 sati?

Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dodatna zaštita do menstruacije. Dalje po ustaljenoj shemi.